11 projeyle, 2 bin 561 çiftçiye destek sağlandı

Bilecik Valisi Dr. Eksiksizlik Kızılkaya, kentte hesaplı tarım yatırımları ve projeleri kıymetlendirme toplantısında, yılın ilk 6 ayında hayata geçirdikleri 11 projeyle el genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye bindi sağladıklarını ifade ederek, “Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin yanı sıra olduk” dedi.

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya başkanlığında Bilecik’teki tarım yatırımları ve projeleri kıymetlendirme toplantısı düzenlendi. Bilecik İl Özel İdaresi Umumi Sekreteri Seda Bayrakçı, Ekincilik İl Müdürü Necmettin Refik ve gelgel yetkililerin hazır bulunduğu toplantıda Ilbay Kızılkaya çalışmalar için brifing aldı.

Yılın önce 6 ayında Bilecik Valiliği, İl Özel İdaresi, Bilecik Tarım ve Orman İl Müdürlüğü ve ayrımsız kalkınma ajansı destekli toplamda 11 projenin hayata geçirildiği açıklandı. Bilecik tarımını yükseltmek için desteklenen 11 projenin içerisinde; Tarımla Umum Ele Mutlu Geleceğe Projesi, Belde Gündöndü Üretimimi Arttırma Projesi, Çilek Üretimini Ihya Projesi, Arıcılığı Geliştirme ve Çağdaş Arıcılık Projesi, Ahududu Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi, Ceviz Yetiştiriciliğini Yaygınlaştırma Projesi, Trabzon Hurması Yetiştiriciliğini Ihya Projesi, Çayır Tırtılı ile Uğraş Projesi, Tarlada Nohut Nadası Unut Projesi, Dane Mısır Üretimini Yaygınlaştırma Projesi ve Çayır Otlak Islah Projesi’nin vadi aldığı belirtildi.

13 proje daha hazırlanma aşamasında

Ayrıca yeniden Çukurören Biberi Kurutma Tesisi Projesi ve Osmaneli Yaylaları Sulanıyor Tarımsal Üretim Katlanıyor Projesi’nin eksiltme aşamasında olduğu ve yakın zamanda tamamlanarak hayata geçirileceği açıklandı. Farklı yandan 13 projenin daha hazırlanma aşamasında olduğu ve önümüzdeki aylarda uygulanmaya başlanacağı yapılan açıklamada düzlük aldı.

“3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin yanında olduk”

Konuyla ait açıklamalarda kâin Vali Kızılkaya, devletin tam imkanlarıyla üreticilerin temas antlaşma yanı sıra olduğunu vurgulayarak, “Bilecik’imizin yerine uygun şekilde yılın ilk 6 ayında hayata geçirdiğimiz 11 projeyle il genelinde toplamda 2 bin 561 çiftçiye destek sağlayarak Bilecik’imizin tarımını geliştirmeye ve desteklemeye çalıştık. Toplamda 3 milyon 941 bin 716 TL bütçeli projelerimizle çiftçilerimizin beraberinde olduk” ifadelerine saha verdi.

“2022 yılı içerisinde toplanmış 7 bin 631’in üzerinde üreticimize ulaşacağız”

Ayrıca 3 milyon 674 bin 267 TL bütçeli iki projenin elan sarmak amacıyla olduğunu vurgulayan Ilbay Kızılkaya, “Yılsonuna kadar uygulamaya koyacağımız 13 projeyle 5 bin 300’ün üzerinde çiftçimize elan destek sağlamayı hedefliyoruz. Sonunda 2022 yılı içerisinde toplanmış 7 bin 631’in üstünde üreticimize ulaşacağız. Eksiksiz bu projeler tamamlandığında memleketimizde yürütülen zirai faaliyetlerde ağırbaşlı ayrımsız çağdaşlaşma ve nişane bazlı yaygınlaşma olacaktır. Ürettikçe, Bilecik’imiz kazanacak, ülkemiz kazanacak, bizler kazanacağız. Bizlere düşen yer büyük uhde üretenin doğrulamak ve desteklemektir. Bilecik’imizin tarımına destek veren, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Vahit Kirişci’ye, Milletvekilimiz Selim Yağcı’ya, İl Umumi Meclis Başkanımız Osman Yılmaz’a ve sedir üyelerimize, İl Hususi İdaresi, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkilileri ve personeline, kıpırdak Türkiye amacıyla üreten ve etkin çiftçilerimize ve emeği gecen herkese şükranlarımı sunarım” diye niteleyerek yapılan ve yapımı planlanan eksiksiz projelerin Bilecik’e körpe olmasını diledi. – BİLECİK

Share: