Ayvalık’ta Denizciler İçin Melce Çalışmaları Devam Ediyor

Ayvalık’ta geçen yıl balıkçı teknelerinin üzücü rüzgar dolayısıyla ağız ağıza zarar görmesi sonucu 50 milyon Türk lirası maddi hasarın oluştuğu facia sonrasında, Ayvalık’a evgin adına iki çaker yerinin yapılması üstüne icraat devam ediyor.

Ayvalık’ta sabık sene 21 Mayıs haset, 56 özel, 10 gezi, 14 profesyonel balıkçı ruhsatlı teknenin zehir rüzgar zımnında tamamen beis gördüğü ve 50 milyon Türk lirası maddi hasarın oluştuğu kıran sonrasında, Ayvalık’a ivedi olarak iki cariye yerinin yapılması üzerine, Ayvalık Şehremini Mesut Olmuş’in göreve geldikten sonradan başlattığı çalışmalar devam ediyor. Mutlu Olmuş başkanlığında, Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı Altyapılar Umumi Müdürlüğü 4. Kesim Müdürü Muhtesin Neşe, Balıkesir Büyükşehir İmar Daire Başkanı Bilgelik Memiş, Büyükşehir Haliç Koordinatörü Kazım Aslan, İMEAK Bahir Tecim Odası Aliağa Şubesi ve Ayvalık Belediyesi meclis üyesi Ulu Çiğ, Dolfen firması temsilcileri, ilgilendiren ünite amirleriyle alay malay geniş katılımlı tıpkı toplantı düzenlendi.

ÇED RAPORLARI ONAYLANDI

İki yanaşma yerinin detaylarının konuşulduğu, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı’na sunulacak çokça katılımlı toplantıda, Çevresel Baskı Istimara (ÇED) raporlarının onaylandığı bilgisi verildi. İmar planına işlenen süfli ve nazik havza köle yeri projelerinin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Ayvalık Belediyesi’nin üstlendiği kısmının az daha tamamlanmak amacıyla olduğu bildirildi. Toplantıda 4. Havza Müdürü Muhtesin Alay’ten alınan sözün peşi sıra çalım görüşlerinin tamamlanması üzere düğmeye basıldı. Bu yılın ilk teşrin kocaoğlan böylece iki kul yeri amacıyla 2023 yılı envestisman planının içine alınması amacıyla Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı’na referans yapılacak.

Ayvalık Belediye Başkanı Ongun Reşit, “Yaklaşık iki yıldır takipçisi olduğumuz melce konusunda haddinden fazla koskocaman tıpkı yol daha katettik. İki sene evvel vekillik ve gerekli genel müdürlükler düzeyinde altyapısını oluşturmaya başladık, daha çok sonuca adım adım gidiyoruz. Ayvalık’ta korunaklı tekne yanaşma yerleri, hususi, gezi ve aç balıkçı hemşehrilerimize kalburüstü olsun” dedi.

“400 TEKNEYİ BARINDIRACAK KORUNAKLI MENDİREK PLANLAMASI VAR”

Seçkin iki projenin gümüşgöz takipçisi İMEAK Deniz Tecim Odası Aliağa Şubesi ve Ayvalık Belediyesi divan üyesi Ulu Çiğ, bugüne kadar Türkiye’dahi yer acul aktif lep yapıları süreçlerinden birinin tamamlanmak üzere olduğunu söyledi. Çiğ, “Bu işin kim ne derse desin iki nazik kahramanı ve tabi kim dal planda görünmeyen birçok kahramanı var. Ilkin Balıkesir Büyükşehir Şehremini Yücel Yılmaz ve Ayvalık Belediye Reisi Mutlu Ergin bu işin olması amacıyla tahammülfersa buyruk gösterdiler” diye konuştu. Çiğ, konuşmasına şöyle bitmeme etti:

“Bundan Sonra elimizde yapılacakları yerleri muhtemelen, tasrif ve projeleri mahsus, batimetrik-oşinografik onayları münfail, mecmu kamu gelgel ve kuruluşlarınca onaylanmış, ÇED süreci bütün biri 150 adet 10 metre ile 50 metre arası ticari teknelere hizmet edecek. Gayr 4 metre ile 10 metre arası hususi ve ticari teknelere hizmet edecek toplamda 400 tekneyi barındıracak korunaklı mendirek planlaması var. Yani anca kortej değil, çıkmaz dedikodusu değil, site efsanesi değil evet dahi bilgisayarda pdf çıktısı değil elimizde yapılmaya hazır tasrif ve projeler var. Yöre düzentileme ve resmi proses karışma 15 ayda bu noktaya gelebildik. Bana bakarak mufassal olan ancak bu ant diliminin minimal 30-36 kamer alacağını söylediklerinde esasen dahi şükrediyorum. Eriştirme ve Altyapı Bakanı Sayın Adil Karaismailoğlu, yaşadığımız fırtına sonrası Ayvalık ziyaretlerinde barınakların yapılması amacıyla meze almıştık. Biz üzerimize düşeni yapmaya çalıştık, toplam yatırım değeri 15 milyon doları bulan kul yerlerinin yapımını de devletimiz üstlenecektir diye niteleyerek düşünüyorum. Barınakların inşası, Ayvalıklı denizcinin uykusuz gecelerinin sonuç bulduğu zaman dilimleri olsun.”

Share: