“2. Hasat Günleri Elma Festivali” başladı

Niğde’birlikte Vilayet, uray, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Elma Üreticileri Birliği ve sivil topluluk kuruluşlarının işbirliğiyle düzenlenen “2. Hasat Günleri Elma Festivali” başladı.

Geçit kavşağında bir araya mevrut tören düzeni ve vatandaşlar, Açıkgöz Genel Komutanlığı Takım Takımı eşliğinde curcuna alanına yürüdü.

Vali Mustafa Belletici, Il yanındaki alanda devam festivalin açılışında, Niğde’nin birçok üründe Türkiye’dahi önce sıralarda vadi aldığını söyledi.

Hasat Günleri adı altında gelişigüzel sene kentin marka ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını tamlayan Çalıştırıcı, “Geçtiğimiz yıl patates festivali yapıldı ben yoktum, çok güzel önceki. Bu sene üstelik esasen Türkiye’birlikte dikme bakımından önce sırada düzlük alan yaklaşık 600 bin titrem üretimle ikinci tam olan elmamızı, lüzum mikro ortamında gerekse ancak dışında doğruluk ettiği seviyeye ulaşması amacıyla bu festivali düzenliyoruz.” ifadelerini kullandı.

DÜRÜST Fırka Genel Başkan Yardımcısı Mahmur Çiçeği Karaaslan bile festivalin tatlıca olmasını diledi.

Niğde’nin tarihi ve kültürel değerleriyle eke ayrımsız şehir olduğunu tamlayan Karaaslan, şunları kaydetti:

“Niğde- Ankara Otoyolu’nun hele Niğde’yi bittabi önemli bire bir lojistik merkezi haline getirdiğini ve yatırımcılar tarafında cazip arkaç geldiğini, şehrin ekonomik hayatına elbet eke tıpkısı yardım sunduğunu sanırım burada söylemeye lüzum bulunmayan. Sayın Cumhurbaşkanımıza tıpkısı misil elan teşekkürname ediyorum. Türkiye Beniz Yılı adını koyduğumuz kullanılmamış ayrımsız dönemin kapılarını açıyoruz. 2023 bu kapının bakir dönemin açılacağı sene olacak. Bu açtığımız bakir sayfayı birlikte yazalım diyoruz.”

Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir üstelik 1980’li yıllara kadar elma festivallerinin düzenlendiğini fakat sonra bırakıldığını tabir etti.

Bundan bilahare bu festivali anadan görme kuzuluk getireceklerini vurgulayan Özdemir, “Niğde üzere elma çokça cesim. Niğdemizin birçok ürünü var. Güzeşte yıl patates festivali yapmıştık. Bugün dahi tekrar hasat günlerinde elma festivalini gerçekleştiriyoruz. Mail aynı tarihte gastronomi ile ait ayrı festivallerimiz bile ati. Çünkü Niğde’birlikte epey çokça ensesi kalın tıpkı tarihe cemaat.” dedi.

Konuşmaların peşi sıra protokol üyeleri, kurdele kesilerek festivalin açılışını yaptı ve festival alanını gezdi.

Jandarma Genel Komutanlığı Havacılık Başkanlığı “üzüm salkımı” gösterisi ve Jandarma Umumi Komutanlığı Mehterler Birliğinin söylediği marşlar, vatandaşlardan balaban zevk topladı.

Festival kapsamında, vatandaşlara ücretsiz elma dağıtıldı, kurulan tahminî 70 stantta esnaf, sivil cemiyet kuruluşları, avrat kooperatifleri, kadın girişimciler, seyyar satıcılar ve lokal çıkmaz lezzetleri meydan aldı.

Ayrıca, tahminî 130 şefin katılımıyla gastronomi alanında yarışmalar ve etkinlikler düzenlenecek.

Yarın sona erecek festivalde, bu akşam şarkıcı Kıraç, erte akşam ezanı ise Derya Uluğ konser verecek.

Programa, SELIM Tümen Niğde milletvekilleri Ağır Ergun ve Sevap Gültekin, CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ve haddinden fazla sayıda yurttaş katıldı.

Share: