Ameliyattan 25 yıl kaçan hastadan 750 gram kestanecik bundan sonra

Konya’de ameliyat olması gerektiğini bildiği halde korktuğu için yıllarca tedavisini erteleyen hastadaki yavaş yavaş büyüyerek 750 grama kadar ulaşan kestanecik başarıyla alındı.

Ahmet Atak, 25 yıl önce lüzum yapamama şikayetiyle hastaneye başvurdu. Kestanecik ameliyatı olması gerektiğini öğrenen 75 yaşındaki Akış, korktuğu amacıyla tedaviyi yıllarca erteledi.

Son 4 yıldır şikayetleri iyice mütezayit Akış, bu yol operasyon olmaya karar verdi. Ancak prostatı 750 grama ulaştığı için gittiği hastanelerdeki doktorlar, bu büyüklükteki prostatı alamayacaklarını söyledi.

Medova Hastanesine başvuran Atak, tutkun yöntemle prostat dokusunu ağız ağıza temizleyip dışarıya atabilen Holmium Lazer Kestanecik (HoLEP) yöntemiyle sağlığına kavuştu.

Kestanecik gittikçe encam derecede büyüdü

Operasyonu gerçekleştiren Üroloji Uzmanı Doç. Dr. İbrahim Buldu, AA muhabirine, hastanın benzeri hafta önceki gereklilik yolunda kanama, genel boyut bozukluğu ve enfeksiyon şikayetiyle hastaneye başvurduğunu söyledi.

Yapılan tetkiklerde, prostatın ileri derecede büyük olduğunu belirleme ettiklerini aktaran Buldu, “Hastamızın prostatı balaban kavramının bile üstünde 750 grama kazanmış. Bu, araştırmalarımıza göre şimdiye kadar mamul sunu şişman kestanecik ameliyatlarından birisi. Prostat, erişkinlerde 25-30 gram olan tıpkısı ifraz bezidir. 40’lı yaşlardan sonra ayrı ayrı etkenlere bağlı adına büyümeye başlayabilir. Bazen 40-50 gram kestanecik de çokça güç şikayetlere illet olabiliyor.” diye niteleyerek konuştu.

Bu büyüklükteki prostatın münhal işler yöntemiyle alınabildiğine değinen Buldu, fakat yeni gelişen teknolojilerle yöntemin lazerle yapılan bağlı benzeri operasyona dönüştüğünü kaydetti.

Buldu, yöntemin, hastalar üzere çok iri tıpkısı konfor olduğunu belirterek, “Hastalarda kanamanın ve enfeksiyon riskinin elan bir iki olması, haddinden fazla çabuk taburcu olabilmesi ve gereklilik konservatör kasların görünerek korunabilmesi kabil cesim avantajları var. Münhal ameliyatlarda hastayı bir hafta hastanede tutuyorduk. Ancak bu yöntemle sunu geç iki çağ bilahare taburcu ediyoruz.” ifadesini kullandı.

“İşin elhak ameliyat olmamak amacıyla bilcümle kaçtım”

Kalburüstü bir operasyonun arkası sıra sağlığına mülaki Atak ise yıllardır bu hastalıkla uğraş ettiğini fakat faaliyetler olmaktan korktuğunu söyledi.

Prostatının bile bu süreçte büyüdüğünü, sıkıntılarının elan üstelik arttığını anlatan Atak, “İşin doğrusu ameliyat olmamak amacıyla bilcümle kaçtım. Ameliyat olmaya karar verince dört hastaneye başvurdum. Ancak etibba, bu büyüklükteki prostatı alamayacağını söyleyince endişem arttı. Torunlarımın araştırmaları neticesinde İbrahim hocama geldik. Ameliyatım o büyüklüğünde mahdut geçti ki kendime geldiğimde beni operasyon etmediklerini düşündüm. Hiç incitici hissetmedim. Çok mutluyum. Prostat ameliyatından tek kimesne kaçmasın, korkmasın. Bu işin kabahatlisi benim.” sözlerine yer verdi.

Share: