Alaplı’da 150 tekne limanda çevrili kaldı

– Alaplı’birlikte 150 havza limanda mahdut kaldı

ZONGULDAK – Zonguldak’ın Alaplı ilçesinde, 150 balıkçının kullandığı limanın antre bölümü çakıl taşı ve kum taşlarıyla doldu. Liman içre mahsur kaldıklarını dile getiren balıkçılar yetkililerden müzaheret istedi.

Zonguldak’ın Alaplı ilçesindeki balıkçı barınağı namına geçer not limanın çıkışının kumla dolması nedeniyle 150 büyüklüğünde balıkçı teknesi limanda mahdut kaldı. Liman girişini dolduran kum ve taşlar dolayısıyla tıpkı çok tekne limana geçişlerde altının sürtmesiyle balığa çıkamadıklarını, liman süresince muhat kaldıklarını dile getiren balıkçılar havza Milletvekillerini bire bir dakika önceki harekete geçmesini istedi.

Alaplı’dahi balıkçı balıkçı barınağının girişinin kum ile dolması nedeniyle muhat kaldığını ve büyük teknelerin barınağa methal yapamadığını söyledi. Ramazan Karaahmetoğlu, “Artvin Hopa’dan geldik, ilkokul ahit gezi içerisinde değişik limanlara girdik. Alaplı Limanına girerken maatteessüf taşlara kumlara sürte sürte girdik. Bizim teknemiz on metre genişliği ise 4,5 metre var. Bu kadar teknelerin buraya girerken kimin suçu var tığ onu bilmiyoruz. Şu anda da ufak aynı dalgayla özne bahir limandan çıkamıyoruz. Çıkamadığımız müddet ortamında bu mağduriyetimizi kim karşılayacak? Buradaki Kooperatif on paralık bakım yapmadığı halde bizden para istiyor. Bu limanın sorunlarını neden çözmüyor. Liman içerisinde suyumuz, elektriğimiz ve abdesthane ihtiyaç giderecek tek öz bulunmuyor. Şu dakika limanda muhat kaldık limanın önü çakıl komple olduğu için denize açılamıyoruz. Bu konuda Valimiz, Kaymakamlıktan müzaheret bekliyoruz” diyerek konuştu.

“Liman sahipsiz Balıkçılar devasız”

2000 yılından beri balıkçılık yaptığını belirten Timur Aslan, “Buraya yapılan bu balıkçı barınağı hafif poyraz olduğu ant limanın ağzı çakılla kapanıyor. Bunun yapılması için elan geçmiş yetkililere başvurma yapıldı. Amma açılmadı. Görüldüğü kadar ayrımsız geçmiş fırtınadan sonraları gene doldu yetkililerden buraya benzeri çıkar yol bulmasını istiyoruz. Şu dakika 150 bölge liman içerisinden çıkamıyor. Bu sorunumuzun giderilmesini istiyoruz” diyerek konuştu.

Hizmete açıldığı 2006 yılında barınağın bölgeye ekonomik anlamda balaban ayrımsız yardım sağladığını tamlayan Arslan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Balık sezonunda dışarıdan gelen balaban balıkçı tekneleri, Alaplı balıkçı barınağını tercih ediyordu. Fakat 5 yıldır barınağın girişinin kum ile dolması sonucu balaban balıkçı tekneleri giriş yapamıyor. Sunu birkaç 6-7 metre olması müstelzim methal kısmındaki su derinliği 30 santimetre boyunda, ayrımsız âdem barınak girişinde suda rahatlıkla yürüyebiliyor. Defaatle konuyu yetkililere yazılı ilettik fakat bir akıbet alamadık. Barınağın içre kâin tekneler çevrilmiş eskimiş durumda, şimdiden tekneleri elbet denize çıkaracağımızı düşünüyoruz. Bire Bir zaman evvel barınak girişi ve içinin ayak tarağı gemisiyle temizlenmesini istiyoruz” diyerek konuştu.

“Alaplı limanı kadar, balıkçıya düşman olan bire bir liman henüz görmedim”

Artvin Hopa’dan yola çıkarak 4 limana uğrayan ve Alaplı limanın bakımsızlığına meni eden Mehmet Dursunoğlu “Ego elan bu Alaplı limanı büyüklüğünde bakılmamış, ilgisiz, ilgisiz ve balıkçıya düşman olan bire bir liman henüz görmedim. Burada öncelikle Belediye Reisi kalkmak üzere çıkışlı kim varsa bu liman ağzına müstacel müdahale etmesi geçişsiz. Burada iyesiz benzeri liman bırakmışlar” ifadeleri kullandı.Share: