741. Hayme Ana’yı Yâd ve Kafile Şenlikleri Kütahya’da yapıldı

Osmanlı Devleti’nin kurucusu Osman Gazi’nin babaannesi, Ertuğrul Gazi’nin annesi olan ve “azamet ana” namına mezkûr “Hayme Ana” kabri başında anıldı.

741. Hayme Anne’yı Ihtifal ve Barhana Şenlikleri Kütahya’da yapıldı.

Kütahya Valisi Şanlı Polat, Bilecik Valisi Kemal Kızılkaya, Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, MHP Yerli Yönetimlerden Mesul Umumi Komutan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Sadir Durmaz ile farklı tören düzeni mensupları, Domaniç ilçesine tutkun Çarşamba köyündeki Hayme Anne’nın türbesini mülakat yazar dua etti.

Vali Polat, törende yaptığı konuşmada, Hayme Asıl’yı andıklarını ve tıpkı zamanda Domaniç’in antagonist işgalinden kurtuluşunun 100’üncü sene dönümünü kutladıklarını söyledi.

Adına türbe yapılan ilk Türk kadının Hayme Esas olduğunu hatırlatan Çelik, “Hayme Ana, Konya- Karaman’de Zübeyde Karı, Kütahya’birlikte Nezahat Onbaşı, Domaniçli Habibe, Kastamonu’da Şerife Bacı, Erzurum’dahi Kocakarı Hatun, Malatya’dahi Songül Kaymakam, Gölbaşı’nda Ilişki Sezen, Çorum’bile Aybüke Hoca, Diyarbakır’birlikte genç erkek nöbeti markajcı yürekli analardır.” dedi.

Ekin ve Turizm Nazır Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan üstelik Hayme Ana’nın, tıpkısı zamanda devletin bekası adına verilen emeğin en önemli örneklerinden biri olduğunu vurguladı.

Hayme Asıl’nın, döneminde devletin bekası yerine ali savaşım verdiğini dile getiren Demircan, “Hayme Ana uğraş vermeseydi, bağımsızlıktan laf etmek olabilir olmayacaktı. Onun Oğuz yurdunu gönendiren hidayeti ve öğretileri sayesindedir ki Osmanlı Devletimiz varlığı ile üç kıtaya, yedi cihana hükmetmiş, toprak Türk’e yurt kılınmıştır. Onun cefakar hakim ve şerif gönlü, kadınlarımıza sabah yeli ergin, asırlar sonra bile cephelerden cephelere duyulmuştur. Obaya sığmayan ayrımsız ufuktur o, inanç ile idealini var fail, inanç ile tarihi abat fail bir kadim şahsiyettir.” ifadelerini kullandı.

Şenlikte, mehter takımı eşliğinde simgesel barhana yürüyüşünün yanında Türk tasavvuf musikisi konseri, süvari okçuluk ve ahali oyunu gösterilerine kayran verildi.

Programa, YANLIŞSIZ Tümen Kütahya milletvekilleri Ahmet Tan, Ceyda Bunaltıcı Erenler ve İshak Gazel, MHP Kütahya Saylav Ahmet Erbaş, CHP Kütahya Saylav Şanlı Fazıl Etçi ve farklı tören düzeni üyeleriyle çok sayıda vatandaş katıldı.Share: