‘741. Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Söğüt Şenlikleri’ öncesi hazırlıklar bitmiş

Bilecik Valisi Dr. Kemal Kızılkaya, 741. Ertuğrul Gazi’yi Anma ve Söğüt Şenlikleri öncesi hep hazırlıkların tam olarak tamamlandığını söyledi.

Bilecik Valisi Dr. Vali Kızılkaya, Söğüt Kaymakamı Ömer Faruk Tuncer, Söğüt Belediye Reisi İsmet Sever, kentteki basın temsilcileriyle bir araya geldi. Vali Dr. Kızılkaya, bu yıl 741’incisi düzenlenecek Ertuğrul Gazi’yi Ihtifal ve Yörük Şenlikleri programı ile ait çekicilik ve kuruluşlarca alınacak tedbirlerle ilişkin bilgiler aktardı. Merasim alanı, Ertuğrul Gazi Cami ve Külliyesi, darülkurra ve türbede yapılan yenilikler ile çalışmaları üzerine bilgiler nâkil Kızılkaya, “Biz işimizi aklık yaptıktan ve fena hâlde anlatabildikten bilahare buraya gelenlerin sayısı akla yatkın oranlı olarak artar. Ben inanıyorum, daha çok Söğüt Şenlikleri çokça elan coşkuyla kutlanacaktır. Söğüt’e yapılacak olan ‘Oba Kent’ projesinin ihalesini tamamladık, geçenlerde saha teslimini de gerçekleştireceğiz. Önümüzdeki yıl da ihtimal obanın açılışını yapmış olacağız. Her yıl Söğüt Şenlikleri’nde bakir tıpkısı gelişmeyi gelişigüzel yaşayacağız” dedi.

“Hele gençler ve vatandaşlar açısından üstelik gururlu arkaç getirmeye çalıştık”

Şenliklerde alınacak asayiş önlemleriyle ilgili birlikte açıklamalarda kâin Kızılkaya, “Bu yıl şenlikleri çeşitli gösterilerle üstelik süslemeye çalıştık. Hele gençler ve vatandaşlar açısından üstelik çekici ağıl getirmeye çalıştık. Gösterilerde jandarma haddinden fazla güzelce aynı konseptle saha algı. Jandarmanın mehterler, tüfekli hareketler ve helikopterlerin çelik kanatlar gösterisi olacak. Dede sporları, güreşler, okçuluk, cirit müsabakaları kadar bunların hepsinin şenliğe katılanlara unutulmaz anlar yaşatacağına inanıyorum. Akşam Ezanı Kıraç’ın konseri bile katılan gençleri ve sanatseverleri ayrı bire bir keyiflendirecektir. Düzenlilik noktasında ihtiyacımız amacıyla planlama yaptık, kişi inanma personelimiz ve zat imkanlarımızla üstesinden geleceğimizi düşünüyor, çokça aşkın düzenlilik tedbirleriyle da insanları bastırmak istemiyoruz, bunları aynı abra ile planladı arkadaşlarımız. Park açısından gelen araçların nerelere yönlendirileceğini ve kestirmece 13 yerde açkı park edilecek şekilde ayarladık. Her sene olduğu kabil eski yılların üstelik üstüne koyarak coşkuyla ve Ertuğrul Gazi’nin bize kişi ettiği bu felsefeyi ona yerinde ayrımsız şekilde anarak idrak edeceğiz. Bilcümle vatandaşlarımızı bu şenliklere katılmaya ve coşkuyla bizim yanımızda olmaya nida ediyorum” dedi.

741. Ertuğrul Gazi’yi Yâd ve Söğüt Şenlikleri 9-11 Ilkgüz tarihlerinde ortada kutlanacak. – BİLECİK

Share: