Bakan Kasapoğlu: “Son 4 yılda arsıulusal organizasyonlarda 19 bin 620 sayı madalya elde ettik”

Burdur’da Cahillik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Aşure Ayı Kasapoğlu’nun katılımıyla Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Takip Taharri Çalıştayı düzenlendi.

Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu Strateji Kontrol Çalıştayı ihtiram duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Arkası Sıra 2022 yılı Afyon Ünilig Finalleri tanıtım filminin izlenmesi ile devam etti.

Çalıştayın küşat konuşmasını özne Burdur Valisi Uca Arslantaş, Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunca düzenlenen çalıştayımızın yer eke ruzname maddesinin, yükseköğretim çağındaki çoluk çocuk beyninde spor kültürünün yaygınlaştırılması olduğunu söyledi. Arslantaş, “Zira uğur kitlemiz olan yükseköğretim öğrencileri arasında spor aktivitelerinin yaygınlaştırılması, tabiri caizse inhibitör doktorculuk nevinden bire bir vazifedir. Gençliğin teravet ve enerjisinin doğru kanalize edilmesiyle, bireyin ve toplumun arka düzem fayda göreceği muhakkaktır. Devletimiz son yirmi yılda spor alt yapısına ülkemizin tamamında olduğu kabilinden ilimizde da çokça güç yatırımlar yapmıştır. Maksadın hasıl olması amacıyla spor faaliyetlerine katılımın ziyadeleştirilerek, yatırımların fonksiyonel ağıl getirilmesi elzemdir” şeklinde konuştu.

“7’den 70’e herkesi spora heveslendirme edecek projeler hayata geçiriyoruz”

Bakan Kasapoğlu ise çalıştaydaki konuşmasında, çalıştaya katıldığı amacıyla çok bahtiyar olduğunu dile getirerek, “Gurur ve mutlulukla anlatım etmeliyim ki Türkiye bundan sonra benzeri spor ülkesi. Serencam 20 yılda on binlerce spor tesisi nesir ettik. 81 vilayetimizin tamamını eserlerle, tesislerle donattık. Sağlam çokça branşı havi yaşayan ayrımsız spor altyapısı meydana getirdik. Hem 81 ilimizde halkımız günün temas saati, umu ettiği spor branşına rahatlıkla erişebiliyor, hem dahi ülkemizi arsıulusal arenada desise edecek sporcuları sürdürülebilir ayrımsız tatlılıkla yetiştiriyoruz. Kitle sporu üzere ayrı, takat sınırı sporu için ayrı stratejiler, politikalar uyguluyoruz. Kütle sporunda spora ilgiyi artıracak, 7’den 70’e herkesi spora heveslendirme edecek projeler hayata geçiriyoruz. Yüzme bilmeyen kalmasın projesiyle 5 milyondan fazla vatandaşımıza yüzme öğrettik. Basketbol seferberliğimizle ülkemizin gelişigüzel hesabına potalar, sahalar, 3×3 basket alanları mensur ettik. Kadın odaklı spor anlayışımızla, kadınlarımızın spora erişimine yönelik zorlukları ortadan kaldırdık” ifadelerini kullandı.

“Sportif yetenek taramasında 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik”

İlkokul çağına kadar uzanan sistemli bire bir mesai anlayışının söz konusu olduğunu hatırlatan Vekil Kasapoğlu, “Sportif kabiliyet taraması ve spora yönlendirme projesiyle beş 3. sınıfta 2 milyon 686 bin 219 gencimizi değerlendirdik. Spora menus olanları belirledik. Yetenekli olanları branşlara yönlendirdik. Şehirlerimize 92 nüsha Spor Lisesi kazandırdık. 20 kullanılmamış spor lisemiz ise düz yazı aşamasında. Bu liseleri hayata geçirmekle kalmadık, Milli Terbiye Bakanlığımız ile imzaladığımız koalisyon protokolüyle işlevselliklerini birlikte artırdık. Branşlarda yüksek çaplı olanları gençlerimizi, Sporcu Terbiye Merkezlerimizde yetiştirme programlarına karışma ettik ve maddesel kendisine onları desteklemeye başladık. Tıntın hazırda 49 Sporcu Terbiye Merkezimizde 2 bin 525 sporcumuz eğitim bilimi görüyor” diye konuştu.

“Sonuç 4 yılda arsıulusal organizasyonlarda 19 bin 620 adet madalya elde ettik”

Olimpiyatlara katılacak ve katılması beklenen çaplı sporcuları en çağdaş idman teknikleriyle ve programlarla oyunlara hazırlayan Türkiye Olimpiyat Tedarik Merkezleri’ni hayata geçirdiklerini anlatan Bakan Kasapoğlu, “Şu an itibariyle 1247 sporcumuz, Dünya ve Avrupa Şampiyonalarına, 2024 Paris ve 2028 Los Angeles olimpiyat ve paralimpik oyunlarına hazırlanıyor. Sporcuları yetiştirirken onların bilcümle ihtiyaçlarına ve problemlerine yönelik da çözümler ürettik. Onları hedeften saptıracak, motivasyonlarını düşürecek spor dışı meselelere alın daima destekledik.Sportmen Içtimai Destek Programımızla gerekseme duydukları anbean sporcularımızın birlikte oluyoruz. Yeniden yetişek mi, yoksa spor mu pahal aynı maslahat namına önümüzde duruyordu. Milli Sportmen Bursuyla bu ikilemi tarihe gömdük. Kalburüstü milli sporcular lise ve üniversitede %100 burslu kıraat şansına kavuştu. Bu sayede ilerleyici dönemlerde spor dışı kariyer fethetmek talip sporcu gençlerimiz için da eskimemiş sahalar açılmış oldu. Tekmil bu gayretlerin böylecene ne oldu biliyor musunuz? Hevesli sporcu havuzumuz büyüdü. Profesyonel spora doğrulum arttı. Istekli sporu bırakma oranlarında ise gösterişli tıpkı tenakus meydana geldi. Türkiye olarak, son 4 yıllık müddet içerisinde, arsıulusal organizasyonlarda 19 bin 620 adet madalya elde ettik. Sporcularımız, elden bu yıl 5 binden aşkın uluslararası madalya kazandılar. Bunların kâffesi gayretlerin meyveleridir” dedi.

“Gençlere güveniyoruz”

Gençlere güvendiklerini ve inandıklarını belirten Bakan Kasapoğlu, şöyle devam etti:

“Ellerinde imkan olduğunda neleri başardıklarını görüyoruz. Neleri başarabileceklerini haddinden fazla ongun biliyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı gençlerin bakanlığıdır. Bugüne kadar olduğu kabilinden, hangi alanda neye ihtiyaçları olursa, bindi istedikleri herhangi bir zaman cümle imkanlarımızla onların beraberinde olmaya bitmeme edeceğiz. Üniversitelerimizde sporun gelişmesi amacıyla desteklerimizi sürdüreceğiz. Federasyonumuzun, sporcu ve antrenörlerimizin bilcümle yanındayız ve bütün yanı sıra olacağız.”

Konuşmaların arkası sıra Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu Izlem Arama Çalıştayı’nın açım oturumuna geçildi. Basına ilişkin yerine gerçekleştirilen açım oturumu bergüzar takdimi ve ışık çekimi ile akıbet buldu.

Çalıştaya Toyluk ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun birlikte, Vali Yüce Arslantaş, Milletvekilleri Bayram Özçelik, Nazır Yardımcısı Salt Yunus Ersöz, İl Güllabi Komutanı Açıkgöz Miralay Mustafa Güder, Eğitim Bilimi Araştırı ve Koordinasyon Umumi Müdürü Mehmet Dede Öztürk, Itimat Yurtlar Umum Müdür Yardımcısı Mustafa Özgül, Adalet Komisyonu Başkanı Musa Kader, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Esmer, Türkiye Darülfünun Sporları Federasyonu (TÜSF) Yönetim Kurulu Üyeleri, akademisyenler ve sporcular katıldı. – BURDUR

Share: