11 ÇEŞİT ÜZÜMÜN YETİŞTİĞİ ULUDERE’DE, ANADAN GÖRME YÖNTEMLERLE PEKMEZ MESAİSİ

ŞIRNAK’ta geleneksel yöntemlerle hazırlanan üzüm pekmezinin üretim süreci başladı. 11 çeşit üzümün yetiştiği Uludere ilçesinde bağlam ve bahçelerde çokça üretilen Behdini ve Kıtılneyfs üzümleri pekmez üzere, değişik enva dahi kurutmalık yerine yeğleme ediliyor. Kilosu 150 TL’den satılan pekmezin üretildiği bu 2 çeşit üzümün coğrafi belen tescili alması için de Dicle Kalkınma Ajansı’na proje sunuldu.

Şırnak’ın üzümüyle adlı olan ve Bılbizeki, Reşeşik, Zeynebi, Kerkuş, Mor, Tayfi, Negatik, Dendar, Şehzay, Kıtılneyfs ile Behdini (Zerok) kadar 11 cins üzümün yetiştirildiği Uludere ilçesinde geleneksel yöntemlerle hazırlanan pekmez mesaisi başladı. Yemişli köyünde 15 dekar alanda köylülerin oluşturduğu bağlarda yetişen üzümler it canlı süreçlerden geçerek pekmeze dönüştürülüyor. İlçede ilişki ve bahçelerde haddinden fazla miktarda üretilen Behdini ve Kıtılneyfs üzümleri pekmez amacıyla, diğer enva üstelik kurutmalık kendisine tercih ediliyor. Bağ sahipleri önceki üzümleri toplayıp çuvallara doldurarak kille harmanlıyor. Tıpkısı müddet çuvalda bekleyen üzümler ezilip suyu çıkarılıyor. Elde edilen suyu iri kazanlara aktarılarak odun ateşinde, kıvama gelene büyüklüğünde öfkelenme süreci geçiriyor, kısaca 5 günce soğuma ve dinlendirme aşamasından geçiyor. 8 kilo üzümden 1 kilo elde edilen ve bölgede doğal merhem olarak de makbul pekmezin kilosu 150 TL’den satılıyor.

COĞRAFİ İŞARET PROJESİ

Ekincilik ve Orman İlçe Müdürü Misyon İnan, ilçenin üzümleriyle adlı olduğunu vurgulayarak, Toplamda 11 garip üzümün bulunduğu bir ilçeye sahibiz. Meyveli’da 15 hektar alanda üzüm yetiştiriliyor. Bu üzüm Behdini üzümü yerine adlandırılıyor. Aileler, alelhusus sofralık, kurutma ve pekmez üzümü namına hem ev tüketimi üzere hem de piyasaya satarak geçimlerini sağlamaktadırlar. Bölgenin üzümü üzere lüzum GAP İdaresi’ne, gerekse Ekincilik ve Orman Bakanlığı’na sunacağımız projelerle yaban domuzlarından yüklenmek üzere icraat yapıyoruz. Tıpkısı de bu 2 üzümün coğrafi bel alması üzere Dicle Kalkınma Ajansı’na projemizi sunduk. İnşallah bu 2 üzümü himaye altına alacağız. Vatandaşlarımızın ve çiftçilerimizin geçimlerini icat etmek üzere çekicilik yerine elimizden geleni yapmaktayız diye niteleyerek konuştu.

Bağlam sahibi Yahya Oslu, sabahleyin erken saatlerde kaplumbağa geldiklerini tabir ederek, Üzümümüzü topluyoruz. Pekmezlik olanı buraya getirip eziyoruz. Anlayışsız kalanını kurutmalık adına seçiyoruz. Aynı kısmını bile satıyoruz. Yaklaşık 7 dönüm arazide bağcılık yapıyorum. Gelişigüzel familya yaklaşık 50 ile 100 litre pekmez yapıyor. Köyümüzün tamamından rastgele sene tahminî 6 ton pekmez çıkıyor ifadelerini kullandı.

Share: