30 amme binasında yüzdelik 50 erke tasarrufu

MEKÂN, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın, 16 Mart 2020’dahi Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’bile uçman olarak hayata geçirdiği, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’ ile 30 amme binasında 2 yılda averaj yüzdelik 50 enerji tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir erke üretimin civar planda tutulduğu kamu binalarında, erke tasarrufunun yanında binaların çatılarına kurulan güneş enerjisi santralleriyle de 3 bin 50 kilovat kurulu ağır cıvıltı üretimi gerçekleştirildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Dünya Bankası kredisiyle Erke ve Bittabi Kaynaklar Bakanlığı desteği ile yürütülen, ‘Amme Binalarında Erke Verimliliği Projesi’, 16 Mart 2020’dahi hayata geçirildi. Amme binalarında enerji kullanımını azaltmayı amaçlayan proje önce yerine tayyareci iller Ankara, Karabük, Bursa ve İstanbul’daki 30 amme binasında uygulandı. Proje kapsamında yapı aut alnaç iyileştirmesiyle; dış alnaç, bina yalıtımları, kadeh ve kapı değişimleri yapılırken ısıtma-soğutma sistemleri değiştirilerek tarih enerjisi ile hamam su elde edilmesi sağlandı. Fanlar ve tenvir ekipmanları erke verimliliği yönünden iyileştirilirken, yenilenebilir erke uygulamalarından olan ruz panelleri, güneş enerjili su ısıtması, jeotermal ısı pompaları üstelik karışma edildi.

TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI BİNASINDA DE UYGULANDIEnerji verimliliği dönüşümün başlatıldığı 30 kamu binasında 2 yılda ortalama yüzde 50 erke tasarrufu sağlandı. Yenilenebilir enerji üretiminin dolay planda tutulduğu kamu binalarında, enerji tasarrufunun yanı sıra binaların çatılarına kurulan gün enerjisi santralleriyle üstelik 3 bin 50 kilovat yerleşmiş okkalı zindelik üretimi gerçekleşti. Kamuda önceki enerji takat sınırı sözleşmesi yapılarak yenilenen Bursa Kız Küçük Asya Lisesinde yüzde 70 erke tasarrufu sağlanırken, projeye karışma olan Ekincilik ve Orman Bakanlığı binasında kullanılan canlılık enerjisinin bire bir kısmı binadan karşılandı. Ayrıca bulutsuz otopark üstüne kurulan tarih enerjisi santrali sayesinde 400 kilovat hareketlilik üretimi gerçekleşti.   PROJE YAYGINLAŞTIRILACAKÖte yandan vekâlet, bu süreçte okul, şifahane, yönetsel binalar, adliyeler ve darülfünun kampüslerini içeren 700 kamu binasında erke etütleri yaparak elde edilecek tasarruf seviyelerini tespit etti. 2022 yılı içinde erke etütleri ve proje çalışmaları tamamlanan Ankara, Karabük, Sakarya, Düzce, Zonguldak, Antalya, Karaman, Denizli ve İzmir’da vadi kayran darülfünun kampüsü, şifahane, hükumet konağı ve adliye binalarından oluşan toplam 120 kamu binasının erke verimliliği yenilemelerine müteveccih yapım ihaleleri gerçekleştirilecek. Giresun, Rize, Samsun, Trabzon, Adana, Mersin Ağacı, Osmaniye ve İstanbul’da mecmu 84 binanın ise enerji tetkik ve proje münakasa çalışmaları 2022 yılı böylecene tamamlanacak ve yapım münakasa ilanlarına çıkılacak.HEDEFE ULAŞILDIKamu binalarında erke tasarrufuna ilgili 16 Ağustos 2019 günlü Resmi Gazete’dahi yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi ile amme binalarında 2023 sonuna kadar minimum yüzdelik 15 erke tasarrufu sağlanmasının hedeflendiği, şimdiden hedefe ulaşılarak amme binalarında minimum yüzdelik 20 tasarruf sağlandığı bildirildi.Amme binalarında yapılacak enerji verimliliği uygulamalarıyla yıllık erke tasarrufunun 315 Gigawatt-saat (GWh), binalarının yararlanma ömrü süresince hedeflenen erke ve yakıt tasarrufunun 22 bin 680 milyon Megajoule (MJ), binaların tasarruf ömrü boyunca enerji tasarrufları neticesinde ise hedeflenen emisyon azalımının 4,5 milyon ton/yıl karbondioksit olabileceği dolay görülüyor.

Share: