Altıeylül’de önce gün çiçeği hasadı yapıldı

Altıeylül Belediyesi’ne ilgilendiren Pamukçu Mahallesi ile Nergiz Mahallesi arasında kâin tarlalarda ilk ayçiçeği hasadı yapıldı.

Altıeylül Şehremini Hasan Avcı’nın seçme platformda dile getirdiği ” Türkiye’yi doyuran şehir Balıkesir, Balıkesir’i doyuran şehir dahi Altıeylül’dür” sözü Altıeylül’ün artağan topraklarında can bulmaya bitmeme ediyor. Tarıma ve zirai üretime şişman önem veren Altıeylül Belediyesi, tıbbi ve aromatik bitkilerin üretimini gerçekleştirdiği tarlalarda 18 dönümlük arazide yetiştirdiği ayçiçeklerinin hasadını yaparak önceki ayçiçeği mahsulünü tarladan topladı. İlerleyen günlerde birlikte Taşköy Mahallesi’nde mevcut 40 dönümlük eksantrik tıpkısı gündöndü tarlasında elan hasat yapılacak ve toplanan ürünlerden elde edilen ayçiçek antagonist Altıeylül Belediyesi eliyle gerekseme sahiplerine ulaştırılacak.

Başka Avcı “Bu artımlı toprakların hakkını vermeye çalışacağız”

Henüz önce birlikte lavanta hasadının gerçekleştiği tarlalarda Ekinezya, Bilyalı Kekik, Melissa, Aynısefa, Aşırı Kekik, Yayla Çiçeği, Biberiye, Rum Adaçayı, ve Merzengûş üzere bitkilerin birlikte Koz, Hünnap, Ayva, Armut ve Elma kabil muhtelif meyveler üstelik yetiştirerek ekincilik ve hayvancılık şehri olan Altıeylül’da zirai faaliyetlerin sürdürülebilirliği sağlayan Altıeylül Belediyesi’nin akıbet olarak gerçekleştirdiği gündöndü hasadı ile ait konuşan Altıeylül Belediye Reisi Hasan Orion “Altıeylül’ümüzün bir ekincilik ve hayvancılık şehri olduğunu söylerken çoğalan topraklarımızdan sabah yeli alıyoruz. Geçenlerde katıldığımız domates hasadında birlikte gördüğümüz kadar topraklarımız alelade çokça artağan. Bu bereketli topraklarda sürdürülebilir zirai faaliyetlere öncü olabilmek amacıyla bizler birlikte çiftçilerimize emsal olacak çalışmaların içerisine giriyoruz. Tıbbi ve aromatik bitkilerimiz ile muhtelif meyvelerimizin yetiştirildiği tarlalarımızda akıbet adına gün çiçeği hasadını Allah’ın izniyle gerçekleştirdik. daha çok üstelik çiftçilerimize eş olabilecek her soy tarımsal faaliyeti hayata geçirerek ve kendilerine kez göstererek bu artağan toprakların hakkını vermeye çalışacağız inşallah” dedi. – BALIKESİR

Share: