Bakan Ersoy: “Bilcümle etkinliklerimize haddinden fazla alçak ortaklık var”

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Atatürk Firez Merkezi’nde (AKM) “İstiklal Selim” sergisinin açılışına katıldı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı vasıtasıyla düzenlenen Beyoğlu Ekin Yolu Festivali kapsamında, Hisart Etken Zaman Müzesi koleksiyonundan derlenen eserlerin düzlük aldığı sergiyi gezen Ersoy, eserlere ilişik vukuf aldı.

Basın mensuplarına açıklamada kâin Icra Vekili Ersoy, festivalde çeşitli sergilerin sanatseverlerle buluştuğunu söyledi.

Vekil Mehmet Nuri Ersoy, Kurtuluş Savaşı ve Çanakkale Savaşı kadar tarihi olayları ele düz sergilerin önemine meni ederek, “Öğrencilerin burayı gezmesi, görmesi, o günkü şartları hissetmesi geçişsiz. Unutulmaması gerekenler, gençlerimizin hafızasında bu suret görsel efektlerle haddinden fazla daha deli dolu oluyor.” dedi.

Sergide göstermek, silah, diorama, otantik üniforma ve ekipmanlarla dönemin şartlarının haddinden fazla adamakıllı canlandırıldığını aktaran Ersoy, gençlerin hafızasında kalması bakımından üstelik serginin büyük olduğunu anlatım etti.

“Bilcümle etkinliklerimize haddinden fazla yavaş ortaklık var”

Icra Vekili Ersoy, Türkiye Firez Yolu Festivallerinin devam ettiğinin altını çizerek, “Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali’nin açılışını gerçekleştirdik. Bizi en çokça sevindiren bilcümle etkinliklerimize çok kilolu iştirak olması.” diye konuştu.

Festival etkinliklerine çetin rabıta gösterildiğini, konserlere binlerce kişinin katıldığını dile getiren Ersoy, bu sene 23 Ekim’e büyüklüğünde sürecek festivallerin sayısını, ati sene beşten ona çıkaracaklarını aktardı.

Mehmet Nuri Ersoy, etkinliklerin yılda aynı kat ve her yıl gerçekleştirileceğini vurgulayarak, şu bilgileri verdi:

“Bu etkinlikler iklim sayısı artarak ve seçkin sene gerçekleşmeye devam edecek. Zira çokça aşkın deste var halkımızdan. Etmek ki çok istenen, muhtemel, arzulanan festivallermiş. Tığ bile halkımızın türe ettiği biçimde, onlara müstahak olacak şekilde bu festivallere devam edeceğiz. Bittabi halkın kültürle, sanatla buluşturulması açısından, sanatçılarımıza müzaheret etmek açısından çok koskocaman. Seçme koşulda düzenlendiği şehirlerde şehrin tanıtımı, hem Türkiye’deki hem bile yurt dışındaki bilinirliğini yükseltmek açısından de makro.”

“Şu asıl kadar yapılmış sunma geniş şümullü yer varlıklı sergi”

Hisart Aktif Güneş Müzesi Kurucusu ve diorama sanatçısı Nejat Çuhadaroğlu ise daha evvel ayrımlı hesap ve dönemlere ilişkin sergiler açtıklarını, “İstiklal Gerçek” sergisinin Milli Mücadele’nin 100. yılı olması zımnında çokça manidar ve hususi olduğunu söyledi.

Çuhadaroğlu, Ekin ve Turizm Bakanlığı desteğiyle AKM’bile 2 ay devam edecek sergiyi açmaktan duydukları mutluluğu dile getirerek, “Şu anne kadar mamul olan en açık şümullü, sunma zengin işporta olduğunu düşünüyorum. Çünkü burada sayısız objenin dışında, canlandırmalar, dioramalar, sayısız orijinal fotoğraf var. Bu eserlerin şişman aynı kısmı birlikte ilk kez ziyaretçileriyle buluşuyor, ilk kez bu sergi için hazırlandı. Bu açıdan çok oylumlu.” ifadesini kullandı.

Sergiyle gençlerin tarihe olan sargı ve alakasını artırmak istediğinin altını çizen Çuhadaroğlu, “Ego filhakika alelhusus Hisart Aktif Ruz Müzesi’nde da bunu 8 senedir yapıyorum. Değme yaştan yavru, taze ve yetişkinlerimizin da dahil olduğu kişilere, yaptığım diorama maketlerle bunu henüz mülevven, çekimli, bağ frapan kıldığımı düşünüyorum. Herhangi Bir gelen nazik tıpkı memnuniyetle sergilerden ayrılıyor. O açıdan akilane yolda olduğumuzu düşünüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Çuhadaroğlu, bundan sonra da Çanakkale, İstiklal Gerçek, İkinci Abdülhamid ve avrat kahramanlar başlıklı sergileri Türkiye’nin ayrımlı şehirlerinde çağ meraklıları ve gençlerle buluşturacaklarını sözlerine ekledi.

Küratörlüğünü Çuhadaroğlu’nun, proje koodinatörlüğü ve sergi editörlüğünü Ömer Çalşimşek’in yaptığı serginin açılışına Vekil Ersoy’un eşi Pervin Ersoy’un birlikte laf ve devir meraklıları ile okullardan öğrenciler katıldı.

Sergide dönemin askerlerinin otantik üniformaları de meydan alıyor

Hisart Enerjik Gündüz Müzesi’nin Halas Savaşı dönemine ilişik koleksiyonlarında mevcut eserlerin meydan aldığı sergide, İstiklal Hak’nin canlandırıldığı dioramalar de görülebiliyor.

Sergide dönemin askerlerinin orijinal resmî giysi ve ekipmanları, ışık ve belgeler, yağlı boya tablolar, objeler ve canlandırmalardan oluşan yüzlerce parçanın beraberinde Türk halkının mücadelesini yansıtan eserler saha alıyor.

Halas Savaşı’nın 100. yıldönümü, Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 99. yıldönümüne özel hazırlanan işporta, 30 Kasım’a kadar AKM Türk Telekom Opera Salonu Madun Fuayesi’nde ülfet edilebilecek.

Share: