Aksaray’da kırtasiyelerde meslek alışverişi yoğunluğu

– Aksaray’bile kırtasiyelerde okul alışverişi yoğunluğu

AKSARAY – Aksaray’üstelik okulların kademeli yerine eğitime başlaması ve Pazartesi günü bütün okulların eş anlı açılacağı haftayı telaşla geçiren veliler çocuklarının ekol alışverişleri amacıyla mağaza ve kırtasiyelerde bahir oluşturdu.

Aksaray’dahi hafta başında aşamalı olarak anasınıfları ve ilkokul 1. dershane eğitimlerinin başlamasıyla alay malay okullarda cümbüş önceden, velilerin dahi aksata telaşı başladı. Vatandaşlar çocuklarının hem üst hem de kırtasiye malzemelerini ahzetmek üzere mağaza ve kırtasiyelerde yoğunluk oluşturdu. Sabahın er saatlerinde mağazaların yolunu markajcı vatandaşlar ilk yerine çul mağazalarında okulların üniformalarına baktı. Aksaray’da 70 ayrımlı okulun üniformalarının satıldığı mağazalarda üniformaları bir tane yegâne deneyen veliler hem kışlık hem de yazlık üniformaları şimdiden satın alarak elbise alışverişine devam etti. Daha sonra kırtasiyelerin yolunu tutan vatandaşlar çocuklarının isteklerine göre çanta, defter ve kitap alışverişine bitmeme etti. Esnaflar büyük marketlerin kırtasiyelerin işlerinin önüne geçtiğini belirterek çanta satışlarının arttığını belirtirken, veliler fiyatların marketlere karşı akla yatkın olduğunu ve esnafların palas sağladığını anlattı.

Okulların kademeleri kendisine açıldığını ve özellikle çanta satışlarında deniz olduğunu tamlayan Kırtasiye İşletmecisi Fatih Budak (40), “İlköğretim 1 ve aşamalı adına açılan okullarda satışlarımız başladı. Şu anda belli belirsiz belli belirsiz devam ediyor satışlarımız. Bağımlı haftaya Pazartesi cümle okullarımız açılınca satışlarımız elan bile yoğunlaşacaktır. Fiyatlarımız uygundur. Tabi ekol açıldığında bazen velilerimiz kırtasiye alışverişlerini iri marketlerden tercih etseler dahi çanta satışımız daha dokunaklı” dedi.

Çocukları amacıyla kırtasiye alışverişine çıkan Günaydın Doğanay ise, “Şuan sıkıntı fena hâlde, seçkin öz makul, makul şekilde alıyoruz. Allah razı olsun arkadaşlarda yardımcı oluyorlar. İkramını de yapıyorlar şu anda memnunuz. Çocuklarımız için alışverişe çıktık. Bu telaşa bizde ortak olduk. İnşallah çocuklarımız hayırlısıyla okurlar. Bu korona hastalığı yüzünden biraz geç oldu ama fena hâlde, şimdi memnunuz her şeyden, okulumuzda başlıyor. Aileler namına mutluyuz” diyerek konuştu.Share: