Aile ve Içtimai Hizmetler Bakanlığı havari ve inhibitör hizmetleri SOHEP ile iyileştirecek

Sülale ve Sosyal Hizmetler Bakanlığınca, Toplumsal Hizmetlere Erişimin Artırılması Projesi (SOHEP) ile çocuk, eş, buğulu, sakat, arızi ve arsıulusal esirgeme altındaki bireylerin kalifiye içtimai hizmetlere erişiminin artırılması, dezavantajlı kişilere yönelik yardımcı ve inhibitör hizmetlerin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

AA muhabirinin Eş ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığından edindiği bilgiye göre, vekâlet ve AKARSU Türkiye Delegasyonu gelişim birliğinde “Türkiye’deki Mülteciler İçin Finansal Arkalama Programı” kapsamında, 17 Mabeyin 2020’üstelik Aile ve Toplum Hizmetleri Genel Müdürlüğü koordinasyonunda düzenlenen ve bütçesi SU eliyle doğrudan yardım yöntemiyle karşılanan SOHEP başlatıldı.

Uluslararası dulda altındaki bireylerin yanı sıra yavru, avrat, engelli ve yaşlıların bile kalifiye sosyal hizmetlere erişiminin artırılmasının amaçlandığı proje kapsamında Hatay, İzmir, Mersin Ağacı, Antalya, Adana, Balıkesir, Düzce, İstanbul, Kırıkkale, Osmaniye ve Aydın’birlikte toplam 16 Toplumsal Hizmet Merkezi (SHM) açıldı.

Proje çerçevesinde ati dönemde hizmetlerin iyileştirilmesi için SHM’lerde fariza düzlük 3 bin personele yetişek verilmesi planlanıyor.

Gündüz Hizmet Merkezlerinde “Teknik Stüdyoları” kuruluyor

Çocuklara müteveccih hizmetlere erişimi çoğaltmak üzere Yavru Esirgeme Birimleri ve SHM’lerin bulunmadığı yerleşim alanlarında hareketli hizmet araçlarıyla operasyon düzenlenen projede 75 Çocuk Siper Biriminin üstelik yenilenmesi hedefleniyor.

Bakanlık vasıtasıyla, SOHEP kapsamında yaşlıların içtimai ilişkilerini zenginleştirerek dirim kalitelerini çoğaltmak ve bakıma ihtiyaç duyan yaşlılara çağ bakım hizmeti sunulması için Mersin’dahi “Yatısız Hizmet ve Deli Dolu Yaşam Merkezi” açıldı. Adana, Hatay, Şanlıurfa, Bursa ve Osmaniye’dahi ayrımsız hizmeti verecek 5 merkezin açılması üzere icraat sürüyor.

Gündüz Bakım Merkezlerinin tamamında kâin ve eskimemiş becerilerin geliştirilmesi için birlikte “Ustalık Stüdyoları” kuruluyor. Merkezlerde yaşlılara günce bakım hizmetleri, müracaat, el birliği ve rehabilitasyon hizmetleri sunuluyor. Bu merkezlerle yaşlıların ve ailelerinin ihtiyaç ve taleplerine uygun hizmetlere nitelikli ve ücretsiz kendisine erişmeleri hedefleniyor.

Yine bahis konusu proje kapsamında, kadınların ekonomik, psikolojik, türel ve sosyal adına güçlendirilmesi amacıyla hizmet veren toplanmış 150 Karı Misafirhane ve Yol Önleme ve İzleme Merkezinin yenilenmesi planlanıyor.

Ayrıca, cenk, terör mağdurları ve ailelerin travmalarının azaltılması amacıyla yararlanıcılara farkındalık ve bilinçlendirme eğitimleri kapsamında, Ocak Yetişek Programı ile Anne Hayat Becerileri Eğitimleri da verilecek.

Share: