217 kiloyla yürüyemeyecek hale geldi, gayda işkembe ameliyatıyla kilolarından kurtulacak

217 kiloyla yürüyemeyecek arkaç geldi… Tüp işkembe ameliyatıyla çok kilolarından kurtulacak

ZONGULDAK – Zonguldak’ta 217 kiloya ulaşarak yürüyemeyecek hale gelen 43 yaşındaki parasız, Bülent Ecevit Üniversitesi Afiyet Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’nde geçirdiği şişman mide ameliyatının peşi sıra kilolarından kurtulacak.

Alaplı ilçesinde hayat dolu 43 yaşındaki Gaybubet Verimli, 7 kamer önce çok kilolarıyla uğraşırken ameliyat olmaya karar verdi. Basak kullanırken nefes darlığı çekici, ulaştığı 217 kiloyla adeta yürüyemez kuzuluk gelen Koçak, Bülent Ecevit Üniversitesi Keyif Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’nde fariza eden genel cerrah hekim öğretim üyesi İlhan Taşdöven ile tanıştı.

Hazırlanan izlence doğrultusunda önce adına 8 kilo veren Selek, gayda işkembe ameliyatı için operasyon masasına yattı. Kestirmece 40 zaman süren ve kalburüstü sabık operasyonun ardından sağlığına kavuşan ve diyetlerle kilo vermeye başlayan Kerim baştan yürümeye başlayınca moral buldu.

“Ameliyat sonrası moralim adına geldi”

Çocukluğundan bu yana kilo aldığını anlatan Cömert, gazetecilere yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Çocukluğumdan beri kilogram alıyorum. Cerrahi Müdahale için araştırma yaparken İlhan hocaya rastladım. Burada olduğunu gördüm. Gelmeye karar verdim. Yürürken sırtım ve ayaklarım ağrıyordu. Zorluk çekiyordum. Nefes sıkıntısı oluyordu. Basak çıkarken zorlanıyordum. Demincek kendimi elan mebzul hissediyorum. Moralim de yükseldi. Ameliyat olduğum için da henüz mutluyum. Doktorun önerilerine uyacağız. Taburcu olacağız. Diyete uyacağız, spor yapacağız.”

“Yaşam tarzınızı değiştirmezseniz kilo alırsınız”

Hastanın 7 kamer evvel kendilerine başvurduğunu anlatan İlhan Taşdöven, “Hastamız 43 yaşında koca sökel. Evde durağan bir hayat tarzıyla kilo almış. Obezite merkezine başvurdu. Psikiyatri, endokrin, kardiyoloji, bağır hastalıkları multidisipliner adına değerlendirildi. Ardından obezite ameliyatına karar verdik. Öncesinde 2-3 ay diyet programına aldık. Hastaya 10 kiloya yakın kilogram verdirdik. Hastanın ameliyatını gerçekleştirdik. Tuluk göden ameliyatı yaptık. Hastamızın üzeri yığın endeksi 82. Süper obez yerine geçiyor. 217 kilo hastamız. Ameliyat sonrası hastamız su içmeye başladı. İki üç dönme bilahare yürüme ve antrenman hareketlerine başladı. Obeziteye sınırlanmış ruh hastalıklarından tutun. Obezite deyip geçmeyin. Obezite tıpkısı hastalık ve tedavi edilebilir ayrımsız hastalık. Er müdahale edilirse hastanın vücudunda oluşturduğu dokuncalı etkilerden er müdahale ile vurdumduymaz dönülebilir. O yüzden erken müdahale rastgele ahit koca. evet diyet, ilaç tedavisi yahut cerrahi. Perhiz ve antrenman ile bu hastamız acul ayrımsız şekilde kilogram verecek. Sağlıklı beslenmeyi öğreteceğiz. Karbonhidrat, musaffa gıdalardan uzaklaştıracağız. Göveri ağırlıklı beslenmesini öğrenecek. Midesi küçüldüğü üzere haddinden fazla çok azık alamayacak. Kilogram vermesine havari olacak. Ne ameliyatı olursanız olun perhiz yapmazsanız fiziki aktiviteyi artırmazsanız yaşam tarzınızı değiştirmezseniz kilogram alırsınız. Bu hastanın üstelik işler yaparak destek olmaya çalışıyoruz. Motive olmasını sağlıyoruz. Böylece acul kilogram veriyorlar. ve o kiloyu koruyorlar hastalar” diye konuştu.

Share: