Avrupa üçüncüsü şans boksörler, bu misil kızıl madalya peşinde

Güzeşte sene Avrupa üçüncüsü olan yıldız boksörler Tusem Eylül Ehemmiyet (16 ) ve Yoncagül Yılmayan’ın (15) bu seneki Avrupa Şampiyonası’nda hedefi altın madalya.

Türkiye Boks Federasyonu Kadıdağı Dinlenme Kampı Merkezi’nde başantrenör Ahmet Çınar ile yardımcı antrenörler Mehmet Dalbudak ve Feridun Şah gözetiminde 3 Eylül’de kampa giren Baht Karı Boks Milli Takımı’nda 13 sporcu, Avrupa Şampiyonası hazırlıklarını sürdürüyor.

Güzeşte sene kilolarında Avrupa üçüncüsü olan Tusem Eylül Önem ve Yoncagül Yılmayan, zer madalya hedeflerini bu yıl gerçekleştirmek istiyor.

Yılmaz: “Ablalarımı benzer alıyorum”

Milli sportmen Yoncagül Yılmayan, AA muhabirine, boksu çokça sevdiğini söyledi.

Antrenörünün 2019 yılında okulunu ziyareti sonrası boksla tanıştığını dile getiren Yılmaz, “Hocamız okulumuza gelip bizimle konuştu. Onunla alay malay çalışmalara başladım. 2020’de Çankırı’dahi düzenlenen Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve eğin miniklerde ikinci oldum. 2021’de Türkiye şampiyonu oldum ve milli takıma çağrıldım. 2021 yılında Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum.” dedi.

Boksa olan ilgisinin daha dahi arttığını rapor fail Yoncagül Yılmayan, “Bu sene yıldızlarda baştan Türkiye şampiyonu olarak milli takıma seçildim. Deminden İtalya’dahi düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Orada hedefimiz zer madalya. İstiklal Marşı’mızı okutmak için elimizden geleni yapacağız. bundan sonra çalışıp, iş veriyoruz. Busenaz Sürmeneli ve Buse Naz Çakıroğlu üzere ablalarımı kat sayı alıyorum. İnşallah onlar kabilinden fena hâlde amal yaparım.” diye konuştu.

Yoncagül Yılmayan’ın antrenörü Mehmet Dalbudak ise 2019’dan beri Kırşehir’de görev yaptığını belirterek, “Milli bando kampında var gücümüzle çalışıyoruz. Hedefimiz, Avrupa Şampiyonası’nda zer madalya kullanmak. Yoncagül sabık sene Avrupa üçüncüsü oldu. O zaman hedeflerimiz kalık kalmıştı. Bu sene Avrupa Şampiyonası’nda hedefimize ulaşıp, değerli madalyayı girmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Ehemmiyet: “Çalışmalarımıza akıbet anında devam ediyoruz”

Ay-kemiksiz sporcu Tusem Eylül Önem, 2019 yılında boksa başladığını dile getirerek, “Antalya’birlikte balaban bire bir spor kompleksimiz vardı. Kompleksi yolmak üzere gittiğimde hocamla tanıştım. Boksa başladım. Yedi aydır boksla uğraşırken 2020 yılında Çankırı’daki Türkiye Şampiyonası’na katıldım ve ikinci oldum.” şeklinde konuştu.

Bu derecenin kendisini çıktı heyecanlandırdığını vurgulayan Tusem Ilkgüz Önem, şunları dile getirdi:

“2021’de Türkiye şampiyonu oldum. Gürcistan’de düzenlenen Yıldızlar Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü oldum. Bu sene baştan Türkiye şampiyonu namına milli mızıka kampına çağrıldım. Çalışmalarımıza serencam serian devam ediyoruz. İnşallah Avrupa’üstelik şampiyon olup, İstiklal Marşı’mızı okutup, Türk milletinin gücünü göstereceğiz.”

Sporcunun antrenörü Feridun Şah ise “Tusem henüz 7 aydır idman yaparken ona inanıp, Türkiye Şampiyonasına götürdüm ve final oynadık. Çalışmalarımızı yoğunlaştırdık. Beni yanıltmadı ve 2021 yılında Türkiye şampiyonu oldu. Avrupa Şampiyonası’nda üçüncü olduk. Demincek 25 Eylül’de İtalya’üstelik yapılacak Avrupa Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Hedeflerimiz ve takımımızın moral ile motivasyonu efdal. Bilcümle kilolarda altını koparıp akmak istiyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: