AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Landrut’tan tahıl koridoru açıklaması

AKARSU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Landrut’tan hububat koridoru açıklaması

“Rusya tarafından bu anlaşmanın bloke edilmesi ağız ağıza sevap gerekçeleri olmayan ayrımsız değişmeyen”

SAMSUN – Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, Samsun’üstelik katıldığı bir açılışta Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya almasıyla alakalı olarak, “Rusya marifetiyle bu anlaşmanın bloke edilmesi tamamen namuslu gerekçeleri sıfır bir değişmeyen” dedi.

SU Türkiye Delegasyonu Başkanı Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, beraberindeki 19 büyükelçi ile alay malay bire bir sekans açılış ve mülakat üzere Samsun’a geldi. Samsun’daki AKARSU ve UNİCEF destekli inşa okulun açılışını gerçekleştiren Sefirikebir Nikolaus Meyer-Landrut, izlence sonrasında basın mensuplarının sorularını cevapladı. Landrut, Rusya’nın tahıl koridoru anlaşmasını askıya almasında selim gerekçelerinin olmadığını söyledi.

“Rusya tarafından bu anlaşmanın bloke edilmesi tamamen güzel gerekçeleri sıfır bir karar”

Tahıl koridorunun gene açılması amacıyla Türkiye’nin gösterdiği gayreti taktir ettiklerini dile getiren Nikolaus Meyer-Landrut, “Rusya vasıtasıyla bu anlaşmanın bloke edilmesi ağız ağıza güzel gerekçeleri olmayan bir değişmeyen. Çünkü Birleşmiş Milletler eliyle Türkiye’nin birlikte katkılarıyla yapılmıştı. Kıtipiyoz bu krizin çözümü yönünde çok makro tıpkısı katkıydı. Türkiye’nin bu anlaşmanın devamı yönünde gösterdiği çabalardan ufuk amiyane çokça mutluyuz. Umuyorum ki başarıya ulaşır. Çünkü amiyane gerekseme mahsus benzeri eser. Avrupa Birliği’nin şu anda çalışan tıpkısı sistemi var. Bu bile kara yolu koridorundan tahıl ithalatı ile ilgilendiren. Şu anda bu vakit işliyor. Bu koridordan birlikte bahir tarafından yapılan ithalat büyüklüğünde hububat ithal edilebiliyor, bitmeme ediyor. Ego Avrupa amacıyla ayrımsız dava olacağını görmüyorum. Anne sevgili; daha bağan gelirli ülkeler ve hele Ukrayna’dan hububat ithal fail ve ithalata bağımlı ülkeler açısından olacak. O yüzden böyle ayrımsız gıda krizinden bu ülkeler için çekimsenmek gerekiyor. Türkiye’birlikte bu yönde ceht gösteriyor. Biz birlikte bu yönde yaptığı çalışmaları taktirle karşılıyoruz” diyerek konuştu.

Share: