Afiyet personeli hastalıkların erken teşhisi üzere karye köy dolaşıyor

Bolu’birlikte hastalıkların erken teşhisi amacıyla başlatılan “Sağlıklı Maltalık İçin Bizim Köyde Buluşuyoruz” projesi kapsamında oluşturulan esenlik ekibi, köylerde vatandaşları etüt ediyor.

Doktorların da düz aldığı 30 nefis İl Sağlık Müdürlüğü ekibi, şehir merkezinden yaklaşık 2,5 saat süren yolculuğun arkası sıra Elemli ilçesine merbut Güneyçalıca köyüne ulaştı.

Daha sonradan ekipler yoluyla karye camisinin giriş katına kurulan nöroloji, dahiliye, kardiyoloji, ayn, diş ve fizik tedavi gibi birimlerde, vatandaşlar afiyet kontrolünden geçirildi.

Karye sakinlerine metin yaşamla ilgilendiren tavsiyelerde bile bulunan doktorlar, buğulu evet üstelik yatalak hastaları birlikte evlerinde konuşma ederek sondaj etti, talepte mevcut karye sakinlerine de Kovid-19 aşısı yaptı.

Özellikle hastalıkların erken teşhisi ve koruyucu doktorculuk çalışmaları için başlatılan projeden, şu asıl kadar 4 köyden 200’ün üzerinde vatandaş yararlandı.

“Projenin çokça faydası olduğuna inanıyoruz”

Vali Erkan Tığ, AA muhabirine, proje sayesinde doktorların hastaların ayağına gitmeye başladığını belirterek, “Vatandaşlarımıza, ‘Hep siz geldiniz, biraz üstelik tığ geleceğiz’ şeklinde bire bir mütalaa veriyoruz.” dedi.

Birçok branştan doktorun köye geldiğini vurgulayan Kılıç, şöyle konuştu:

“Biz, doktorlarımıza vatandaşlarımızın ne büyüklüğünde bata çıka hastanelere gelip, otama olmaya çalıştıklarını hissetmeleri ve duygudaşlık kurmalarını sağlamaları anlamında bunu görmelerini da istedik. Bunun beraberinde bile vatandaşlarımızı doktorlarla karşılıklı görüştürmek, ısıdam aynı diyalog ortamı kurarak, bu bildirişim ortamını sağlamaya çalışıyoruz. Bu projenin çok faydası olduğuna inanıyoruz.”

Tığ, Türk afiyet sisteminin sunduğu imkanlara değinerek, sağlık personelinin cansiparane çalıştığını kaydetti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde, Türkiye’nin sağlık alanında dünyada parmakla gösterilen ülkeler kategorisine girdiğine bel fail Kılıç, sağlıkta elde edilen bu birikimi, vatandaşlara sunmaya bitmeme ettiklerini aktardı.

“Vatandaşlarımızın esenlikle ait sorunlarının, henüz erken tespitinin yapılmasını sağlamayı amaçlıyoruz. Vatandaşlarımızın birlikte hepsi haddinden fazla kıvançlı.” diyen Kılıç, Bolu’nun gelişigüzel köyüne bu çalışmayı ulaştırmayı hedeflediklerini bildirdi.

“Vatandaşlarımızın ulaşımının kolaylaşması amacıyla çalışıyoruz”

İl Sağlık Müdürü Muhammed Sakıncasız Demirkol ise proje doğrultusunda esenlik hizmeti üzere vatandaşların ayağına gittiklerini söyledi.

Demirkol, köyde hem muayenelerin yapıldığı hem da elan gelecek seviyede araştırı ve tedavi ihtiyacı olan hastalar için termin oluşturulduğuna bel ederek, “Vatandaşlarımızdan haddinden fazla olumlu geri dönüşler alıyoruz.” diye konuştu.

Projeyi, haftalık ve mahiye programlar dahilinde sürdüreceklerini vurgulayan Demirkol, hava raporu müsaade ettiği sürece, ilçelerde ve köylerde bu uygulamaya devam edeceklerini anlattı.

Ziyaret edilen köylere tekrar gitmeyi planladıklarını tamlayan Demirkol, “İlk etkinliğimizde Bolu’nun arz uzak ilçesinin, bildirme uzak köyüne geldik. Buranın sembolik tıpkı anlamı var. Kederli ilçesinde, genişlik ırak köydeyiz. Tığ temas köyümüzdeki vatandaşlarımızın, bize ulaşımının kolaylaşması için bilcümle organizasyonu yapmaya çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Doktorların buraya gelmeleri adamakıllı oldu”

Köy sakinlerinden 60 yaşındaki Ahmet Özer birlikte çok ihtiyaç mahsus tıpkısı hizmetin ayaklarına geldiğini belirterek, “Çok üstelik iyice oldu. Ego babamı getirdim. Kulakları duymuyordu. Ayrıca astım hastası. Kulak için termin aldık. Başka şikayetlerini da taharri ettiler.” dedi.

Acil hastalıklarda Elemli’e gittiklerini anlatan Özer, “Oradan Bolu’ya gideriz. Karı hekimimiz var. Ona gidiyoruz. O nereye gönderirse, oraya gidiyoruz. Amma açıklık ırak ve zaman alıyor. Doktorların ayağımıza gelmesi ferah oldu.” diyerek konuştu.

Hamiyet Altıngöz de kendilerine bu hizmeti sağlayanlara teşekkür ederek, diz ve bacak ağrısı şikayetiyle muayene olduğunu kaydetti.

Romatizmayla uğraş ettiğini nâkil Altıngöz, “Bir birlikte safra kesemde taş varmış. Normalde Bolu’üstelik etüt oluyorum ama çokça uzaktı. Doktorların, buraya gelmeleri adamakıllı oldu.” dedi.

Share: