AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Meyer-Landrut, şimendifer yolculuğu yaptı

Avrupa Birliği (SUTAŞ) Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut ile beraberindeki büyükelçilerden oluşan astronomi, çağdaşlaşma çalışmaları aynı müddet ilk tamamlanan Samsun- Sivas Gravite demir yolu hattında incelemelerde bulundu.

AKARSU Iblağ Sektörel Operasyonel Programı mevhibe desteğiyle yapılan Samsun-Sivas Gravite demir yolu hattındaki araştırmalar kapsamında Meyer-Landrut ve beraberindeki heyet, Çukurbük İstasyonu’na geldi. Burada akıntı memurunun şapkasını takan Meyer-Landrut, makiniste “debi” evet da “dur” emrinin verildiği diskle istek verdi.

Raylar üstünde benzeri süre koşan Meyer-Landrut, Kavak-Samsun arasında şimendifer yolculuğu gerçekleştirdi.

Yolculuk sırasında trenin kumanda edildiği bölüme de geçerek makinist Süleyman Önal’dan bilgi aldı.

Meyer-Landrut, Samsun Garı’nda gazetecilere yaptığı açıklamada, SU kendisine Samsun-Sivas Kalın demir yolu hattı projenin bir parçası olmaktan çokça balaban benzeri gurur duyduklarını söyledi.

Bu yönde apayrı projelerin da olduğunu belirten Meyer-Landrut, “Trenler yeşil inkılap açısından haddinden fazla şanlı. Çünkü karbon emisyonlarını azaltıyorlar. Çünkü muvasala sektörü karbon emisyonlarının en fazla arttığı kürsü. O yüzden trenler kullanıldığında bu emisyonların düşürülmesinde âdeta yüce ayrımsız nümayiş oynuyorlar.” dedi.

Söz konusu hattın modernizasyonuyla büyük aynı kapasite artışı üstelik gerçekleştiğini, kapasitenin günde 21 trenden 54 trene çıktığını anlatan Meyer-Landrut, şöyle devam etti:

“Konfor, asayiş ve bunun yanı sıra yeni sinyalizasyon sistemi modernizasyonun ve bu projenin olumlu katkılarından. Ulaştırma alanındaki hareket birliğimiz, belde, karbondioksit emisyonlarının düşürülmesi açısından adi öneli ayrımsız öge bu tür projeler. Bu iri projelerden bire bir tanesini burada bitirdik ama ayrıksı tıpkı projenin uygulanması devam ediyor. O üstelik İstanbul- Bulgaristan sınırı arasındaki demir hat hattı. Tıpkı zamanda trenlerin inşası, rehabilitasyonuna müteveccih projeler üstelik var. Bütçesi birlikte berenarı aşkın. Ulaşım, Avrupa Birliği-Türkiye arasındaki hareket birliğinin çok yüce bire bir faktörü.”

Molada trenin beraberinde koştuğunu dile getiren Meyer-Landrut, “Bunu, hele bu değişimin ne büyüklüğünde kıpırdak, bu alana yatırımın ne büyüklüğünde koca olduğunu, bu alana hangi büyüklüğünde envestisman yapmamız gerektiğini vurgulamak amacıyla yaptım. Yani daha üstelik hızlanmalıyız bu alandaki çalışmalarda.” diye niteleyerek konuştu.

Meyer-Landrut’a UNICEF Türkiye Temsilci Yardımcısı Paolo Marchi, büyükelçiler ve maslahatgüzarların yanında TCDD Muasırlaşma Ofis Başkanı Sadık Bolat ile TCDD 4. Toprak Müdürü Hasan Sili da zevcelik etti.

Share: