âmâ Mizgin, halter ve judoda Türkiye şampiyonu oldu

Diyarbakır’üstelik apartman görevlisi babasına işlerinde destek olan anadan doğma görme engelli 19 yaşındaki Mizgin Zilan Ağahatun, judo ve halterde Türkiye şampiyonu olmayı başardı.

Merkez Kayapınar ilçesinde hararetli 4 çocuklu Ağahatun ailesinin 2. çocuğu Mizgin Zilan Ağahatun, yüzde 53 görme engeliyle dünyaya geldi.

Ortaokulda okuduğu dönemde judo ve halterdeki yeteneği Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı Mehmet Sakıncasız Erdoğan tarafından keşfedilen Ağahatun, ortaokuldan mezun olduktan sonradan engeli nedeniyle yaşadığı zorluklardan periferi kendisini eve kapattı.

Lise eğitimine havadan bitmeme eden bu süreçte apartman görevlisi babasına işlerinde apotr yerine paketlemek dağıtan, bina ve siteyi temizleyen, yararsız toplayan Ağahatun, Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne mecbur spor tesislerindeki antrenmanlarını da aksatmadı.

2019’de Karaman’dahi düzenlenen Türkiye Rüyet Engelliler Judo Şampiyonası’nda tendürüst kadınlar pozitif 70 kiloda kızıl madalyanın sahibi olan Ağahatun’un bu başarıyla münezzeh güveni arttı.

İlgi duyduğu halterde dahi kendini geliştirmeye başlayan gailesiz sportmen, 29-31 Temmuz 2022’bile düzenlenen Türkiye Görme Engelliler Halter Şampiyonası’nda canlı kadınlar 70 kiloda değerli madalya kazanmanın gururunu yaşadı.

“Dünyam sporla aydınlandı”

Mizgin Zilan Ağahatun, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sporla ilgilenmeden önce kip kimseyle konuşmadığını belirterek, arkadaşı olmadığını bilcümle yegâne başına ant geçirdiğini söyledi.

Günahsız güveninin olmadığını, içine kapanık yaşadığını dile getiren Ağahatun, “Ailemle da tabiiyet yoktu. Sporla tanıştıktan bilahare hayatım alelacayip oldu. Arı güvenim arttı, ev bağlarım gelişti. Ayrımsız şeyler başarabildiğimi anladım. Dünyam sporla aydınlandı.” dedi.

Ağahatun, madalya kazandığında çevresindekilerin namına bakış açısının değiştiğini anlatarak, aynı şeyler başarabildiğini hem kendisinin hem da çevresindekilerin gördüğünü tabir etti.

Herkesin kendisini tebrik ettiğini dile getiren Ağahatun, şunları söyledi:

“Ailemin verdiği desteği kimesne vermedi. Bu başarılardan sonraları evin içinden hiç çıkmayan, elden babama arkalama eden ego şu an gözümü olimpiyatlara diktim.” diye konuştu.

Halterde acun birinciliği, judoda dahi olimpiyatlara katılma hedefi

Ağahatun, esenlik sorunları bulunan babasına işinde arkalama ettiğini, yararsız topladıklarını, ekmek dağıttıklarını, apartmanı temizlediklerini, bahçeyi suladıklarını dile getirerek, tıpkısı yandan da spor yaşamının iki branşta sürdüğünü kaydetti.

Gelişigüzel iki branşta birlikte Türkiye birincisi olduğunu vurgulayan Ağahatun, “Gelişigüzel iki dalda bile spor yapmaya devam edeceğim. Daha bol başarılara yelkenli açacağım, elan ongun şeyler başaracağım. Halterde dünya birincisi tevessül etmek, judoda de olimpiyatlara katılıp ülkemi temsil etmek istiyorum.” ifadelerini kullandı.

“Yüzümüzü güldürdü”

Cet Yaşar Ağahatun bile yaklaşık 22 yıldır apartman görevlisi adına çalıştığını belirtti.

“Kızım spora başlamadan önceki özlük halinde, kimseyle konuşmayan, eve kapanan aynı çocuktu.” diyen Ağahatun, sporla kızının yaşamının değiştiğini anlattı.

Ağahatun, kızının aktüel haliyle geçmişteki gayrimeskûn ortada iri ayırt bulunduğunu belirterek, şunları kaydetti:

“Çok gurur duyuyorum. Yüzü güldü, yüzümüzü güldürdü. Başarılarının devamını bekliyorum. Ara Sıra esenlik sorunlarımdan ekolojik ortam kızım bana bina işlerinde yardım ediyor. Kızımın olimpiyatlarda kalburüstü olmasını, daha faziletli yerlere ulaşmasını istiyorum. Kızımın öz hayatını kurmasını istiyorum.”

“Şampiyonluk haberini duyunca babasıyla ağladık”

Anne Elif Ağahatun ise kızının spora başlamadan önceki yalnızlığının kendisini üzdüğünü söyledi.

Kızıyla kurum duyduklarını dile getiren Ağahatun, “Henüz sunturlu şeyler başaracağına eminim. Şampiyonluk haberini duyunca babasıyla alay malay ağladık, sevinçten ve gururdan. İnşallah kendisi kabilinden sakat olan kardeşine ve bütün herkese benzer evet, ayaklarının üzerinde durur. Bir Tane dileğim öz hayatını kurtarsın.” şeklinde konuştu.

“Tek antlaşma spora engel tıpkı boyut yok”

Kayapınar Belediyesi Engelliler Spor Kulübü Başkanı ve bir zamanda Ağahatun’un antrenörü Mehmet Sakıncasız Erdoğan dahi 8 branşta tahminî 70 sporcularının olduğunu ifade etti.

Genelde sporcularının sporla tanışmadan önce evlerinden dışarı çıkmayan eşhas olduğunu anlatan Erdoğan, müşahede engelliler okulu ve bireysel olarak kentte yaptığı taramalarda yetenekli sporcuları belirleyip ailelerinin da onayını aldıktan sonradan spora kazandırdığını belirtti.

Erdoğan, rüyet engellilerin sporla hayatının değiştiğine meni ederek, şunları kaydetti:

“Mizgin kabilinden bir nice sporcumuz var, sporla hayatı değişti. Hayatı mütebeddil onlarca kişiyle karşılaştım. Spora katılıp, bacanak edinip evlenen oldu, acun birincisi olan oldu. Tekmil bariyer grupları dört duvar arasında suret ‘ego yapamam’ demesinler. Ego de bunlardan biriydim. Zaman acun ve Avrupa şampiyonluğum var. Tek ant spora ve sosyalleşmeye bariyer bir nitelik yoktur. Sporcumuz Mizgin bile başarılar elde etti. Hedefimiz büyük ama on paralık fasılasız çalışmamız lazım.”

Erdoğan, kulüp adına orak ayı ayında Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonunca Osmaniye’da planlı, 53 takımın katıldığı Müşahede Engelliler Halter Türkiye Şampiyonası’nda elde ettikleri başarılara değinerek, ayvaz ve kızlarda toplamda 4 zer, 7 gümüş, 1 bronz madalya koyulmak üzere 12 madalya ve 2 kupayla kente döndüklerini, topluluk sıralamasında Türkiye 2’ncisi olduklarını bildirdi.Share: