Arsa ve işyeri başvuruları başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin en nazik toplumsal hane hamlesinin diğer etabı olan geçmiş evim yer ve evvel işyerim başvuruları başladı. Başvurular 7 Teşrinisani’a büyüklüğünde yapılabilecek.

Altın Taşınmazlar Genel Müdürü Mustafa Özelmacıklı geçmiş evim yer ve geçmiş işyerim başvurularına ilişkin açıklamalarda bulundu. Özelmacıklı, “Toplumsal Ev başvuruları kapsamında altyapısı hazır, imarlı göz arsaları üzere başvurular Tarım Bankası şubelerinden alınmaya bugün başladı. Bu arsalara eş olan vatandaşlar öz evlerini yapabilecekler. Proje kapsamında satışa çıkarılacak toplanmış yer sayısının 1 milyona ulaşması bekleniyor. Başvurular üzere 18 yaşından şişman, T.C. vatandaşı olan ve arsaların bulunduğu belediye sınırları içerisinde ikamet ediyor olmak gerekiyor. Antrparantez yer tahsis edilecek kimselerin, kendisinin veya eşinin veya olmuş olmayan çocuğunun rastgele uray sınırı içre ev yapmaya ergonomik arsaya yahut her yerde tıpkı karı veya apartmanın ayrı ayrımsız dairesine karşılık olan arsa payına ehil olmaması da şart” dedi.

Toplumsal konuta başvuran arsaya müracaat yapabilecek

Özelmacıklı sözlerine şöyle bitmeme etti: “Daha ilk arsa ya bile konuttan birine referans yapılabileceği açıklansa üstelik Bakanımız Maksat Çekicilik, toplumsal basamak projesine referans yapanların arsaya bile başvuru yapabileceğini açıkladı. 2023’ün ilk çeyreğine kadar basamak ve arsalar için tamam kuraların çekilmesi ve doğruluk sahiplerinin belirlenmesi planlanıyor. Proje kapsamında hür ve hisseli arsalara başvuru alınacak. Özgür konutların yapılacağı arsalar 350 ila 500 metrekare olup, yapılacak konutların büyüklükleri 105 ile 150 metrekare ortada olacak. Bağımsız Milletvekili arsalar üstüne; arsa tahsis tarihinden itibaren önce yıl içerisinde bölük inşaatına başlanması, 2 yılda nüve kısmının tamamlanması eşya. Paydaşlı parseller için ad çekme çekimi yapıldıktan bilahare parsel bazlı şürekâ (7 ve eğin şürekâ amacıyla), 3 ay zarfında hane yapı kooperatifi kuracak olup, bu taşınmazdaki imal süreci kooperatif kanuna göre yürütülecektir. Bu şarta uymayanlardan tahsis edilen arsalar, tek hüküm alınmasına lazım olmaksızın ödemiş olduğu tıpkı denk var ise yüzdelik 10’u kesilerek mütezayit tutar iadeli edilerek kavrayışsız alınacak.”

Arsalarda ödemeler yıllık taksit taksit yapılacak

Yer kuraları amacıyla referans bedelinin 500 TL olduğunu rapor eden Özelmacıklı, “Yer tahsis bedelinin 1/10’u evvelce geriye kalanı 9 yılda eşit taksit taksit ve faizsiz adına ödenecek. Taksit ifa tarihi; peşinat bedeli ödendikten sonra, geçim imza tarihinden itibaren 1 sene sonraki çağ olacak. Tahsis sahibi peşinat tutarı yatırıldıktan 1 sene sonradan yutmak üzere, taksitler aylık ya birlikte yıllık karşılık taksitler halinde birlikte ödenebilecek. Özgür arsaların fiyatları 192 bin 500 liradan, taksitleri ise 1604 liradan başlıyor. Paydaşlı arsalar dahi ise 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlar ve 937 liradan başlayan taksitlerle sunuyor” şeklinde konuştu.

İlk gelişim yerim başvuruları başladı

İlk etapta 28 ilde 10 bin aksiyon yeri amacıyla üstelik başvuruların başladığını tamlayan Özelmacıklı, “Başvuru bedeli 2 bin TL olan hareket yeri başvuruları bile 7 Kasım tarihine büyüklüğünde E-Büyüklük üzerinden ve İl Merkezlerinde Umum Bankası, İlçelerde ise Kültür Bankası şubelerinden yapılabilecek. Başvuru çerçevesinde T.C. vatandaşı koyulmak, projenin bulunduğu diyar nüfusuna kayıtlı oluşmak veya o ülke sınırlarında faaliyette bulunuyor oluşmak ve 18 yaşını doldurmuş koyulmak gerekiyor. Bunun yanında ustalık belgesi, işyeri açım belgesi, görüş vasıta belgesi yahut vergi mükellefi tutmak kabil bazı koşullar de taharri edilecek. Kişinin kendisinin, eşinin ve 18 yaşından amiyane çocuklarının mülkiyetinde sanayi dükkanı olmaması dahi gerekiyor. Ödemeler üzere da ihale sonrası tahminî dükkan bedeli üzerinden yüzdelik 10 peşinat bedeli alınacak. Artan bakiye üzere dahi takanak banka sözleşmesi sonrasında buyurmak amacıyla, 6 maaş dönemlerde Görevli maaşı çoğalma oranında çoğalma uygulanarak 120 ay vadede yapılacak” dedi.

Özelmacıklı, aksiyon yeri yapılacak illeri şöyle açıkladı:

” Ankara’bile 1000, İzmir’da 700, Bursa, Konya, Adana, Malatya, Gaziantep ve Şanlıurfa’bile 500, Diyarbakır ve Kocaeli’nde 450, Eskişehir, Kayseri ve Manisa’dahi 350, Mersin, Denizli ve Balıkesir’de 300, Van, Erzurum, Trabzon, Tekirdağ’birlikte 250, Afyonkarahisar, Aksaray, Isparta, Çorum, Kalabalık, Sivas’ta 200, Şırnak’ta 150 ve Kastamonu’da 100.” – İSTANBUL

Share: