Antandros Antik Kenti’ndeki kazılarda 2 bin 350 almanak Kibele Heykeli’ne rastlandı

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki Kazdağları’nın eteklerinde Milattan Evvel (M.Ö.) 10. yüzyılda kurulduğu melhuz, bazen kaynaklara bakarak tarihi M.Ö. 2 bin yılına kadar uzanan ilçeye 32 kilometre mesafede kâin Altınoluk mahallesindeki Antandros Antika Kenti’nde, kısaca 2 bin 350 yıllık Kibele heykeline rastlandı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Balıkesir Büyükşehir Belediyesinin desteğiyle antika kentte yürütülen 21. dönem kazılarında rastlanan M.Ö. 4’üncü yüzyıla ilgili Kibele heykeli hafriyat ekibini berenarı heyecanlandırdı.

Veli Üniversitesi Literatür Fakültesi Kazı Bilimi Bölümü Öğretim Üyesi ve Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Gürcan Çelik, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antandros Antik Kenti’nde 15 gündür yürüttükleri kazı çalışmasında heyecan verici aynı bulguya rastladıklarını söyledi.

Roma villasının duvarlarında duvar taşı adına derkenar aynı statü bulduklarını tamlayan Çelik: “Ne yazık ki yekpare adına masun durumda değil. 30 santim yüksekliğe ehil tıpkı mermer heykelcik bu. Başı üstelik ne efsus kim korunmamış. Ama korunduğu kadarıyla bunun benzeri Kibele heykeli olduğunu anlıyoruz.” dedi.

Kibele’nin İda Dağı (Kazdağları) Antandros üzere haddinden fazla yetişkin bir ilahe olduğunun altını çizen Polat, şunları kaydetti:

“Kazdağları bilindiği kadar büyük benzeri doğa, eke bire bir çandır hayatı ve bunun koruyucusu kendisine dahi Kibele, kaçınılmaz aynı görev üstleniyor. Biz antika kaynaklardan ‘Kibele İdean’ diye kültür olduğunu biliyoruz. Yani İdalı Kibele. Biz bunun burada var olduğunu bildiğimiz bu kontekst ilişkin tıpkı heykelciği ilk defa ele geçirdik. Bu açıdan cesim.”

Çelik, tahtta oturur vaziyetteki Kibele heykelinin iki yanı sıra aslan figürleri olduğunu ve kucağında üstelik tıpkısı bambaşka aslanın solgun bölümünün korunmuş olduğunu kaydetti.

Çelik, Kibele’nin natür yaşamında haddinden fazla yetişkin bir yere sahip olduğunu aktardı.

Truva düştükten sonra şehirden kaçıp bakir tıpkısı ancak araştırmak için yola çıkan Aeneas’ın gemilerini yapmaya bölgeye geldiğinde Kibele’nin kişi mukaddes koruluğundan Aeneas’a dikme kesip gemilerini ika izni verdiğini ve onun koruması altında yola çıktıklarını tamlayan Polat, o açıdan Kibele İdaean’ın kendileri amacıyla de çokça muhteşem ve bunun tıpkısı kanıtı olarak birlikte bu heykelciğin Antandros amacıyla haddinden fazla zer olduğunun altını çizdi.Share: