Akıbet zaman malumat | İBB Meclisinde, eroin ele geçirilen cenaze taşıt gündeme geldi

İstanbul Büyükşehir Uray (İBB) Meclisinde, İBB’nin şehirler arası cenaze aktarım aracında itimat ekiplerince 144 kilogram 550 gram esrar ele geçirilmesi gündeme geldi.

İBB Meclisi ekim ayı toplantısının 1. oturumu, Meclis 1. Başkanvekili Zeynel Abidin Okul başkanlığında Saraçhane’deki İBB Meclis Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Mecliste bayram alan DÜRÜST Fırka Ekip Sözcüsü Maksat Türkyılmaz, İBB’ye ilişik ayrımsız cenaze aktarım aracının, Diyarbakır’a gittiğini ve çevrim yolunda Adana’dahi narkotik polisler tarafından durdurulduktan bilahare araçta 144 kilo maden yakalandığını söyledi.

Aracın üstünde “İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze nakil aracı” yazdığını anlatım fail Türkyılmaz, İBB’nin bu konuyla ilişik yaptığı açıklamada, aracın taşeron firmaya ilgili olduğu ve şoförlerin birlikte geçmiş dönemde işe girdiği şeklinde mazeretler olduğunu belirtti.

“İBB hepimizin, bu kurumun itibarının zarar görmemesini iştiyak ediyoruz”

Bu olayda İBB’nin sorumlu olduğunu vurgulayan Türkyılmaz, şöyle konuştu:

“Bakın bu size kat sayı olsun, bunu işleyen arkadaşlara söylüyorum. Biz bugün şurası yapabilirdik. Bu fotoğrafı alıp önünde 144 kilo esrarın olduğu, uyuşturucu köpeğinin bulunduğu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi cenaze taşıt yazan aracın fotoğrafı üzerinden ‘Pudracı İBB’ deseydik hoşunuza gider miydi? ‘Meğer İBB finansal hamur üreteceğiz derken uyuşturucu ticareti yapıyormuş’ üzere ayrımsız konu etsek evet muydu, olmazdı. Örneğin, ‘Sayın Kılıçdaroğlu, uyuşturucudan algı alınması gerekiyor’ demişti. Bunlardan alıyor musunuz?’ diye istifham önergesi verseydik evet muydu, olmazdı değil mi? İBB hepimizin, bu kurumun itibarının beis görmemesini umu ediyoruz. Yapılan izah da o yönde, münferit, ferdî bire bir maslahat olduğunu söylüyorlar. Hakeza olduğuna varsaymak istiyoruz. Yoksa meseleyi uzatıp DİAYDER davasında, PKK’lıları ölü yıkayıcı kendisine aldığınıza dair bilgileri bile buna arttırma ederek, ‘Ne amal çeviriyorsunuz arkadaşlar’ demiyoruz. Sizin kabilinden bozuk para siyasa yapmıyoruz.”

Türkyılmaz, İBB’nin, taşeron firmaları denetlenmesinde ve takip etmesinde hassasiyet göstermesini istedi.

Söz düzlük CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı ise Türkyılmaz’ın “söylesem iyi peki mu?” dediği şeylerin hepsini söylediğini belirterek, şöyle bitmeme etti:

“Biz onların hepsini söyledi olarak akseptans ediyoruz. Belediyemizin 86 bin çalışanı var ama bu bahsedilen ve bugünkü emniyetin operasyonuna maruz kalan 2 gönül. (Cenaze aracı) 8 Ilk Teşrin’dahi saat 15.30’üstelik İstanbul’dan cereyan ederek Nevşehir, Kayseri, Adana, Şanlıurfa, Diyarbakır görevini yapmışlar. Diyarbakır görevi 18.15’te sona evliya. Ertesi sabahleyin 08.30’üstelik emniyetimizin bu operasyonu görülmüş. Türkiye’bile 5 ile cenaze hizmeti vermiş, cenazeleri oraya ulaştırmış, dönüşünde emniyetin operasyonuyla hangi efsus ki bu durumla yüz yüze kalmışız. Bu bahse laf 2 emanet, 2017 yılından beri ait taşeron firmanın hizmet alımıyla gelişigüzel büyükşehir belediyesine destek hizmetleri daire başkanlığı altında bakım veriyor. Sigortası dahi gene büyükşehir belediyesine ilgili değildir, ilgilendiren firmaya aittir, vesait de ilişik firmaya aittir. Elbette kim büyükşehir belediyesinin bu konuda tıpkı kontrol sorumluluğu vardır. Bunun için da Büyükşehir Şehremaneti Başkanımız Ekrem İmamoğlu, derhal anket, inceleme başlatmıştır. Talimatlarını vermiştir. Zaman bakımından soruşturma da devreye girmiştir.”

Emniyete ve yargıya güvendiklerini dile getiren Balyalı, bu konunun yetişkin bire bir konu olduğunu, şakasının birlikte olmayacağını ve gelişigüzel çeşit desteği vereceklerini kaydetti.

DOĞRU Öğür Ekip Sözcüsü Maksat Türkyılmaz gene bayram alarak evvelce İBB’nin bütçe meselesi konuşulduğu ant Ekrem İmamoğlu’nun, “Bana beyin öğretmesinler, akıllarını alırım.” şeklinde sedir üyelerine ithafen harcama ettiği sözlerini hatırlattı.

İBB’nin belediye kanununa bakarak İstanbul’un bütçesini ilkgüz ayının geçmiş gününden evvel hem encümene hem de ilişik bakanlığa sunamadığını anlatan Türkyılmaz, “Türkiye’dahi 1391 belediye içerisinde hemen bütçesini bakanlığa sunamayan, tahmini bütçesini hazırlamayan bir tane uray İstanbul Büyükşehir Belediyesi’dir. Türkiye’nin yeryüzü amiyane belediyesi olan Kırıkkale’ye sadık Çelebi Belediyesini tebrik kartı ediyorum. İBB’nin yapamadığını yapmıştır.” diye niteleyerek konuştu.

Bütçe iddialarının arkası sıra İBB Umumi Sekreteri Birey Akın Çağlar’ın içtimai medyadan yaptığı açıklamayı hatırlatan Türkyılmaz, Çağlar’ın cevaplarının henüz gariplik olduğunu, bu gecikmenin önceki yıllarda üstelik yapıldığını savunduğunu belirtti.

Türkyılmaz, İBB’nin yasalı süresinden tüm 38 bölüm bütçeyi geciktirerek, 8 Ekim Cumartesi haset saat 18.00’bile Bakanlığın yerli bilgelik sistemine bütçeyi girdiğini dile getirerek, “Biz sizin bu beceriksizliğinize rağmen İstanbul’u bütçesiz bırakacak değiliz. Allah’ın izniyle bu konuda hepimiz bindi evet, çaba boy bos, bu sorunu çözeriz ama İBB kabilinden güzel, ağır sıklet, kurumsal tıpkısı yapının, zat bütçesi konusunda böyle benzeri ihmalde bulunması maatteessüf hepimizi üzmüştür.” diyerek konuştu.

CHP Ekip Sözcüsü Tarık Balyalı ise bütçe meselesinde kamuoyunda bunaltıcı tartışma olmadığını, benzeri bardak suda sıkıntı kopartılmaya çalışıldığını söyledi.

Share: