3 ilde akaryakıt kaçakçılarına yönelik operasyonlar yapıldı

Ticaret Bakanlığının koordinasyonunda oluşturulan Akaryakıt Kaçakçılığıyla Savaşım Özel Ekibi aracılığıyla Konya, Aksaray ve Amasya’dahi gerçekleştirilen operasyonlarda anahtar dışı akaryakıt satışı sağlayan hususi düzenekler belirleme edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Hususi Grup ile Kurnaz Umumi Komutanlığına vabeste Kaçakçılık ve Tevhit Suçlarla Savaşım ekipleri, bahis konusu illerdeki 4 ayrı akaryakıt istasyonuna yönelik eş anlı operasyonlar düzenledi.

Konya’nın Karatay ilçesindeki operasyonda, istasyonda akaryakıt tankeri kullanılarak numaratörlü sayaç üzerinden anahtar dışı komutan yapıldığı belirlendi.

Bu satışlar için rica üzerine düzme akaryakıt fişi düzenlendiği, giderlerini yüksek tavzih etmek isteyen mükellefler için ise komisyon karşılığı makbuz düzenlendiği bilgisini düz ekipler takkadak müdahale amacıyla çalışmalara başladı.

Aramalarda yazarkasa revaç değişikliğini sağlayan el terminali ile sahte makbuz düzenlemede makbul bilgisayarlara, yazarkasa ve çokça sayıda gizliden gizliye akaryakıta halk konuldu.

Sahte düzenekle yolsuz yöntemsiz sağlık elde ettiği tespit edilen istasyonda ruhsatsız tabanca, av tüfeği ve pompalı tüfek gibi it canlı haddinden fazla cebe da ele geçirildi.

Aksaray’daki operasyonda habersizce sigara üstelik yakalandı

Aksaray’da ise 2 cerrahi müdahale yapıldı.

İlk operasyonda ekipler, sinsice akaryakıt satışına ilgili sistem ararken, akaryakıt istasyonunun çatı katında 6 bin 160 paket habersizce sigaranın saklandığını fark etti.

Bir farklı akaryakıt istasyonuna yönelik ikinci operasyonda ise özişler ve yazarkasalara engelleme edilerek taşıt dışı akaryakıt satışı yapıldığı belirlendi. Aramalarda istasyonda gizlenmiş mir sistemine koşut etkin pompa beyni ve vuzuh ünite ünitesi bulundu, vasıta dışı satma için beğenilen elektronik beyin ve yazarkasaya ahali konuldu.

Amasya’nın Merzifon ilçesindeki tıpkı akaryakıt istasyonuna müteveccih operasyonda cep telefonu ile kontrol edilen ve kablosuz genel ağ alıcısı kâin düzenekler ortaya çıkarıldı.

İstasyon tanklarındaki yakıt seviyesi üzerine otomasyon sistemine kusurlu malumat gönderildiğini tespit fail ekipler, el telefonu ile sisteme engelleme edildiğini ve böylecene satma verilerinin silindiğini birlikte belirledi.

Ekiplerin sürekli ve gösterişli çalışmaları sonucunda 3 ilde gerçekleştirilen 4 değişik operasyonda ele geçirilen kayıt, sistem ve belgelere el konuldu, ilgililer karşı adli ve yönetsel işlem başlatıldı.

Share: