Aziz Orhan Işık Gazetecilere Müteveccih Artan Saldırıları Sedir Gündemine Taşıdı

HDP Van Mebus Aziz Orhan Işık gazetecilere yönelik mütezayit saldırıları Sedir gündemine taşıdı. Işık, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a, ” Türkiye’de rastgele sene kaç gazeteci ve matbuat emekçisi gözaltına alınmaktadır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve basın emekçilerine yönelik hareketli ve hak ihlallerini raporlama çalışmaları bulunan mudur?” diye sordu.

HDP Van Milletvekili Eren Orhan Işık gazetecilere yönelik artan saldırıları, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’a sordu.

Soru önergesi veren Işık, Çizik Tanımayan Gazeteciler (RSF) örgütünün hazırladığı 2022 Acun Matbuat Özgürlüğü Endeksi’ne göre Türkiye’nin 180 ülke içerisinde 149. tam vadi aldığını belirterek, “2022’nin ikinci çeyreğinde 116 davada 168 gazeteci hakim karşısına artık. Dokuz gazeteciye 17 yıl 6 ay 12 dönme mapus cezası verildi. Diyarbakır’de 16 gazeteci ve iletişim araçları çalışanının tutuklanmasıyla cezaevindeki gazeteci sayısı 67’ye yükseldi” dedi.

Gazetecilere yönelik sistematik tıpkı saldırının üstelik olgun takibi sırasında maruz kaldıkları manşet şiddeti olduğunu tamlayan Muazzez Orhan Işık, “Kanuni bire bir istinatgâh olmamasına rağmen hız kullanarak matbuat emekçilerinin işlerini yapmalarını engel olmak ünsiyet devleti ilkesinin ve basın özgürlüğü hakkının ihlalidir. Türe Bakanlığı’nın matbuat emekçilerine yönelen manşet şiddetinin önlenmesi üzere ivedi tedarik alması gerekmektedir” dedi.

Işık, Doğruluk Bakanı Bekir Bozdağ’a şu soruları yöneltti:

“Türkiye’de basın ve kanı özgürlüğünün güvencesi olan gazetecilere illet saldırılmaktadır? Van’üstelik Ongun Bağcı, Zelal Bronz ve Elfazi Toral âdem gazetecileri çarpma yazar eziyet uygulayan polisler hakkında aynı sormaca başlatılmış mıdır? Görüntülerde gazetecilere ‘Seni vururum, kimse seni bulamaz’ diyen polis güçleri memuru üzerine tıpkı sormaca başlatılmış mıdır? ‘Kimse seni bulamaz’ diyen benzeri polis memurunun faili müphem cinayetler ve zayiat kapsamında soruşturulması lazım değil midir?

ÖZGÜRLÜĞÜ KISITLANAN GAZETECİ VE BASIN EMEKÇİSİ SAYISI KAÇTIR?”

İstanbul’da Elif Bayburt, Tuğçe Yılmayan isimli gazeteciye hücumcu, ünsiyet dışı şekilde gözaltına kayran polisler hakkında bir anket başlatılmış mıdır? Türkiye’de rastgele yıl birçok gazeteci ve basın emekçisi gözaltına alınmaktadır? Türkiye’de bulunan durumda birçok gazeteci ve matbuat emekçisi vakfedilmiş ve hükümlüdür? Yurtdışı huruç yasağı konulan gazeteci sayısı kaçtır? Türkiye’de adli arama ve denetimli serbestlik kapsamında özgürlüğü kısıtlanan gazeteci ve matbuat emekçisi sayısı kaçtır?

Gazetecilere yönelik Türkiye’de mamul haksız ve ülfet dışı kontrol, tevkif ve hâkimiyet ita nedeniyle hakkında müeyyide makbul kamu görevlisi, savcı ve hakim sayısı 2019-2022 yılları üzere kaçtır? Bakanlığınızın Türkiye’de gazetecilere ve basın emekçilerine yönelik ofans ve hak ihlallerini raporlama çalışmaları kâin mudur?”

Share: