1 milyon yer ve 10 bin hareket yeri amacıyla TOKİ’ye referans zamanı! İşte girdisi çıktısı…

Kira fiyatları ve ocak fiyatlarındaki artışın ardından Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Kasaba, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı eliyle “İlk evim” ve “İlk Arsam” projesi hazırlandı. Vatandaşların sonunda sakim fiyata konut, yer ve gelişim yeri sahibi olabilmesinin önü açıldı.

Cumhuriyet tarihinin arz büyük sosyal konut projesi 362 bilyon lira yatırımla hayata geçirilecek TOKİ tarafından nesir edilecek konutlara, proje ili sınırları içerisinde sunu beş altı 1 yıl durma fail veya proje iklim nüfusuna mukayyet, kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları üzerine büyüklük sınırları içinde tapuda kayıtlı konutları bulunmayan, henüz ilk TOKİ marifetiyle eş satın almamış 18 yaşını doldurmuş Türk vatandaşları referans yapabilecek. Toplumsal konutlar amacıyla bire bir haneden bir tane başvuru alınabilecek. Rastgele haneden ayrımsız can evet konuta ya arsaya başvuru yapabilecek.

BAŞVURULAR ZAMAN BAŞLIYOR

81 ilde evi sıfır vatandaşın kira öder kabil sülale sahibi olmasını sağlayacak proje kapsamında düzlük alan arsalar için müracaat süreci zaman başladı. Türkiye’nin çeşitli illerinde 1 milyon basamak imarlı yer ve 28 ilde 10 bin işyeri olan uran tesisi yer alıyor. Başvuru süresi 7 Kasım’a büyüklüğünde devam edecek. İlk etapta 100 bin yer ve 10 bin işyeri, 5 yılda 250 bin arsa ve 50 bin işyeri yapılması planlanıyordu. Gelen kırıcı bağlam sonrası yer sayısında artışa gidildi. Proje kapsamında iki çeşit yer meydan alıyor. Bağımsız Milletvekili konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare büyüklükte olacak. Buraya yapılacak konutların büyüklükleri ise 105 ila 150 metrekare arasında değişecek.

ARSALAR 10 YIL VADEYLE SUNULACAK

Bağımsız arsaların fiyatları 192 bin 500, taksitleri ise 1.604 liradan başlayacak. İkinci alternatif ise paylı parseller olacak. Bölük büyüklüğü 150 metrekare olacak. Hisseli arsalar 112 bin 500’den başlayan değer ve 937 liradan başlayan taksitlerle vatandaşa sunulacak. Piyasa fiyatının altında, yüzdelik 30 indirimle satılacak arsalar, 10 yıl vadeyle, faizsiz şekilde sunulacak. Arsalar, hareketlilik, akarsu altyapıları eksiksiz, mamure planı mamul ve yapım yapmaya amade şekilde vatandaşa teslim edilecek.

28 İLDE 10 BİN İŞ YERİ SATIŞA ÇIKIYOR

Piyasa fiyatı üzerinden yüzdelik 40 iskonto yapılan işyerleri 350 bin liradan başlayan fiyat ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle satışa sunuluyor. Sunma balaban işyerinin fiyatı 1 milyon 300 bin liraya çıkma ve 9 bin 750 lira taksitle ödeme imkânı sağlanacak. Bedelin yüzde 10’u peşin alınacak. Mütezayit vecibe, 120 kamer mehil ile ödenecek. 6 maaş dönemlerde görevli maaşı çoğalma oranında artış uygulanacak. TOKİ’nin kuruluşundan bugüne ilk kez uygulayacağı, basit ve ölçülü ölçekli sanayicilere sunulacak işyerleri 28 ilde saha matlup. 10 bin adet işyeri metrekare büyüklüklerine bakarak 50, 100, 150 ve 250 metrekare oluşmak için 4 kategoride satışa sunulacak. İşyerleri, illerin nefer ve ihtiyacına göre değişik sayılarda inşa edilecek

Ankara’da 1.000, İzmir’de 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’da 500, Diyarbakır ve Kocaeli’de 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’da 350, Mersin Ağacı, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’da 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalaba, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da ise 100 adet inşa edilecek.

İŞYERİ İÇİN MÜRACAAT ŞARTLARI NELER?

TC vatandaşı girmek.Projenin bulunduğu iklim nüfusuna kayıtlı oluşmak yahut o yer sınırlarında faaliyette bulunuyor kalkışmak.18 yaşını doldurmuş kalkışmak.Ustalık belgesi, işyeri açma belgesi, ait görüş anahtar belgesi veya vergi yükümlüsü girmek, e-ticaret yapıldığına dayalı nace kodu gibi bilgileri gösterir belgeler.Kendisinin, eşinin ve 18 yaşından âdeta çocukları mülkiyetinde endüstri dükkanı olmaması.Referans bedeli 2 bin TL olup, nahif işyeri çıkmaması durumunda bu karşılık anlayışsız iadeli edilecek.

ARSA REFERANS ŞARTLARI NELER?

18 yaşını doldurmuş TC vatandaşı kalkmak.O şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet gitmek.Tahsis edilecek arsalar, büyükşehir merkez ilçelerden herhangi birisinde ise merkez ilçelerden herhangi birisi sınırı ortamında ikâmet gitmek. Ayrıksı belediyelerde ise yer tahsisi öngörülen şehremaneti sınırları içerisinde ikâmet gelmek.Arsa tahsis edilecek kimselerin, kendisinin, eşinin veya olmuş olmayan çocuğunun herhangi bir belediye sınırı süresince sülale yapmaya amelî arsaya yahut seçkin yerde tıpkı karı veya apartmanın ayrı aynı dairesine karşılık olan arsa payına topluluk olmaması.Gecekondu Kanunu ve Aplikasyon Yönetmeliği hükümleri gereğince yapılmış olan uygulamalardan elan önce faydalanmamış kalkmak.Müracaat bedeli yerine 500 TL yatırılması.

Share: