Amasya Çambükü’nde Otlak Alanları Ellerinden Alınan Besici “Benim Maaşımı Bu Hayvanat Veriyor”

GENÇAĞA KARAFAZLI

Amasya’nın Taşova ilçesine sınırlı Çambükü köyünde otlak alanlarına organize sanayi bölgesi (OSB) yapılmasına alın karye halkının tepkisi devam ediyor. Çambükü’nde besicilik özne Hasan Dönmez, “Bütün minimum ücreti konuşuyor. Benim maaşımı da bu hayvan bilimi veriyor. Başka kazanç yolumuz namevcut. Benim aylığım, yıllığım namevcut. Bu hayvan bilimi yardımıyla barınıyor iki aşama” dedi.

Çambükü’nde köylülerin ekincilik ve hayvancılık faaliyetlerini yürüttüğü mera alanlarının OSB amacıyla cebri istimlak edilmesine ve meraların dozerler marifetiyle kazınmasına aksülamel gösteren Hasan Dönmez, 600 kucak, 40 gâvur ve 65 mandası olduğunu belirterek Tarım ve Orman Bakanı Ünite Kirişci’ye seslendi. Dönmez, şunları söyledi:

“BENİM MAAŞIMI BU ZOOLOJI VERİYOR”

“Serencam otlak bura kaldı. Buranın de kalacağı bilinmeyen. Burası giderse bu 600 kucak birlikte gidiyor. Ona bakarak fikir, taşın hangi yapacağımı bildir kim ego üstelik hangi yapacağımı sana söyleyeyim. Serencam mera burası kaldı. Buranın dahi kalacağı berbat. Bura de gitti. İntihar etmeye kalktık, aslında tıpkısı yarar yolu bulunmayan. Ego öldükten sonraları mı ululuk bana hal bulacak? Son kalan saha burası. Geride şeş güruh koyun daha var. Ne yapacağız? en üst burası kaldı. Ego öldükten bilahare mı Ekincilik Bakanı merhem bulacak? Nerede bu herif? Hiçbir çıkar yol namevcut. Bize telefon açgözlü, söyle, tığ bile ona bakarak kararımızı verelim. Bu hayvanları kaybediyor muyuz, yoksa duracak mı bilelim. Sonumuz hangi olacak? Geleceğimiz buna bağlı bizim. Tümce asgari ücreti konuşuyor. Benim maaşımı dahi bu zooloji veriyor. Bambaşka çıkar yolumuz bulunmayan. Benim aylığım, yıllığım yok. Bu zooloji sebebiyle barınıyor iki kerte. Hangi yapacağımıza karar ver. Yoksa bu 600 kucak gidiyor.

“2022 BİTMEDEN HAYVANLARIMIN YİYECEĞİ BİTTİ, BİÇARE KALDIK”

Sayın Bakanım Kirişci, 2022 bitmeden benim yevgü bitti. Meralarımızı elimizden kazıdın, beni böyle muallakta bıraktın. 99 gündür bağırıyorum, bir umar bulamadım. Hiçbir yere sesimi duyuramadım, hiçbir mezun yok. Yeri gelince adil, teraziden bahsediyorsun; biz ne adalet gördük Çambükü’nde ne kavim gördük. Tek yetkiliye sesimi duyuramadım, muallakta kaldım burada. Orada yurt, tıpkısı derman bul de biz bile ne yapacağımıza bakalım. 2022 bitti, yevgü de bitti; efsanevi dışarıda açgözlü, bağırıyor. Tıpkısı çıkar yol diyoruz, sesimi kimseye duyuramadım. Ne yapacağız bambaşka? İntihara kalkıştık, ondan üstelik aynı deva bulamadık. Ne yapacağımızı şaşırdık. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya dedik, oradan birlikte bire bir ses çıkmadı. En sonunca Cumhur Reisi Erdoğan’a diyeceğim. On Paralık mi sesimizi duyan yok. 3-4 aydır tıpkısı çoban çırpınıyor burada, hiç kimse sesimi duymadı. Hangi yapacaksanız değişmeyen verin. Seçme geliyor, tığ üstelik ona göre debi edelim. Muallakta kaldık. Reçete arıyoruz, kimseye sesimizi duyuramıyoruz. Hangi yapıyorsunuz? O koltukta oturmayın, bize birlikte tıpkı çıkar yol bulun bile ona göre cereyan edelim.

“ALLAH AŞKINA SESİMİZİ DUYUN”

Ekincilik Bakanı Kirişçi’ye aylardır sesleniyoruz. Tarım Bakanı, çobanların başı bu koca. Tek cevap alamadık, yetkili göremiyoruz. Ne yapacağız hempa? Sizden aynı belirgi alamazsak tığ kime derdimizi anlatacağız? Allah aşkına sesimizi duyun. Ne yapacağız, ona ayrımsız ilaç bulun. Sayın Bakanım Kirişçi, bu gördüğün küspeyi 27 bin liraya aldım. Cepte 27 kuruş namevcut. Kamyoncu de beni sıkıştırıyor. Ne vereceğime sen değişmeyen ver, erte bildir bana. Orada boşa yerleşme. Ego burada 600 koyunla biilaç kaldım, hangi yapacağım? Tanri aşkına bire bir sesimiz olun üstelik ne yapacağımıza değişmeyen verin, oturmayın orada. Sesimi duyan tek izinli namevcut mu? Kaymakama dedik bulunmayan, valiye dedik namevcut. belediye reisi Sayın Öztürk, gece gönderiyor dozerleri, meraları kazdırıyor. Buna ki ‘dur’ diyecek? Tek yetkiliye sesimi duyuramadım. Dört aydır çırpınıyorum. Hayvanları sabah teneşir mera kalmadı, ne yapacağım? Siz ona göre karar verin. Tıpkısı tılsım bulun. Sayın Kirişçi’ye sesleniyoruz, cevap yok. İçişleri Bakanı Soylu’ya seslendik, tıpkı bulgu namevcut. Erdoğan’a tasa gönderdik, temelinden curcunalı yok. Demincek Adalet Bakanı’na sesleniyorum: ‘Türe mülkün temelidir’ diyorlar. Biz hangi esas gördük ne mizan, bizim köyümüzde adalet yok. Hak varsa bize göstersin de tığ birlikte ona göre akım edelim. Kaldık muallakta. Bu gördüğün küspe 27 bin liralık. 27 kuruşum yok, hangi vereceğim ben bu adama?”

Share: