Artvin’de “Mucizeler Diyarı” bakıma muhtaç atlara yuva oldu

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki “Mucizeler Diyarı” bakıma eksikli ve sahipsiz atlara yuva oldu.

Hayvanları Doğayı İnsanları Esirgeme ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) üyeleri, sabık sene konvansiyon için tırlarla mahdut dışına götürülürken züğürt, haris, susuz halde sağlıksız ve münasebetsiz koşullarda bulunarak Hopa’de halk konulan atlar amacıyla Tepedüzü köyü Ankliya Mahallesi’nde çiftlik kurdu.

Yasal sürecin peşi sıra HAYDİKO aracılığıyla sahiplenilen atların hizmet ve beslenme ihtiyaçları kısaca 10 dönümlük, ortamında ahırların dahi bulunduğu “Mucizeler Diyarı” adı sunulan çiftlikte karşılanıyor.

Atların günce bakım ve ihtiyaçlarının karşılanması için köyde hararetli iki kişinin görevlendirildiği çitlikte, Hopa’dan getirilen 62 atın yanı sıra aynı bile eşek bulunuyor.

Artvin HAYDİKO Deneği Başkanı Emel Meriç, Mucizeler Diyarı adını verdikleri dirim alanında tıpkı yıla mümasil süredir 62 beygir ve 1 eşeğin yaşamını sürdürdüğünü kaydetti.

Buradaki atların tamamına yakınının Türkiye’nin ayrı ayrı yerlerinden toplanılarak barışma için mikro dışına götürülürken ahali konulan atlardan oluştuğunu anlatan Meriç, “Tığ gönüllüler olarak ilk önce onları hayatta tutmaya, sonradan üstelik dirimsel ihtilaçlarını gidermeye çalıştık. Henüz sonrada atları himayemize alarak korumamıza aldık.” diye niteleyerek konuştu.

Tır içinde doğan emsal hayat alanına adını verdi

Hopa’da atların tırdan zinde tıpkı ortama tahliyesi esnasında benzeri atın doğum yaptığını belirten Meriç, “O yavru tahliyesi esnasında ezilmedi, hayatta kaldı. Veteriner hekimlerimiz ve gönüllüler çokça çabuk aynı tepke göstererek, o yavruyu güvenli aynı alana alarak hayatını kurtardılar.” dedi.

Yavrunun o koşullarda hayata tutunabilmesinin adeta ayrımsız olağanüstü olduğunu tamlayan Meriç, “Biz bile bu yüzden o yavruya ‘Mucize’ adını verdik. Mucize’den kaynaklı üstelik burası Mucizeler Diyarı adını aldı. Burası bölgedeki mukavim çokça ihtiyaçlı hayvanın ihtiyacına yanıt verecek bire bir düz olacak hayaliyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”ifadesini kullandı.

Mucizeler diyarının atlarının bakımının kendileri amacıyla tahakküm ve kibar tıpkı süreç olduğunu belirten Meriç, şöyle devam etti:

“Duygulu ve hayvansever vatandaşların hediye ve destekleriyle bugüne büyüklüğünde geldik. Bizler bağışlardan bağımsız milletvekili olarak diyarın kendini idame ettirebilmesi için icraat yapıyoruz. Ekolojik tıpkı hayat karye kurmayı planlıyoruz. Başka STK’larla ve ilgilendiren kurumlarla sürecin alay malay yürütüleceği bir projemiz var. İnsanlarda ekolojik şuur rekzetmek amacıyla 12-16 Teşrinievvel tarihlerinde ‘Mucizeler Diyarı Küçük Asya Artvin Yaban Hayatı ve Natürel Dirim Zirvesi’ adlı bire bir izlence planlıyoruz.”

Artvin’in coğrafyası gereği atların dışarıda otlaması amacıyla geniş çayırlar bulmakta zorlandıklarını kaydeden Meriç, bundan çevre dışarıdan gizler alarak, arpa, yulaf desteğiyle atları beslediklerini sözlerine ekledi.

Share: