Bakan Karaismailoğlu: “2023, 5G amacıyla esas yılı olacak”

Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “Akıbet 20 yıldır hele esmer yolu zehir ile ait itinalı yatırımlar yaptık. Çünkü kişmiri yollarında az çok eksiğimiz vardı, onu makro tıpkı seviyede tamamladık. Şu anda da demir hat ağırlıklı tıpkısı envestisman dönemine girdik. 20 yıldır yatırımlarımızın yüzde 65’i karaca yolu ağırlıklıydı, demin artık yüzdelik 65’i demir yolu ağırlıklı ayrımsız envestisman dönemine girdik.” dedi.

Yeditepe Üniversitesi akademik yılı küşat törenine katılan Karaismailoğlu, burada yaptığı sunumda, Bakanlığın bugüne dek yaptığı çalışmalar ve gelecek devir hedefleri için bilgelik verdi, 2053 Eriştirme ve Geri Hizmet Esas Planı çerçevesinde planlanan çalışmaları anlattı.

Karaismailoğlu, cemi çalışmaları mobilite-geri hizmet-dijitalleşme odağında gerçekleştirdiklerini, yatırımları gelecek öngörüleri doğrultusuna yaptıklarını söyledi.

Acun nüfusunun yüzdelik 50’sinin şu an kentlerde yaşadığını tabir eden Karaismailoğlu, 2050’ye gelindiğinde bu rakamın yüzde 70’lere varacağını, dünya ekonomisinin da yüzdelik 90’dan fazlasının yine kentsel alanlarda üretileceğini belirtti.

Bu durumun dünyada getireceği duruma dikkati calip Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“2020-2050 yılları arasında ulaşıma olan dilek tam iki katına çıkma. Biz bile bunun amacıyla planlamalarımızı yapıyoruz. Mobiliteyi etkileyen faktörler var. Bu faktörler, bizim planlamalarımızda asıl aldığımız önlemler. Dünyada ayrımlı değişimler oluyor, dirim şekillerimiz, erişim sistemlerimiz değişiyor. Burada de mobiliteyi etkileyen faktörler ortaya çıkmaya başlıyor. Alelhusus bundan ahir hayatımızda ulaşım sisteminde çıkarma bizim hayatımızın benzeri parçası ve emisyonu budamak sunu balaban görevlerimizden benzeri tanesi. Şehirleşme artıyor, şehirleşmedeki sıkıntıların çözümlerini üstelik bulup onları üstelik hayatımızdan çıkarmamız gerekiyor.

Sürdürülebilirlik kebir, karbon emisyonunun azaltılması genişlik iri faktörlerden bire bir tanesi. Bakir döl mobilite vesait, bağlantılı otonom-paylaşımlı vesait daha çok sonsuz gündemimizde olacak. Akil ulaşım sistemleri, nesneler arası etkileşim, verimliliğin ve güvenliğin artırılması da sürekli gündemimizde olmaya bitmeme edecek. Kentsel hayatiyet arttıkça kullanılmamış zürriyet ulaşım ve sürdürülebilirlik önlemlerine olan ihtiyaçlar de artıyor. Bu üstelik planlamalarımız arasında düz alıyor.”

“Demir yolları bizim üzere haddinden fazla eşsiz”

Adaletli Karaismailoğlu, gelecekte ulaşımı etkileyecek esas trendler hakkında katılımcılara hikmet verdi. Ulaşımın, ayrıksı sektörler ortada genişlik haddinden fazla gelgel kirliliğine faktör olan ikinci kesim olduğuna bel fail Karaismailoğlu, bu nedenle emisyon azaltımının planlarında majör tıpkı meydan tuttuğunu vurguladı.

Türkiye’nin dünyadaki coğrafi konumunun önemine dikkati çeken Karaismailoğlu, coğrafi konumun avantajlarını fırsata yöneltmek üzere yetişkin icraat yürüttüklerini söyledi.

Türkiye’nin dünya ticaretinden aldığı payı artırmak amacıyla yapılan çalışmalara değinen

Karaismailoğlu, ticaret koridorlarında Türkiye’nin payını bırakmak amacıyla mefret çalışmalar yaptıklarını anlattı.

Marmara Bölgesi, İstanbul başta olmak üzere bilcümle Türkiye’üstelik yapılan yatırımlar için katılımcılara hikmet veren Karaismailoğlu, “Çıpa yolları bizim amacıyla haddinden fazla nadir. Serencam 20 yıldır özellikle kara yolu zıkkım ile ilgili özenli yatırımlar yaptık. Çünkü yağız yollarında az çok eksiğimiz vardı, onu koskocaman bir seviyede tamamladık. Şu anda da demir hat ağırlıklı tıpkı yatırım dönemine girdik. Sonuç 20 yıldır yatırımlarımızın yüzde 65’i yağız yolu ağırlıklıydı, demin artık yüzdelik 65’i demir hat ağırlıklı aynı envestisman dönemine girdik. Kapıkule’den hızlı trene binen tıpkı vatandaşımız akıcı olarak önümüzdeki 4 yıl içerisinde Gaziantep’e büyüklüğünde veya Sivas’a kadar acul trenle geçmiş olacak.” ifadelerini kullandı.

“2023 yılı 5G üzere kafa yılı olacak”

Dijitalleşme ve haberleşmenin dünyada artık elzem sektörler olduğunu vurgulayan Karaismailoğlu, 2021 yılında 89 milyon mobilize abone sayısına ulaşıldığını bildirdi.

Karaismailoğlu, 5G ve 6G ile alay malay yatırımların ve kapasitenin artacağını belirterek, dijitalleşmenin kebir tıpkısı parçası olan peyk ve gök çalışmalarında üstelik Türkiye’nin yüce mesafe aldığını söyledi.

5G teknolojisine hızlı şekilde çalıştıklarına bel eden Karaismailoğlu, “Alelhusus 5G altyapısını, yerli ve milli yapmak amacıyla hem özel sektör hem şevket kurumları adına balaban çalışmaların içerisindeyiz. 2023, 5G için esas yılı olacak.” dedi.

Karaismailoğlu, acun nüfusunun yüzde 65’inin internet kullandığına dikkati çekerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Türkiye nüfusunun yüzde 83’ü genel ağ kullanıyor. Dünya nüfusu ortalamasının haddinden fazla çokça elan üzerindeyiz. Bu de bizim avantajlarımızdan bire bir tanesi. Önümüzdeki yıllarda 5G olmazsa gayrimümkün iletişim teknolojilerimizden biri olacak. e-azamet, dünyanın bildirme başarılı projelerinden bire bir tanesi. Şu an 56 milyon vatandaşımız e-ihtişam’i kullanıyor. Çoğu ülke, e-azamet altyapısıyla ilişik Türkiye’ye gelip hikmet alıp zat ülkelerinde bu dijital altyapıyı gidermek amacıyla fikirlerimizden ve tecrübelerimizden faydalanıyor. Toparlamak gerekirse, serencam 20 yılda 183 milyar dolarlık yatırım yaptık.”

Şu esas dek tamamlanan projeler için bilgi veren Karaismailoğlu, tamam Türkiye’de projelerin atiklik kesmeden süreceğini bildirdi.

Karaismailoğlu, 2053 yılında kayıt sayısı, nefer, istihdam, denge, geçici sayısı kabil kalemlerde yaşanacak artışa dikkati çekerek, “Biz bile envestisman planlarımızı mecmu bu öngörüler ışığında planladık. 2053 yılına kadar 197,9 bilyon dolarlık benzeri envestisman öngörüyoruz. Bu yatırımın milli gelire faydası 1 trilyon dolar, üretime 2 trilyon dolar, istihdama da 27,7 milyon dirilik yerine gerçekleşecek. Bugünden birlik bunların çalışmalarına dahi başladık.” dedi.

Share: