4. Acun Göçkün Oyunları bağlam görüyor

Acun Etno spor Konfederasyonu marifetiyle bu yıl dördüncüsü düzenlenen Dünya Göçkün Oyunları’na yerli ve yabancı çok sayıda birey rabıta gösteriyor.

Bursa’nın İznik ilçesindeki İznik Gölü kıyısında “Gelenekten Geleceğe Bir’iz!” sloganıyla kombinasyon edilen 4. Dünya Göçer Oyunları’nda 13 branşta 102 ülkeden 3 binin üstünde sportmen savaş ediyor.

Özellikle Türk devletlerinden çok sayıda sporcu ve seyirci, anadan görme kıyafetleriyle müsabakaları izliyor.

Etkinliğin ilk gününde kökbörü (kökpar) ve süvari okçuluk oyunları aheste rabıta gördü. Müsabakalar üzere hazırlanan alandaki tribünleri dolduran evcil ve ecnebi haddinden fazla sayıda ziyaretçi oyunları takip etti.

Bekiroğlu: “Çokça balaban bir kombinezon içerisindeyiz”

Türkiye Anadan Görme Atlı Spor Dalları Federasyonu Başkanı Zübeyir Bekiroğlu, AA muhabirine, müsabakaların sabahleyin saatlerinde başladığını söyledi.

Katılımın gösterişli olduğunu tamlayan Bekiroğlu, “Geleneği, geleceğe taşıma hesabına Türk milleti olarak üstelik dokunaklı benzeri mücahede içerisindeyiz. Bugün dahi bunu burada tıpkısı kat henüz görmenin mutluluğunu yaşıyoruz.” dedi.

Bekiroğlu, Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Türkiye’dahi tevhit edilen bu tuhaf organizasyonların anadan görme spor dallarına verilen önemin göstergesi olduğunu anlatarak, şunları kaydetti:

“Zaman katılan hep ülkelerden müspet mesajlar, müspet görüşler alıyoruz. Bu bile bizi antrparantez mutlu ediyor. Âdeta çok iri bire bir kodifikasyon içerisindeyiz. Süvari okçuluk müsabakalarımız yapılıyor. 25’in üzerinde ülkeden sporcu burada yarışmaya katılıyor. Türkiye Geleneksel Süvari Spor Dalları Federasyonu namına 33 sporcumuzla ülkemizi kumar edeceğiz. İnşallah güzel sonuçlar bekliyoruz. Çokça gani hazırlandık. Değme şeyden mavera, kültürümüzü yansıtmanın çok büyük benzeri meal anlatım ettiği bu organize büyük ayrımsız coşkuyla devam ediyor. “

Oyunları izlemek için lokal kıyafetiyle Endonezya’dan geldi

Endonezya’dan oyunları tutulmak amacıyla gelen Dhanisa Restya, yöresel kıyafetiyle ilgi çekti.

İznik’te bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getiren Restya, “Burada çokça ayrımlı kültürlerden insanlar var. Türkiye’ye elan önce da gelmiştim. Bugün okçuluk yarışmalarını izledim. Arkadaşım üstelik burada yarışacak. Oyunları çokça beğendim. Geleneksel kıyafetlerimle buraya geldim. İnsanlar haddinden fazla bent gösterdi, çokça mutluyum.” ifadelerini kullandı.

Sivas’tan gelen Bilal Çipo, geçmişi geleceğe öğütmek yerine balaban tıpkı tertip düzenlendiğini belirtti.

Kendisinin de atlı spor oyuncusu olduğunu nâkil Demir, “Giyim kuşamımızla bu işi bayıla bayıla yapıyoruz. Çoluk Çocuk, çocuklar gördüğü ant isteyerek bakıyor.” diye konuştu.

Zehra Vural bile oyunları çok beğendiğini anlatarak, “Çok nazik aynı aktiflik ve şişman bire bir atmosfer. Kendim üstelik yarışacağım. Böyle ayrımsız yarışmaya katıldığım üzere gururluyum.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: