“Astoria Grande” kruvaziyeri 800 yolcusuyla ikinci kat Trabzon’a geldi

Rusya’nın Soçi kentinden akıntı fail 800 turisti taşıyan bulaşan gemisi, ikinci kez Trabzon Limanı’na geldi.

“Astoria Grande” adlı 1200 geçici kapasiteli, 193 metre uzunluğunda ve 30 metre genişliğindeki 11 katlı kruvaziyerle kente mevrut Zalim turistler, işlemlerinin arkası sıra Trabzon’üstelik tarihi ve turistik yerleri girmek üzere limandan ayrıldı.

Trabzon Liman İşletmeciliği NAN Umumi Müdürü Utkulu Aksakal, AA muhabirine, “Astoria Grande” kruvaziyerini ikinci kat Trabzon Limanı’nda ağırlamaktan bahtiyarlık duyduklarını söyledi.

Bu sene kente çok sayıda turist geldiğini belirten Aksakal, kruvaziyerle gelen Moskof turistlerin üstelik bire bir farkındalık yaratacağını düşündüklerini tabir etti.

Ermiş, kruvaziyerin güzeşte ay Trabzon’a önceki geldiğinde kısaca 400 yolcusu olduğunu anımsatarak, “Şimdi ise benzer 800’e çıktı. Bu kopya gelecek defa üzere bin can olacak. Az Çok fena hâlde tıpkısı gemi. Bu gemiyi limanımızda ağırlamaktan esenlik alıyoruz.” dedi.

Turu düzenleyen şirketin yetkilisi Alper Değer ise Soçi’den aldıkları yolcularla İstanbul, Çeşme, Amasra, Sinop ve Trabzon limanlarını müzakere ettiklerini aktardı.

Genellikle haftalık turlar düzenlediklerini dile getiren Ayar, “Yolcularımız bayıla bayıla Türk limanlarını görüşme ediyorlar. Tarihi, turistik yerleri geziyorlar. Ziyaretimiz bir aktarılma sürüyor. Yolcularımız kara turu yapıyorlar. Görülecek, gezilecek yerleri geziyorlar. Akşam Ezanı dahi yolcularımızı alıp tekrar ayrılıyoruz. Buradan Soçi’ye gideceğiz. Soçi’den esasen yıpranmamış yolcularımızı alıp tekrar benzeri haftalık Türkiye limanları turumuz olacak.” diyerek konuştu.

Ayar, 1200 arızi kapasiteli, 450 personelin bile fariza yaptığı geminin 29 Ekim’e büyüklüğünde seferlerine bitmeme edeceğini vurgulayarak, sezonu 15 seferle kapatmayı, gelecek sene ise şirketin henüz fazla devir yapmayı planladığını sözlerine ekledi.

Share: