Aza bağışına dikkati buyurmak üzere motor turu yapıldı

İzmir’bile örgen bağışının önemine dikkati sarmak ve dürü sayısını tezyit etmek üzere motosiklet kulüpleri ile sağlıkçıların katılımıyla motosiklet turu düzenlendi.

Narlıdere ilçesinde bir otelin önünde tıpkı araya mevrut motor kulüpleri üyeleri ve sağlıkçılar, kurulan stantta örgen bağışında bulundu. Katılımcılara organ bağışı üzerine bilgilendirme yapıldı.

İzmir İl Esenlik Müdürü Doç. Dr. Emre Erkuş etkinlikle ait gazetecilere yaptığı açıklamada, Kovid-19 salgını sonrası aza bağışı sayılarında depresyon yaşandığını, bu konuda farkındalık inşa etmek istediklerini söyledi.

Kendilerine destek veren motosikletlilerle birlikte İzmirlilere uzuv bağışının önemini uyarmak istediklerini dile getiren Erkuş, şöyle konuştu:

“Narlıdere’den başlayarak Mavişehir’e gidecek aynı organizasyon olacak. İzmir bağışçı sayısı anlamında Türkiye’nin önde mevrut illerinden birisi. 80 binin üstünde hayatta olan bağışçımız var. Asıl yaklaşımımız aza bağışına müteveccih vatandaşlarımızın bilinçlendirilmesi, bunun gine duyurulması. İnsanlara faal ve sağlıklı iken organlarını affetme çağrısında bulunuyoruz.”

Böbrek nakli bekleyen Heves Gençyılmaz de 7,5 yıldır diyalize girdiğini, ailesinde diyabet olduğu için onlardan nakil alamadığını belirterek, “Ülkemizde organ bağışı sıkıntılı olduğu üzere hayatlarını kaybeden insanlar var. Bundan Sonra insanların ölmesini istemiyorum. Ben de böbrek nakli beklerken bütün organlarımı bağışladım. İnsanlara rüya kalkışmak istiyorum. Hayallerine manzara yemlemek istiyorum.” dedi.

Fatih Kırbıyık da organlarını bağışladığı amacıyla çok mutlu ve huzurlu olduğunu vurgulayarak, “Tıpkısı zamanda Kızılay’a 40 defa kan verdim. Kimin başına geleceğini bilemeyiz. Herkesin vermesi gerektiğini düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların peşi sıra yaklaşık 250 motosikletliden oluşan grup, üzerinde “Örgen bağışı maltalık kurtarır” kayıtlı yelekler giyerek site turu attı. Karşıyaka Spor Kulübü Yelken Şubesi önünde sona eren tuğra, 112 Ivedili Sağlık Hizmetleri ekipleriyle İl Güven Müdürlüğü Şahinler motorize ekibi üstelik zevcelik etti.

Share: