Antalya ruzname: 59. Antalya Değerli Portakal Film Festivali’nde 4. Zaman Geride Kaldı

Antalya Büyükşehir Belediyesi karı sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 59. Antalya Zer Portakal Film Festivali’nde yarışma heyecanı devam ediyor.

Festivalde mazi Ulusal Mufassal Metraj Yarışma filmlerinden Selcen Ergun yönetmenliğindeki “Kar ve Ayı” ile Kaan Müjdeci imzalı “Hint Kertenkelesi Tokyo”; Ulusal Belgesel Konkur filmlerinden Berna Gençalp’in yönettiği “Kim Mihri”, Behçet Güleryüz’ün yönettiği “Seyirlik Aynı Yabansılık: Van Gölü Canavarı”, Barış Uyar’ın yönettiği “Iş Merkezi Köylüleri” ile Arsıulusal Ince Metraj Yarış filmlerinden Paul Negoescu’nun Görev Adamları/ Men of Deeds, Martín Boulocq’un Ziyaretçi/ The Visitor filmleri izleyicilerle buluştu.

Kışın bayılmak bilmediği ırak aynı kasabaya atanan gailesiz tıpkısı hemşirenin oradaki erk ilişkileri, giz ortaklıkları ve şüpheyle yüzleşme hikayesini anlatan “Kar ve Ayı” filminin gösterimi sonrasında direktör, senaryocu, çekimci Selcen Ergun, oyuncular Merve Dizdar, Hatırlı Soysal, Erkan Bektaş, Itibar Gürçay, senaryocu Yeşim Aslan, çekimci Zaman Polat, kaynak yönetmeni Florent Herry ve kurgucu Çiçek Kahraman film karşı nikbet edilenleri yanıtladı.

Kaan Savacı yazıp yönettiği, M² ünlü aynı mevhum köken oyunun eş dünyasını zapt edişini anlatan “Iguana Tokyo” filminin gösterimi sonrasında oyuncular Bahtiyarlık Işıl Aksoy, Ertan Saban, Deniz Sevgili, zümre dekoratörü Yatak Kalem Erbabı, kurgucu Şahika Kayaç, ortak çekimci Kanat Doğramacı, konuşma yönetmeni Meral Aka Yurtseven ve Yunus Emre Yurtseven ile birlikte peyrev ile buluştu.

On dokuzuncu yüzyılda İstanbul’da doğan, çaplı ve failimuhtar avrat ressam Mihri’nin üç kıtaya yayılan hayatının izini süren belgesel “Ki Mihri” gösterimi sonrasında direktör Berna Gençalp, yapımcılar Nişancı İlk ve Yonca Ertürk ile aynı konuşma gerçekleşti.

Urartu mitolojisine ve Ermiş Çelebi Seyahatnamesi’ne konu olan Van Gölü Canavarının ayn ardı edilmiş  geçmişini günümüzle bağlantılandıran belgesel “Seyirlik Bir Gariplik: Van Gölü Canavarı” direktör Behçet Güleryüz’ün katılımıyla gerçekleşti.

Yer mebzul okullarda okuyup, sunma bereketli kurumlarda işe çalmak için müteharrik ve bugünlerde kasabaya yerleşip örgensel sahn hayali kuran parafin yakalıları konu alan “Plaza Köylüleri” belgeselinin gösteriminin arkası sıra yönetmen Barış Uyar soruları yanıtladı.

NARPERİ’NİN BİLEZİĞİ FİLM EKİBİNDEN İRAN’DAKİ KIZ KARDEŞLERİNE DESTEK

Denizli’nin Bozkurt ilçesinde tüvana kadınların üç aylık bire bir umum sanatları atölyesinde toplumsal eşey rolleriyle ilişkili eşitsizlikleri sorgulamalarını ve özlük güçlerini keşfetmelerini anlatan Çiğ İncekol yönetmenliğindeki belgesel “Narperi’nin Bileziği” cemaziyelevvel akşam ezanı Özel Gösterimler kapsamında Antalyalı izleyicilerle buluştu. Filmin gösterimine direktör Bozkurt Şehremini Birsen Polat, Bozkurt kaymakamı Tayyar Emre Mahmutoğlu, yönetmen Jale İncekol ve belgeselde düz kayran kadınlar katıldı.

Görüşme sonrasında “Narperi’nin Bileziği” filminin ekibi başörtüsünü aklık takmadığı üzere aktöre polisi vasıtasıyla gözaltına alındıktan sonraları yaşamını yitiren 22 yaşındaki Mahsa Amini amacıyla ve İran’daki kadınların mücadelesine bindi için saçlarını kestiler. Jale İncekol; “İran’daki kız kardeşlerimiz haddinden fazla iri bir mücadele başlattılar. Tığ şu zaman filmin ekibi yerine onların beraberinde durduğumuzu terennüm etmek istiyoruz. Hepimiz Mahsa Amini’yiz” dedi.

Share: