Anadolu’nun kadınları kıyafetleriyle Malazgirt Zaferi etkinliklerini renklendirdi

SEVINÇLI VAROL/YILMAZ KAZANDIOĞLU – Küçük Asya’nun bir nice ilinden Malazgirt Zaferi’nin 951. yıl dönümü etkinlikleri kapsamında Bitlis’in Yabani Armut ilçesine mevrut kadınlar, hem lokal ürünlerini tanıttı hem birlikte giydikleri kıyafetlerle kültürlerinden örnekler sergiledi.

Çarho mevkisinde Türk bayraklarıyla donatılan Yabani Armut Ulus Bahçesi, Malazgirt Zaferi’nin 951. sene dönümünde değişik kültürlerin telaki noktası oldu.

Selçuki motifleri kâin keçeden yapılmış eğlek otağı ile 51 çerge, Selçuklu mimarisiyle inşa edilen mescit, kahvehane ve köprü, okçuluk ve süvari okçuluk alanlarıyla ziyaretçilerin zamanda yolculuğa çıktığı millet bahçesinde, Konya, Eskişehir, İzmir, Manisa, Gaziantep, Kayseri, Diyarbakır ve Bursa gibi birçok ilden mevrut kadınlar de dernekevi ürünlerini tanıttı.

Rengarenk kostümleriyle yaşadıkları yörenin kültürünü aktiflik alanına taşıyan kadınlar, domestik ve yabancı ziyaretçilerin rabıt odağı oldu.

Eskişehir Rum Bacıları Derneği ekibi da tarihte yetişkin yere eş olan Valide Hatun, Şerife Abla ve Nezahat Onbaşı kabilinden isimlerin gösterdiği kahramanlığı seyir gösterileriyle canlandırdı.

“İnsanlar burada alaca aş kabil birbirleriyle harmanlanıyor”

Bursa’dan gelen Minusa Enerjik, AA muhabirine, ilk kez Malazgirt Zaferi etkinliklerine katıldığını ve çok mutlu olduğunu söyledi.

Çakal Armudu’a 20 saatlik yolculuğun arkası sıra ulaştığını anlatan Acar, “Burada Yörük kültürünü yansıtıyoruz. Yerel kıyafetlerimizle katıldık. Rastgele taraftan gelen insanlar burada aşure gibi birbiriyle harmanlanıyor. Birçok bacanak edindik. Evlerine, memleketlerine çağırma ediyorlar. 7’den 70’e herkes benzeri halayda, tıpkısı kültür ve türküde buluşuyor. Epey dayanılmaz bire bir düz.” ifadelerini kullandı.

İzmir’den mevrut Meryem Pişkinkaya da “25 saat süren otobüs yolculuğunun peşi sıra buraya geldik. Burada Yörük kültürünü yaşatmaya, çocuklarımıza kat sayı olmaya çalışıyoruz. Bura doğu ve batının kaynaşması oldu. Burada içtenlik, ocumak var. Heybetli aynı hava. Bunu anlatmanın tarifi yok.” diye niteleyerek konuştu.

Manisa’dan mevrut Ayşe Çıpa birlikte gelenek ve göreneklerini Yabani Armut’a taşıdıklarını, evde, mahallede giydikleri dernekevi kıyafetleriyle yengi kutlamalarına katıldıklarını anlattı.

Doğu ve batıyı kaynaştırdıklarını belirten Çıpa, “Küçük Asya’nun tüm renkleri burada. Dede yurdundayız, hayat içindeyiz.” dedi.

Eskişehir Küçük Asya Bacıları Derneği Başkanı Hafize Erdoğan, alp Türk kadınlarını anlatmak için 20 dakikalık gösteri hazırladıklarını söyledi.

Türk kadınının kimliğini, kahramanlığını benzeri kez henüz anımsatmak istediklerini kaydeden Erdoğan, “Eskişehir’in kültürüyle geldik. Çokça adamakıllı ilişki var. Yiğit Türk kadınlarını canlandırdığımızda insanların duygulandığını görüyoruz. Çok evire çevire tıpkısı ortam oluştu. Seçme yöreden gelenler benzeri arada.” dedi.Share: