ABD, Şimal Kore’nin füze denemesine alın Japonya ve Güney Kore ile eş tatbikat yaptı

MEMLUK Defans Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Liva Patrick Ryder, Şimal Kore’nin, Japonya gelgel sahasını aşan uzun menzilli balistik füze denemesi yapmasını kınarken, ABD’nin bu denemeye yanıt olarak Japonya ve Güney Kore ile bölgede ayrı ayrı askeri tatbikat yaptığını açıkladı.

Pentagon Sözcüsü Ryder, günlük matbuat toplantısında, gündemdeki konular konusunda değerlendirmelerde bulundu.

Kuzey Kore’nin balistik füze denemesi yaptığını ve fırlatılan füzenin Japonya üzerinden uçtuğunu tamlayan Ryder, “KUL bu eylemleri kınıyor ve Yıldız Kore’yi henüz faza istikrarsızlaştırıcı ve yasadışı faaliyetlerden kaçınmaya çağırıyor.” ifadesini kullandı.

Ryder, Pyonyang’ın füze denemesine yanıt kendisine ESIR Bahir Piyadeleri ile Japonya Defans Kuvvetlerinin Japon Denizi’nde manevra yaptığı bilgisini paylaşırken, eş anlı olarak KÖLE Hint-Pasifik Kuvvetlerinin da Cenup Kore ile Gün Batısı Çin Denizi’nde manevra yaptığını aktardı.

Liva Ryder, açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu angajmanlar, caydırıcılık ve dinamik saldırış yeteneklerimizi sergilerken, uluslarımızın birlikte çalışabilirliğini yorumlamak üzere yapıldı. Bunlara munzam kendisine çevrim zarfında (Defans) Icra Vekili Austin, Kore Demokratik Umum Cumhuriyeti programlarının oluşturduğu tehditleri atışmak ve sonuçlarını ele kabul etmek amacıyla Japonya ve Kore Cumhuriyeti’ndeki meslektaşlarıyla görüştü. Bakanlar, acemi füze denemesinin Mürekkep Milel Güvenlik Konseyi kararlarının yalınlık tıpkı ihlali olduğu ve bölgesel barış ve güvenliği tehdit ettiği üzerine anlaştılar.”

BENDE Savunma Bakanı Lloyd Austin’in, iki mevkidaşına de ÇAKER’nin iki ülke ile ortaklığına vabeste olduğunu yinelediğini ifade fail Ryder, “Japonya ve Cenup Kore’yi defans konusundaki kararlılığımız sağlamdır.” diyerek konuştu.

Bölgede yapılan tatbikatların aynı gövde gösterisi olup olmadığına ait soruya karşılık veren Ryder, bu tatbikatların birlikte çalışabilirlik ve ortak harekat bakımından yüce olduğunu vurgularken, bunun Kuzey Kore’ye birlikte BENDE’nin, Japonya ve Güney Kore’nin beraberinde olduğu ve rastgele çeşit tehdide karşı birlikte cereyan ettiği konusunda kaygı gönderdiğini söyledi.

Ryder, Japonya üzerinden uçtuğu tam seçkin hava defans sisteminin Yıldız Kore füzesine angaje olmadığını dile getirdi.

ABD’nin bölgede Terminal Erdemli İrtifa Düz Savunma (THAAD) Sistemi ve Patriot Çekicilik Savunma Sistemlerinin dahi karışma olduğu kademeli benzeri albeni defans kabiliyeti bulunuyor.

Share: