Ansız dönüşümden sağlanan gelirle öğrencilerin eğitimine bindi oluyorlar

Şırnak’ta dümbelek inkılap amacıyla karı ve aksiyon yerlerinden toplanan betik, kağıt ve kartonlardan elde edilen gelirle karye okullarındaki çocuklara kırtasiye ve çanta yardımı yapılıyor.

“Kitaplar Çöp Değildir” kampanyası kapsamında Şırnak Taze Liderler Derneği üyelerince karı ve hisse senedi yerlerinden toplanan eski mektup, kağıt ve kartondan elde edilen gelirle kırsaldaki öğrencilerin bazen ihtiyaçları gideriliyor.

Dinç Liderler Derneği Başkanı Nazlı Altürk, AA muhabirine, yaz tatilinde eski betik, defter ve kartonların bilinçsizce çöpe atılmayıp kafasız dönüşüme kazandırılması, öğrencilere destek olmak amacıyla kampanya başlattıklarını söyledi.

Bu konuda vatandaşları bile bilinçlendirmeye çalıştıklarını söyleyen Altürk, “Yaz tatilinde vurdumduymaz dönüşümden elde ettiğimiz gelirle 500 öğrenciye kırtasiye yardımı hazırladık ve şu zaman karye okullarına dağıtıyoruz. Hedefimiz bu sene 1500 öğrenciye kırtasiye yardımı yazmak.” dedi.

Kırtasiye desteğinin verildiği merkeze bağlı Özverili Köyü İlkokulunda öğretmen Abdülkerim Dervişoğlu da bu projelerin kırsalda okuyan öğrencilere destek verilmesi açısından önemli olduğunu dile getirdi.

Dervişoğlu, “Karye çocuklarının çanta, defter, cins, havlu üzere şalter ve gereçlerle buluşturulması haddinden fazla koskocaman. Bu model projeler hem onları hem dahi bizi sevindiriyor.” diye konuştu.

Öğrenciler de kâh eğitim malzemesi ihtiyaçlarının bu şekilde karşılanmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Share: