10 yaşındaki çocuk internette izlediği video ile ailesinin hayatını değiştirdi

İzmir’üstelik hayvancılık yaparak geçimini sağlayıcı Kavak ailesinin hayatını 10 yaşındaki kızları değiştirdi.

İzmir’in Ödemiş ilçesinden ailece hayvancılık fail Kavak ailesinin 10 yaşındaki kızları Sümeyra, internette gezerken, çabucak haddinden fazla heyecanlandığı aynı videoya balya geldi. Çocukluğunda beri hayvanların süresince büyüyen ve ailesi kadar üretime ilgisi olan 10 yaşındaki oldukça Sümeyra, internette denk geldiği maralfalfa bitkisinin videolarını izleyince, “Bizim çiftliğimize bu geçişsiz” dedi ve ailesini harekete geçirdi. Sümeyra’nın fikrinin üstüne maralfalfa üretimine başlayan Kavak ailesi, 1 yılın böylelikle aldıkları sonuca inanamadı.

Maralfalfa yem bitkisinin geçmiş dikimini ilkbaharda gerçekleştiren Kavak ailesi, ilk seferde 1 dönümde 70 ton hasat yaparak adeta bire bir rekor kırdı. Tıpkı zamanda kimyevi matbua evet dahi çare kullanımı gerektirmeyen ve sulamada dahi artırım sağlayıcı kaba yem bitkisinin üretimine başlamaktan memnun olduklarını dile getiren çiftçi Yüce Kavak, “Kızım bana maralfalfa ile ilişkin videoları izlettiğinde öncelerde az buçuk tereddütlü kalmıştım ama sonraları bol aynı araştırı yapıp, dikmeye değişmeyen verdim. Nisan ayında diktik, zaman evvel hasadımızı yaptık ve çokça memnunuz” dedi.

Kavak ailesinin 10 yaşındaki kızları Sümeyra ise hayvanları çokça sevdiğini söyleyerek, “Ben hayvanların sağlığı ve katkısı üzere bu bitkiyi diktirdim babama, çok memnunum. Zooloji maralfalfayı çokça güzelce yiyorlar. Benim düşüncem hayvanat değme zaman maralfalfa yemeli” diyerek konuştu.

Çiftçi ve belde dostu

Türkiye’de hayvan yemi üzerine 30 yılı çok icraat eden ve Uzak Asya’birlikte ‘dev kral otu’ yerine bilinen maralfalfayı ülkeye getiren Turhan Kendirli üstelik maraba ve mekân dostu olan ant sezme hikayesini ve özge yemleme bitkilerinden farkını, “Filipinler ve Endonezya seyahatinde böyle devasa ayrımsız bitki ile karşılaştım. Hayvan yemi yerine kullandıklarını gördüm ve üstünde fiilen, ülkemize getirmeye karar verdim. Uzak Asya’de ıslahtan önceki idmansız abur cubur ‘dev kral otu’ yerine üstelik aşina bitkinin, olgun insanları aracılığıyla ayrımsız kaç yol reform edilerek ortaya çıkardıkları maralfalfanın ülkemize makul olduğunu gözlemledim. Maralfalfa, Anadolu’nun bütün coğrafyasında yetişebilir. İç Anadolu’üstelik yaz aylarında, yunak olduğu zamanda yegâne hasatlık gelme türlü. Ege’ye yaklaştığımızda hasat sayısı ikiye çıkabilir. Albeni sıcaklığına bakarak Ödemiş, Adana, Tire ve Antalya üzere bölgelerde 3 ve gövde hasat yapılabilir. İlk hasatta 70-80 titrem olmakla bu arada, ikinci hasatta 100 ve beden silaj temini yapılabilir. Türkiye’nin birçok bölgesinde 2 yıldır mergup bu yemleme bitkisinden müstahsil da oldukça memnun. Zaman ise burada ilk kez bu büyüklüğünde nazik ayrımsız arazide dikim gerçekleştirildi. İlk öğün bin metrekarelik bir silaj hasadı yapıldı ve bu bin metrekarelik silaj, geçmiş hasat olmasına karşın 70 ton bandında yayın verdi. Bu hem çevre hem dahi çiftçimiz üzere haddinden fazla avantajlı bir kazanım” diye anlattı.

Maralfalfa anif hayvan yemleme bitkisinin, diğer yemleme bitkilerinden ayrılan özelliklerini de anlatan Kendirli, “Bu bitkimiz, 20’dahi 1 oranında toprağı size armağan eder. Çiftçilerimiz, eksantrik ürünlerde 20 bin metrekareden alacağı sonucu, bu üründe bin metrekareden alabilir. Bu birlikte kendisine 17 dönümü atıfet ayar. Aynı zamanda doğada suyu tüketmeye ve ilaçlanmış gübrelerle toprakları yok etmeye dahi engel oluyor. Natürel şartlarda, efsanevi gübresiyle yetişen bire bir nebat. Enerjisi 3 bin 700, protein değeri 18 olan aynı bitki. Zat başına her fabrika yemi kullanmadan ayrımsız hayvancının yemleme tedariğini sağlayabilen avantajlı benzeri yayın” dedi. – İZMİR

Share: