84 yaşındaki antrenör 59 yıllık takımıyla ayrımsız ilki devam etmek istiyor

Kargaşa 1. Tor Set takımlarından Esnaf spor‘un 59 yıldır layenkati antrenörlüğünü fail Ermiş Tokat, bu zaman benzeri ilki başararak Bölgesel Toy Ayak Topu Ligine (BAL) yükselmeyi hedefliyor.

Kent esnafı tarafından 1963 yılında kurulan Esnafspor’birlikte 24 yaşından bu yana antrenörlük fail 84 yaşındaki Muazzez Tokat, ilk günkü heyecanla gençlere futbolun inceliklerini öğretiyor.

İlerlemiş yaşına rağmen futboldan kopmayan tecrübeli antrenör, mevsim başında 1 sene sözleşmesini uzattığı takımıyla bakir başarılar bürümek istiyor.

B lisanslı antrenör Tokat’ın bu sezonki hedefi, ligde oynanan 7 maç böylecene 19 benek toplayan ve namağlup şef olan takımını mevsim böylece aynı kayırıcı lige taşımak.

Ermiş Tokat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esnafspor’un bugüne kadar kâh sezonlarda 2. Müptedi Ekip’da, bazen sezonlar ise 1. Amatör Saf’birlikte savaş verdiğini belirterek, bu takımdan Türk futboluna çok sayıda topçu ve kaleci yetiştirdiğini söyledi.

Sezon başında takımıyla tıpkısı sene elan sözleşme imzaladığını tabir eden Tokat, yaşının ilerlemesine karşın yeşil sahalardan vazgeçmediğini, gücünün yettiği kadar birlikte bu görevini sürdürmeyi istediğini dile getirdi.

Tokat, içindeki spor aşkının önce günkü kabil olduğunu vurgulayarak, “Dinç futbolcularla benzeri arada girmek, onlara bir şeyler vermek beni mutlu ediyor. Benim hiçbir beklentim namevcut. Ordu futboluna ve Türk futboluna aynı sporcu yetiştirebilirsem ne mutlu bana.” dedi.

Futbolcularına adeta torun sevgisiyle yaklaştığını kaydeden Tokat, “Ben onları futbolcum üzere görmüyorum. Hepsini birer torunum namına görüyorum. Ben yeri geliyor, özlük maaşımdan futbolcularıma ifa yapıyorum. Bizlere eş sâdır esnafa da ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bu sezon hedeflerine ait de Tokat, şunları söyledi:

“Ligde şimdiye kadar çok gür takat sınırı gösteriyoruz. Oynadığımız 7 karşılaşmadan 6 yengi ve 1 beraberlikle ile ayrıldık. Topladığımız 19 puanla ligde şef konumundayız. Futbolcularıma bu konuda çokça güveniyorum. Tarihimizde ilk defa aynı ense lige çıkmak istiyoruz. Maddesel imkanlarımız bol olursa daha fena hâlde yerlere geleceğimize eminim.”

Tokat, Türkiye’üstelik beğendiği teknik direktörleri Fatih Deyim, Şenol Sıra ve Emre Belözoğlu namına sıraladı.

Futbolcuların hocalarına fideist tam

Takım kaptanı Ahmet Furkan Cenup ise hocalarına saygılarının sonsuz olduğunu vurgulayarak, “Tek maçımızda ve idmanlarımızda bizi boydak bırakmadı. Hocamız hastalığımızda ve sağlığımızda hep yanımızda oldu. Tığ ondan haddinden fazla madde öğreniyoruz.” dedi.

Bu zaman aynı üst ligi hedeflediklerini dile getiren Cenup, “Hedefimiz önce play-off tavlamak. Oradan de Allah cevaz verirse Bölgesel Toy Ligine çoğalmak. Bunun için bile hocamıza ve takım arkadaşlarıma güveniyorum.” ifadelerini kullandı.

Futbolculardan Ilgi Kişmiri Akla Yatkın birlikte hocalarının müterakki yaşına rağmen kendilerini yalnız bırakmadığını belirterek, “Kendisi bize seçme konuda bindi oluyor. Elinden mevrut herhangi bir şeyi yapmaya çalışıyor. Hedefimiz amatörde böke olmak. Elan bilahare ise aynı art lige adımızı yazdırmak.” diye niteleyerek konuştu.

Yusuf Kaan Günday, “Hocamız takımda bize adeta bire bir ağababa şefkati ile yaklaşıyor. Kendisinden haddinden fazla memnunuz. Hedefimiz bu sezon önceki şampiyonluk daha sonra play-off’tan BAL’a çıkmak. İnşallah bunu başarabiliriz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Emircan Pektaş, hocalarının tecrübelerini kendilerine aktardığını anlatım ederek, “Bu şekilde bizlere güven de veriyor. Kendisi genç öğretmen değil. Şimdiye büyüklüğünde birçok şeyi muammer ve görmüş. Bizler üstelik futbolcuları adına onun tecrübelerini kendimize uyarlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share: