Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle örtüsüz denize uğurlandı

Av yasağı sona erdi, balıkçılar törenle sarih denize uğurlandı

SİNOP – Denizlerde balaban balıkçı tekneleri amacıyla muteber av yasağı sona erdi. Balıkçılar 1 Ilkgüz gecesi bakımından sabırsızlıkla beklediği kategorik denizlere akilane akım etti.

Trol ve gırgır ile balık avcılığının 15 Nisan’üstelik başlayan haram dönemi 1 Ilkgüz itibariyle sona erdi. Av yasağının kalkması balıkçılıkta yüce limanlardan biri olan Sinop’ta düzenlenen törenle kutlandı, ekmeğini denizden çıkaran balıkçılar Karadeniz’e dualarla uğurlandı. Sinop iskelesine sıralanan balıkçı teknelerinde yardakçılar etraflı bekleyişin peşi sıra heyecan ve mutlulukla denize açıldı.

Düzenlenen törene Sinop Valisi Erol Karaömeroğlu, CHP Umumi Başbuğ Yardımcısı Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Kara, CHP Çorum Mebus Tufan Köse, CHP Sinop Saylav Barış Karadeniz, SELIM Tümen Sinop Saylav Nazım Maviş, Sinop İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Ferhat Kuran, Sinop Belediye Başkanı Hazar Ayhan, kamu çalım ve bünye amirleri, sivil toplum yapılış temsilcileri, tören düzeni üyeleri ve haddinden fazla sayıda vatandaş katıldı.

Balıkçı Salih Üçüncüoğlu, “Bu gece nasipse açılacağız, av yasağı kalkıyor. Rastgele yıl olduğu üzere bu yıl bile heyecanlıyız. Allah kader ederse bol bir sezon olmasını diliyoruz, fena hâlde sezonlar diliyoruz” diyerek konuştu.

Özledikleri denize açılmanın heyecanını yaşadıklarını dile getiren balıkçı Mehmet Altun, “İllaki her şeyin bire bir heyecanı var. Mufassal bire bir müddet bekledik, inşallah güzelce benzeri zaman olmasını diliyoruz balıkçılar amacıyla. Zor tıpkı sanat ama beğenmek zorundayız. Şu an amacıyla Sinop açıklarındayız, amma Zonguldak ile Artvin arasındayız. Artık duruma bakarak değişik yerlere gideceğiz, Rusya tarafına akla yatkın gideceğiz bu sene” ifadelerini kullandı.

Sinop Belediye Reisi Barış Ayhan, “Balıkçılık print zanaattır. Balıkçılık sevmeden, fedakârlık göstermeden yapılacak bire bir hareket değildir. O anlamda tam balıkçıları gösterdikleri özveriden ufuk kutluyorum. Umuyorum ki çıktı bugüne büyüklüğünde yaşadıkları sıkınıtları daha çok yaşamazlar. Umuyorum kim balık ülkemizde pazarda türe ettiği yeri bulur, ilişik değeri erdemli aynı ürüne çevrilerek bizim için bire bir emtiaya dönüşür” şeklinde konuştu.

Vali Erol Karaömeroğlu, “Su ürünleri avcılığında sürdürülebilirliğin sağlanması için değme cins taharri ve denetimlerimiz bu av sezonu boyunca üstelik kesintisiz olarak bitmeme edecektir. Konuya ilişik valiliğimiz koordinasyonunda ilgilendiren mecmu kurumlar üzerlerine düşen görevi arz dizi ve çalışkan şekilde adına getirmektedir. Bu tedbirden henüz heybetli olan; balıkçılarımızın bilinçlendirilmeleri ve konuya yaklaşımlarıdır. Balıkçılarımızın bu hassasiyeti göstereceklerine istekle inanıyorum. Balıkçılığı sürdürebilir bire bir biçimde yürütmemiz gerekmektedir. 2022-2023 su ürünleri avcılık sezonunun balıkçılarımız amacıyla verimli iktisadi tıpkı mevsim geçirmesini, İlimiz, Ülkemiz ve milletimiz için yavuz olmasını diliyor, hepinize görelik ve saygılarımı sunuyorum” dedi.Share: