Arin Gölü sonuç misafirlerini ağırlıyor

Arin Gölü son misafirlerini ağırlıyor

BİTLİS – Bitlis’in Adilcevaz ilçesi sınırlarında kâin ve ‘kuş cenneti’ adına bildik Arin Gölü sonuç misafirlerini ağırlıyor.

Adilcevaz ilçesi sınırlarında kâin ve Van Gölü’nün yıldız kıyısında yer düzlük bin 657 hektar alana eş Arin Gölü, havaların soğumasıyla sakat cıvıltısını yavaş yavaş kaybediyor. İlkbahar ve yaz döneminde flamingolar başta gelmek üzere onlarca kuş türüne eş sahipliği fail Arin Gölü, havaların soğumasıyla misafirlerini tekerlek tekerlek uğurladı. Kar yağışı öncesi serencam misafirlerini ağırlayan Arin Gölü, kış mevsimi ise buz tutması nedeniyle mekân köylerdeki gençler üzere oyun alanı haline geliyor.

Van Gölü Aktivistleri Derneği Üyesi Derya Çelik, yaz dönemi Arin Gölü’nün misafirlerinin çok olduğunu belirterek, “Arin Gölü aynı kuş cennetidir. Edebiyat flamingolar özellikle gelmek amacıyla buraya onlarca kuş türü göç marifetiyle geliyor. Havaların soğuduğu bu aylarda ise bön başta atılmak için az sayıda kuş türü burada kalıyor. Aile ayında ise ağız ağıza donan göl, bu öğün gençler için eğlence ve oyun sahası oluyor” dedi.

Share: