Aksaray haberi… Aksaray jandarması habersizce avcıların akülü gürültülü tuzağını bozdu

Aksaray’da geriden geriye avcıların kuşları gidermek ve sonrasında tutmak amacıyla kurduğu akülü gürültülü tuzağı cingöz ekiplerinin çalışmasıyla imha edildi.

Edinilen bilgiye göre, habersizce avcılığa derbent vermeyen Aksaray İl Jandarma Komutanlığı Çevre, Tabiat ve Hayvanları Koruma Tim Komutanlığı ekipleri site genelinde geriden geriye ve haram avlanmaya müteveccih teftiş ve kontrollerini bitmeme ettiriyor. Bu çerçevede merkeze kapalı Altınkaya Beldesi bölgesinde devriye atan bitirmiş ekipleri yüksek seste kuş seslerinin gelmesi üzerine durumdan şüphelenerek gölgede serbest çaplı araştırı yaptı. Tıpkı süre yapılan araştırmada güllabi ekipleri otların arasına pinhan akülü patırtılı tuzağını buldu. Çevreye kuş sesleri yayarak kuşları kaplamak üzere kullanılan tuzak güllabi ekipleri eliyle susturularak makbuz. Yapılan incelemelerde gürültülü tuzağının karışık kuşlarını avlamak amacıyla aldangıç kendisine hazırlan mekanizma olduğu tespit edilirken, alet imha edilmesi için Huy koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.

İl Kurnaz Komutanlığından yapılan yazılı açıklamada, “Aksaray İl Jandarma Komutanlığınca, tabiat ve hayvanların korunmasına müteveccih çalışmalarımıza azim ve kararlılıkla bitmeme edilecektir” denildi. – AKSARAY

Share: