Adana’da topçu fabrikası

Adana’bile ayrımsız iş adamı tarafından kurulan ve Bölgesel Mektep Çocuğu Yığın’de (BAL) savaşım fail Adana Vefa spor 500 lisanslı sporcusuyla futbolcu fabrikası kadar çalışıyor.

Türkiye futbol tarihinde şanlı benzeri yeri olan Adana, Türk futboluna başta Fatih Fehva, Hasan Şaş, Kayahan Hakikat ve daha bir çokça futbolcu yetiştirdi. Bu futbolcular hem milli mızıka hem dahi oynadıkları takımlarını başarılara taşıdı. Futbol denilince ilk akla gelen şehirlerden biri olan Adana serencam yıllarda futbolcu yetiştirmekte kalın çekti. Cengiz Kaskat isimli iş adamı bu durumu fark ederek Adana’nın gençlerini tıpkı araya toplayıp o cevheri ortaya fehmetmek için kolları sıvadı. Kaskat, bundan 5 yıl ilk Adana Vefaspor’u kurarak yaşları 10 ile 18 ortada mütebeddil Adanalı gençlere İncirlik’te oluşturduğu tesislerde futbol eğitimi başlattı. Kısa sürede kurulan topluluk sükse göstererek Bölgesel Tıfıl Küme’e (BAL) yükseldi. Pakt BAL’a yükselmesinin yanında barındırdığı 500 lisanslı futbolcu ile üretimlik gibi çalışıyor. Pakt eskiden Türkiye futbolcunda saraka sahibi olan Adana’nın tekrar benzeri yere gelmesi ve gençlerin dokunaklı alışkanlıklar namına spora yönelerek kendini rapor edebilmesi amacıyla iri tıpkı imkan oldu.

Adana Vefaspor Kulübü Antrenörü Ulu Osman Antepli, Vefa Spor Tesislerinin, kendi günahsız kaynaklarıyla yapıldığını ve 50 dönüm araziye kurulu olduğunu belirterek, “3 şişman normal standartlarda alıştırma sahası ve 800 şahsiyet tribün kapasiteli 1 karşılaşma sahamız mevcut. Bunların birlikte 2 sayı halı düz ile spor salonu, dinlenme kampı alanı, güruh odası ve 1 sayı kum sahamız var. 300’e mümasil lisanslı 200’e yakın üstelik özlük futbol okulumuza ilgilendiren sporcumuz var. Tığ Adana’daki bilcümle evcil liglere katılıyoruz. U 11’den itibaren U 18 liglerinin hepsinde Adana klasmanında yarışıyoruz. A takımımız bu yıl Lehçe Dünkü Öbek’üstelik savaş edecek” dedi.

Adana ve Türk gençliğinin ayrımsız şeyleri ispat edebilmesi amacıyla gençlere önderlik ettiklerine özen çekici Antepli şunları kaydetti:

“Ecnebi oyuncu hastalığı var, biz bunun önüne geçmeye çalışıyoruz. Bizim gençlerimizde vesile verildiğinde çok molekül başarabilecek, bunun inancıyla hareket etmek istiyoruz. 6’ncı senemize giriyoruz U 18’de Türkiye şampiyonluğu elde ettik, U 16’da Adana şampiyonluğu kazandık. Tıpkı şekilde şişman bütçelerle takım kuran kulüpler var amma tığ gençlerle savaşım ettiğimiz çolpa ligde şampiyonluğu kazandık. Tığ, nakil ettiğimiz futbolcuların yanı sıra A takıma çıkarttığımız futbolcular gözüyle dahi bakıyoruz. 18 yaşındaki aynı çocuğu 1. Kütle takımına göndermek bizim üzere muvaffakiyet değil. Bizim esas amacımız A takıma oyuncu anlamak. Biz bunu başardık ve 13 aktör çıkardık. 5 yıl evvel kurulmuş olan bu takımda o günden bu yana 6 oyuncumuzda bizimle devam ediyor. Esasta teşrih kendisine kulübümüzün kültürünü alıp benimsemiş oyuncu sayısı oldukça aşkın. Seçkin yıl müntehabat düzenliyoruz, 600 birey katıldı ve oradan seçtiğimiz oyuncularda oldu.” – ADANA

Share: