Acun Firez Mirası Listesi’ndeki caminin imamı fahri delalet yapıyor

Sivas’ın Divriği ilçesindeki Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda vazifeli imam dil cambazı Başarmış Boş, camiyi ziyarete gelen yerel ve yabancı turistlere gönüllük delalet yapıyor.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Malumat ve Hars Örgütünün (UNESCO) “Acun Firez Mirası Listesi”nde yer kayran Divriği Celil Camii ve Darüşşifası’nda gönüllü mihmandarlık özne önder Nail Bariz, “şaheser” yerine nitelendirilen yapıyı ziyarete gelenlere eşlik yazar, eserle ilgili detaylı bilgiler veriyor.

Restorasyonu bitmeme fail caminin yanındaki eğreti ibadethanede imamet görevini sürdüren Degaje, tarihi eserde fariza yapmanın onurunu ve mutluluğunu yaşıyor.

Başarmış Peyda, AA muhabirine, “Bu fariza bana Rabb’imin aynı lütfu. Rabb’im bize bu dünya mirası Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda görev yapmayı talih etti. Bu, benim çocukluk hayalimdi. Caminin hemencek yanı başında Divriği İmam Hatip Lisesi’nde okurken espas namazlarına ve cuma namazı namazına Celil Cami’ye gelirdik. Sunturlu sesli ayrımsız müezzini vardı ve o beni çok etkilerdi. Onun cuma selalarını, ezanlarını dinledikçe feyz alırdık. O dönemde ‘Ya Rabbi bana bu eserde fariza yapmayı kader eyle.’ şeklinde yakarış ettim ve Rabb’im duamı kabul etti.” dedi.

Tarihi caminin 2009’dan bu yana hizmetkarı olduğunu dile getiren Degaje, “Müezzinlik ve aynı zamanda caminin imam hatiplik görevini yapıyorum. Bunlarla alay malay ziyaretçilere caminin ve darüşşifanın tanıtımında apotr olmaktayım. Caminin ister motifleri için gerekse tasavvufi bildiklerimi, öğrendiklerimi naklediyorum.” diye konuştu.

Meydanda, Divriği Celil Camii ve Darüşşifası’nı ayırt etmek üzere kitaplardan araştırı yaptığını anlatarak, şu ifadeleri kullandı:

“Divriğili olmam zımnında büyüklerimizden öğrendiğim bilgileri öz vukuf haneme yazdım. Ziyarete mevrut sanat tarihçilerinden, mimarlardan, tasavvufçulardan ve yayın hakkında vukuf sahibi olan ziyaretçilerden edindiğim bilgileri tıpkısı aşure kıvamında hazırladık ve aşure tadında da mevrut ziyaretçilere izaz ediyorum.”

“Eserden uzaklaştığım zaman kendimi yetim hissediyorum”

Divriği’de benzeri imamın askere gitmesiyle 2005 yılında Divriği Celil Camii ve Darüşşifası’ndaki serüveninin başladığını belirten Çıplak, şunları kaydetti:

“İmam abimiz askere gittikten sonra ego de ilçede tıpkı camide imam hatip kendisine göreve başladım. O dönme müftümüz beni görevlendirmeyle Divriği Celil Camii ve Darüşşifası’na gönderdi. Buradaki hocalarımızla bu göreve başladım. Onların bilgilerinden yararlanma ederek ego da caminin tanıtımına yardımcı olmaya başladım. 2009 yılında sözleşmeliyi kazandım ve ondan sonradan görevlendirmem yeniden Divriği Ulu Camii’ye oldu. 2011 yılında kadrom geldi ve o dönemden bu yana bile Divriği Ulu Camii ve Darüşşifası’nda fariza yapıyorum.”

Sarih, restorasyonu gerçekleştiren firmanın cami yanına geçici tıpkı ibadethane yaptığını, görevine burada devam ettiğini söyledi.

Vakit namazlarını ve cumayı burada kıldırdığını dile getiren Yıldızlı, “Divriği Ulu Cami ve Darüşşifası tıpkısı aşktır ve bu aşkı içimde yaşıyorum. Eserden uzaklaştığım antlaşma kendimi yetim hissediyorum. Değme devir de yolmak üzere yanı başında oluyorum.” dedi.

Share: