18. Kur’an-ı Kerim’i Sunturlu Kıraat Yarışması Türkiye Finali Muş’ta yapıldı

Diyanet İşleri Başkanlığı eliyle 18. Erkek Din Görevlileri Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışması Finali Muş’ta gerçekleştirildi.

Din İşleri Başkanlığı, Mushafları İnceleme ve Okuma Oturmuş Başkanlığınca Muş’taki Salih-Muhlise Çağlayan Camiinde düzenlenen Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışmasına 10 bölgeden 9 koca ilmek görevlisi katıldı. seçici kurul jüriliğini Mushafları İnceleme ve Kıraat Müesses Üye Başkanı Osman İyişentürk gerçekleştirirken, üyeler ise Davut Kaya, İbrahim Noğman, İbrahim Halil Çıpa ve Salih Akyüz’den oluştu. Jüri ve dinleyiciler karşısında birbirinden adamakıllı sesleri yarıştıran ilmek görevlisi yarışmacılar, seslendirdikleri ayetlerle takdir topladı. Yarışma böylece seçici kurul marifetiyle belirlenen puanlamaya göre 1. Erzurum’dan Hisse Senedi Bozkurt, 2. Trabzon’dan Muhammed Sucu, 3. ise Kastamonu’dan Esat Tuna oldu. Yarışma, dereceye giren diyanet görevlilerine bergüzar takdimlerinin yapılması ve duaların edilmesiyle sona erdi.

“Birinciler arasından birinciyi seçtik”

Programın arkası sıra gazetecilere açıklamalarda bulunan Muş İl Müftüsü İbrahim Halil Demir, Din İşleri Başkanlığı’nın Din Görevlileri Haftası münasebetiyle, ilmek görevlileri arasında Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Kıraat Yarışmasını Muş’ta düzenlediğini söyledi. Yarışmaya vatandaşların nazik tıpkısı hazzetme gösterdiğini kaydeden Çipo, “Camimiz ağız ağıza doldu. Çok heyecanlı oldu. Burada birinciler arasından birinciyi seçtik. Türkiye’miz de 10 bölgede yarışmalar oldu. Bu 10 bölgedeki yarışmalarımızın birincilerini zaman Muş’ta ağırladık. Bu bölgemizin birincisi bile Muş ilimizden bire bir kült görevlimizdi. Öncelikle murahhas kardeşlerimizi tebrik kartı ediyorum. Her birisi hem illerinin hem bölgelerinin birincisiydi. Burada birlikte Türkiye finali yaptık. Din İşleri Başkanlığımızdan Mushaflar ve Kıraat Yerleşmiş Başkanımız kendinden ilimize geldiler. Hakem Heyeti üyemizin ıcığı cıcığı Mushaflar ve Kıraat Kurulundan oluştu. Bu işin ehli olan kardeşlerimizdi. Çokça güzel benzeri konkur neticesinde burada, Kur’an-ı Kerim’i Güzelce Okuma yarışmasında Türkiye 1’incisini, 2’ncisini ve 3’üncüsünü seçtik. Burada manevi aynı ziyafet verildi. Biz seçkin birisini tebrik ediyoruz” dedi.

“Cami içerisinde ağlamamak amacıyla kendimi print tuttum”

Hediyesini Muş Ilbay Vekili Hasan Taş’ın elinden düzlük yarış birincisi Belgit Bozkurt ise “Yarışmaya Erzurum’dan katıldım. Ilmek İşleri Başkanlığımızın 2022 yılı Kur’an-ı Kerim’i Iyicene Okuma Yarışmasına katıldım. İlk evvel Erzurum’birlikte özlük şehrimizde seçildikten sonradan, elan bilahare Gümüşhane’bile toprak yarışmasına girdik. Bugün burada Türkiye finaline katıldık. Burada da birincilik yıldız oldu. Rabbime şükürler olsun. Rabbim bu yoldan bizleri ayırmasın. Birincilik açıklanınca çok duygulandım. Cami içerisinde ağlamamak üzere kendimi ağırlık tuttum. Hasis çokça pir aynı his. Koskocaman olan gelip burada okumak” diye niteleyerek konuştu. – MUŞ

Share: