Avrupa’da doğalgaz sıkıntısı sonrası başkaları Türkiye’den meydan ayırtmaya başladı

Rusya’nın Avrupa’ya uyguladığı doğalgaz ambargosu dolayısıyla dokuz canlı haddinden fazla Avrupa ülkesi, doğalgaz zamları ve kesintileri ile karşı karşıya kalacak. Bu durumdan tasalı olan ve kışı abat eylemek isteyen Avrupalılar üstelik çareyi Türkiye’ye gelmekte buldu. Avrupalılar, Türkiye’bile bulunan otel ve kiralık evler üzere ayırtma yapmaya başladı.

Rusya ve Ukrayna ortada yaşanan savaşın ardından bir nice Avrupa ülkesi Rusya’ya karşı müeyyide kararı aldı. Bunun üstüne Rusya üstelik kendisine müeyyide uygulayan Avrupa ülkelerine alın tepki afişe etmek için çareyi doğalgaz akışını durdurmakta buldu. Alınan bu karardan sonradan Avrupa’de birçok devlet doğalgaz ücretlerine çok dokunaklı zamlar yaparak kısmi kesintilere gitmeye başladı. Kış aylarında bu kesintilerin çok olacağı endişesi duyan bir nice Avrupalı vatandaş ise kışı abat kılmak için Türkiye’ye gelmeye karar verdi. Çok sayıda Avrupalı, Türkiye’bile bulunan otellere ve evlere şita aylarında yaşamak amacıyla ayırtma yaptırmaya başladı.

Kış aylarında bir nice Avrupalı turistin ülkeye geleceğini ve otellerin küşade kalması gerektiğini belirten Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği yönetim kurulu üyesi Ferhan Ademhan, “Üzülerek izlediğimiz bir savaştan ufuk Rusya Avrupa’nın gaz vanalarını kapattı. Avrupa’üstelik efdal doğal gaz maliyetlerinden çevre şu anda rezervasyonlar başladı. Ülkemize kışın 3 ay 5 meydanda otellerde kalacak, bir nice Avrupalı ati. Ülkemiz bu şita çok karlı bire bir mevsim geçirecek. Rezervasyonlar ve oteller peyda olsun. Avrupalılarla İngilizler eş kiralamaya ve otellerde 3 mahiye rezervasyon yapmaya başladı. Rusya gazı vermediği için gaz çok tüketilecek ve gaza ödeyeceği rakamla ülkemizde ferah ferah tatil yapacak. Ülkemiz bu krizi fırsata çevirecek” dedi.

“Pandemi zımnında iki senedir boğuk eyyam nâkil turizm sektörü 2022 yılını çok mutlu kapatacak”

Yaşanan güneş tacı virüs salgını zımnında akıbet 2 yıldır turizm sektörünün kapalı günler geçirdiğini fakat 2022 yılı itibariyle tıpkısı toparlanma sürecine girildiğini tamlayan Ademhan, “Pandemiden yağlık dünyamız ve ülkemizin turizmi adi çok kısık eyyam yaşadı. Özellikle ülkemizde çoğu arkadaşlarımız ve dostlarımız bu yüzden intihara kadar sürüklendi. Son 2 yıldır toparladı ve toparlanmaya devam ediyor. 2022’yi haddinden fazla bahtiyar bire bir şekilde kapatacağız. Telafi ağabey efe yürüyoruz ama turizmde maliyetler haddinden fazla arttı. Türkiye turizmle ait adalet ettiği yerde değil. Turizm Ihya Ajansı (TGA) kuruluşuyla beraber Türkiye’deki açılım ve dünyadaki yeri değişti ve değişmeye bitmeme edecek. Bizde o nedenle sektörün içinden gelen biri olarak TGA’nın yönetim kurulu üyeliğine adayız. Turizm bakanı ve vekil yardımcılarımızla bu arada ülke turizminin tanıtımı gelişimi noktasında elimizden geleni yapacağız. Mutluluk turizminde bacasız sanayiyi geliştirmeye bitmeme edeceğiz. Bahir ve otellerin yanındaki otellerin haricinde kültür turizmini dahi geliştirmemiz gerekiyor. Konya’mızı Adıyaman’ımızı öne çıkarıp İç Küçük Asya’üstelik, Kayseri’da Sivas’ta kültür turizmini öne çıkarmalıyız. Bölgeleri öne çıkarıp hars turizmini birleştirmemiz gerekiyor. O yüzden TGA’nın burada çok önemi var. Ülkemizde otellerimiz, uygun eş gücü, dolar ve döviz bazında akla yatkın fiyatlarımızla turizm açısından 2023’ü şahlanma yılı adına geçireceğimizi ümit ediyoruz. Temel amacımız İç Anadolu’üstelik firez ve akide turizmini civar plana yakalamak. Ülkemizin sahillerini göz ardı edemeyiz amma bunun birlikte sağlık turizmi, oteller, gelgel yolları bile tıpkısı hep halinde satılmalıdır. Ülkenin turizminin gelişmesi üzere bunları aynı paket halinde harcamak ülkenin kalkınmasına çok vahim ayrımsız ivme katacaktır” diye konuştu. – İSTANBUL

Share: