Aksaray’da “Ahilik Haftası” kutlandı

Aksaray’üstelik “35. Cömertlik Haftası” kutlamaları kapsamında merasim düzenlendi.

15 Orak Ayı Milli İrade Meydanında düzenlenen törende korku duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu. Cömertlik geleneğinde yamaklık ve kalfalık döneminin arkası sıra ustalığa vasıl ayrımsız esnafın bağımlı tutulduğu esaslar seyir gösterimi ile anlatıldı.

Ilbay Hamza Aydoğdu, burada yaptığı konuşmada, ahiliğin Türk İslam kültürünün Anadolu’de üzeri bulmuş yer evire çevire ve kıpırdak örneği olduğunu belirtti.

Ahiliğin temelinde, kardeşlik, harbilik, aktöre, vefa ve yiğitlik olduğunu kaydeden Aydoğdu, bunların hemen esnaflık ve ticaretin değil insanlığın birlikte temeli olduğunu vurguladı.

Aydoğdu, “İslam inancı ve Türk kültüründen süzgün değerler manzumesinin adıdır ahilik. Onun üzere bile yüz yıllardır yaşatılmaya devam ediliyor.” dedi.

YANLIŞSIZ Fırka Aksaray Mebus Cengiz Aydoğdu, ahilik, esnaf loncaları üzere kavim kurucu müesseslerin resmi olmayan sivil müesseselerden olduğunu bunların çokça kocaman fonksiyonlar icra ettiklerini söyledi.

MHP Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı ise ahilik geleneğinin yüzyıllar boyu sürüp bu günlere ulaştığını dile getirdi.

Konuşmaların ardından Aksaray Toyluk Merkezi ekibi tarafından halk oyunları gösterisi sunuldu.

Cömertlik Haftası dolayısıyla düzenlenen türkü ve kitabet yarışmaları ile masa topu müsabakalarında dereceye girenlere hediyeleri verildi.

Törende Aksaray’üstelik yılın kalfası seçilen Teslime Tekeli ile yılın çırağı seçilen Ramazan Enginer’e hediyeleri sunma edildi.

Aksaray’üstelik yılın ahisi seçilen Tecim Bakanlığı kıymetlendirme komitesi aracılığıyla birlikte Türkiye’da yılın ahisi seçilen möble oyma ustası Zeki Vandöz (68) ile Ilbay Hamza Aydoğdu, Belediye Başkanı Cihan Dinçer’e cömertlik geleneğinde icazetname töreni şeklinde makbul şed kuşanma töreni yapıldı.

Share: