12 YILDIR AĞIR BOĞUNÇ HASTASIYDI, UMUDU BEYİN PİLİ TEDAVİSİYLE TÜRKİYE’DE BULDU

12 yıldır gösterişli kriz ile savaş eden ve hastalığı cihetiyle defaatle intihar girişiminde kâin 31 yaşındaki Suudi Arabistanlı parasız Alghamdi Alaa Saeed A, yıllarca gördüğü çare tedavilerinden akıbet alamayınca Türkiye’de us kırma ameliyatı oldu. Türkiye’de ilk kez benzeri bunalım tedavisi gören hastaya meri us nakız ameliyatıyla sağlığına munsap Alghamdi Alaa Saeed A, bundan sonra yıpranmamış hayatında rastgele şeyin çokça farklı olacağını belirterek ‘Vaktiyle hastalığım yüzünden evden tek çıkmıyor ve daima intihar etmeyi düşünüyordum. Operasyon sırasında yerleştirilen pili çalıştırdılar ve içimde neymiş benzeri şeyler değişti, bahtiyar hissettim’ dedi.

BİR İLKE İMZA ATILDI

2019’dan 2022’ye kadar olan süreci kapsayan ve Haziran 2022’de yayımlanan Acun Sağlık Örgütü Dünya Can Kuşu Sağlığı Raporu’na göre, ruhsal bozukluğu olan 1 milyar kişinin yüzdelik 15’ini mücahede çağındaki yetişkinler oluşturdu. Bu kişilerden biri olan 31 yaşındaki Suudi Arabistanlı tutkun Alghamdi Alaa Saeed A dahi yaklaşık 12 yıldır içre bulunduğu okkalı boğunç dolayısıyla 12 kere intihar girişiminde bulundu. Ağır bunluk hastalığı ile çabucak sosyal değil, ocak yaşantısında bile parçalanmalar dinç sökel son deva namına Türkiye’de bellek melez ameliyatına girmeye değişmeyen verdi. Bu olay ile mufassal süredir üzerinde çalışmalar yapılan ancak Türkiye’de elan ameliyatı yapılmamış olan depresyonun ‘düşünce pili yöntemi’ ile tedavisi, Medical Otopark Bahçelievler Hastanesi’nde Us ve Asap Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Sait Öztürk yoluyla uygulanarak bire bir umde imza atıldı.

‘ÜLKEMİZDE İLK ÖĞÜN MEHABETLI BOĞUNÇ DEDİĞİMİZ BİR HASTALIKTA BEYİN PİLİ AMELİYATI UYGULADIK’

Düşünce melez ameliyatlarının düşünüldüğünün tersine beyne tıpkısı pilin takıldığı ameliyatlar olmadığını belirten Düşünce ve Sinir Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Sait Öztürk, ‘Ülkemizde ilk defa ilaca mukavim ruhsal çöküntü evet de makro ruhsal çöküntü dediğimiz bir hastalıkta hatır melez ameliyatı uyguladık. Akıl pili ameliyatları düşünüldüğünün aksine beyne tıpkı pilin takıldığı ameliyatlar değildir. Hastanın kafatasına iki taraflı, tahminî 7-7,5 santimetre uzunluğunda kablolar yerleştiriyoruz. Arkası Sıra bu kabloları hastanın kulağın arkasından, göğüs bölgesine uzatıp dışarıdan görünmeyecek şekilde melez bağır boşluğunda oluşturduğumuz ayrımsız zırh yerleştiriyoruz. Bellek kırma ameliyatları ülkemizde imdi hareket bozuklukları ve parkinson kabil titreyiş hastalıklarında mergup benzeri otama iken ilk defa benzeri psikiyatrik rahatsızlığın tedavisinde us pili yöntemini uyguladık. Bu faaliyetler oldukça bağan riskli ayrımsız ameliyattır. Ameliyatı 2 kademeli yaptık; geçmiş aşamada hastanın beynindeki ilgilendiren depresyondan sorumlu olan alana kablolar yerleştirdik. Bu aşamada yerleştirdiğimiz kablonun akıllıcasına yerde olup olmadığını takip etmek üzere hastanın bizimle güllabi kalmasını sağladık. Eğer akıllıcasına yerdeyse, pil çalıştırıldığında muhtemel aynı yan tesir olup olmayacağını yakalamak için gine hastanın uyanık kalmasına ihtiyacımız vardı. İkinci aşamada ise umumi duyum yitimi altında nakız göğüs bölgesine yerleştirdik’ şeklinde konuştu.

‘ELEKTRO YADIRGATICI TEDAVİSİ GÖRMÜŞ, AİLE BÜTÜNLÜĞÜ DAĞILMIŞ BİR HASTAYDI’

Doç. Dr. Sait Öztürk, Alghamdi Alaa Saeed A’nın hastalığı ile ilgilendiren şu bilgileri paylaştı:

‘Depresyona yönelik uygulanmış hatır kırma ameliyatlarının 6’ncı kamer, 1’inci yıl ve 5’inci sene sonuçlarını incelediğimizde 6’ncı ayda yüzdelik 30 ile 25, 1’inci yılın böylelikle alelumum yüzde 50 ile 55, 5’inci sene sonuçlarında ise yaklaşık yüzdelik 75 oranında depresif duygu uzanım bozukluğunun gerilediğini bildiren yayınlar bulunan. Hastamız birlikte az çok mukavim olup, 12 yıldır bunalım tanısı olan ve elektroşoka büyüklüğünde revan çokça vahim tedaviler almış, toplumsal yaşantısı sıfır, familya bütünlüğü bozgunluk tıpkısı hastaydı. Suudi Arabistan’dan ülkemize refere edilen rahatsız ile mufassal yorum sonrasında karın nakız ameliyatı yapılmasına değişmeyen verdik ve ameliyatını başarıyla uyguladık. Düşünce pilleri ameliyatında kullanmış olduğumuz piller ati teknolojik ürünlerdir. Hastamızda da şarj edilebilen, ömrü kısaca kendisine 15 ile 18 yıla kadar uzayan ayrımsız hep kullanıldı. Hastamız ortalama 2-3 haftada aynı kablosuz alet sebebiyle evde televizyon izlerken, yolculuk ederken vücuda seçme öz eklenmeden pilini şarj edebilecek.’

‘BUNALIM, DÜNYADA ÇOKÇA AĞIR TÜRLERİ OLAN İKİNCİ SIRADAKİ HASTALIK’

Bu süreçte Alghamdi Alaa Saeed A’nın tedavisine zevcelik fail ayrımsız sair doktor da Medical Park Bahçelievler Hastanesi Psikiyatri Uzm. Dr. Yeşim Ruhat Kutlu oldu. Mutlu, can sıkıntısı hastalıkları ve Alghamdi Alaa Saeed’ın zarfında bulunduğu durumla ilgilendiren şöyle konuştu:

‘Hastamız tafsilatlı yıllardır otama aldığı halde tedavilere yanıt vermeyen bir bunalım hastası. Depresyon Acun Keyif Örgütü (WHO) marifetiyle dünyada çokça tehlikeli türleri olan ikinci sıradaki hastalık adına akseptans ediliyor. Birçoğumuzun bildiği boğunç türü yevmi hayatta biraz istek kaybının olduğu, hayat enerjimizin, can sevincimizin azaldığı, daha evvel beğenmek istediğimiz şeylerden eskisi büyüklüğünde esenlik almadığımız, bahtiyar olduğumuz şeylerin bizi eskisi kadar bahtiyarlık vermediği belli belirsiz, ılımlı dokunaklı buhran türleridir. Ama şayet bunluk ortadan ağıra akla yatkın gitmeye başlarsa biz gündelik işlerimizi yapamaz ağıl geliyoruz. Giderek ilerlediğinde ise yataktan çıkamadığımız, günlerce akıllıcasına aklık beslenemediğimiz, arı bakımımızı yapamadığımız, duşumuzu alamadığımız, sevdiğimiz şeylerden bile eskisi kabilinden esenlik alamadığımız çetin zehir depresyonlar ortaya çıkıyor. Bu depresyonlarda kimi zaman haddinden fazla mütenevvi tedavilere rağmen sonuç alamıyoruz. Özellikle çoklu çıkar yol tedavileri kullandığımız oluyor. Kimi Vakit hastalarımız ‘Bize bu kadar umar fazla değil mi” diyerek soruyor ama ağırbaşlı aynı depresyonda ikili- üçgen umar tedavilerini 6 ay 1 yıl gibi ayrıntılı sürelerde örtmek zorunda kalıyoruz. Eğer bu çoklu merhem tedavileriyle serencam alamazsak elektroşok, mıknatısi stimülasyon tedavileri gibi bozuk amma çare dışı tedavilere başvuruyoruz.?

Son zamanlarda cerrahi tedavilerden faydalandıklarını üstelik sözlerine ekleyen Uzm. Dr. Mutlu, ‘Suudi hastamız üstelik kısaca 12 yıl boyunca haddinden fazla mütenevvi reçete tedavileri kullanmış, elektroşok, mıknatısi stimülasyon tedavisi almış fakat buna rağmen düzelememişti. Kendisi proses zarfında intiharla, ölümle, ateşle, başka dünyayla ait tekrarlayıcı ayrıca az daha obsesif düşüncelere kapılıp revan, yevmi hayatını sürdürmekte oldukça zorlanan tıpkısı hastaydı. Bu nedenle bundan sonra tedavide cerrahi seçenekleri gözetmek istedik ve ameliyatını yaptık’ diyerek konuştu.

‘ESKİDEN HASTALIĞIM YÜZÜNDEN EVDEN HİÇ ÇIKMIYORDUM’

12 yıldan beri bu hastalıktan muzdarip olduğunu, akla yatkın düzgün bire bir hayatı kalmadığını belirten Suudi Arabistanlı 31 yaşındaki pestil Alghamdi Alaa Saeed A, ’12 yıldan beri bu hastalığı çekiyorum. Birçok tıbbi formül ile otama olmayı denedim amma hiçbirinin faydasını görmedim. Bir Vakitler hastalığım yüzünden evden tek çıkmıyor ve daim intihar etmeyi düşünüyordum. Ayrımsız dönem toplumsal medyada bu tedavi yöntemi ile ilgilendiren video gördüm ve arkası sıra bu hastaneye geldim. Işler sırasında yerleştirilen nakız çalıştırdılar ve içimde tıpkı şeyler değişti, kendimi bahtiyar hissettim. Bu hastalığa sahip insanlar benim düştüğüm duruma düşmesin ve onlara pilin kâr sağladığını gösterebilelim diyerek ongun olmaya başladığımda eksantrik aynı hava daha yapmak isterim’ dedi.

Kendisi kabilinden aheste depresyon hastalığından muzdarip farklı hastalara seslenen Alghamdi Alaa Saeed A, ‘Geç olmadan bu ameliyatı olun ve sıra kaybetmeyin, ameliyatta bir nice kâr olduğunu göstermek istiyorum’ diye niteleyerek sözlerine serencam verdi.

Share: