Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu’dan ege ve öğretmenlere mektup

Aksaray Valisi Hamza Aydoğdu, kentte fariza yapan 6 bin 700 hoca ile 92 bin mektepli velisine tezkere gönderdi.

Akademik başarının birlikte acun çocukları ile rekabetinin önemini vurgulayan Ilbay Aydoğdu, mektubunda şunları kaydetti:

“Elbette akademik muvaffakiyet olacak. Bunu irade etmekte tek kötülük bulunmayan. Ancak, ana sorun, acaba bu talebi çılgınlık haline getirip anne sahip olunması müstelzim değerleri ıskalıyor muyuz? Çocuklarımızın bire bir ayağı bağlılık, içtinap etmek, ahlak, terbiye ile öz topraklarına, değerlerine sabitlenmiş, başka ayağı bilgelik ile dünyayı gezmeli iken tığ onları engelliyor, tek kanat ile uçmalarını mı istiyoruz? Değerlerinden kopuk bu uçuşun sonucu nedir ve bize benzeri faydası var mıdır? Unutmayalım ki tığ değişmedikçe çocuklarımız birlikte öğretmenlerimiz üstelik herkes birlikte değişmez. Peki elbette? Temas şeyden evvel, değişim ve dönüşümün kalpte başladığını bilmeliyiz. Ihtisas yumruk akseptans etmez.”

Mektubunda öğretmenlere da seslenen Aydoğdu, öğretmenlerin herhangi bir tür olumsuzluğa rağmen, pes etmemeleri, öğrencilerini istekle, onlara sevgiyi aşılamaları, yılmadan, usanmadan ve şevkle eğitimlerine devam etmelerinin seçkin makule takdirin üstünde olduğunu kaydetti.

Share: