Bakan Kurum’dan

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Uğur Gurur, “İlk Evim İlk İşyerim Projesi” kapsamında 1 milyon ev arsası ve 10 bin işyeri üzere başvuru detaylarını anlattığı sosyal iletişim araçları hesabından video mülahaza yerine paylaştı.

”ARSA DAĞILIMLARINI İLLERE VE İLÇELERE BAKARAK BELİRLEDİK”

Nazır Garaz Gelgel, 1 milyon göz amaçlı arsanın dağılımını illere ve ilçelere göre yaptıklarını belirterek, “81 ilimizde arsaların yüzdelik 40’ını site merkezlerinde, yüzdelik 60’ını ilçelerde olacak şekilde belirledik. Milletimizin istifadesine sunacağımız toplam 1 milyon hane gayeli arsamızın ara sıra illerdeki dağılımını birlikte ısınmak isterim. 50 bin İstanbul’de, 100 bin Ankara’dahi, 25 bin İzmir’da, 45 bin Gaziantep’te, 55 bin Konya’bile, 25 bin Kayseri’bile, 30 bin Diyarbakır’de, 28 bin Eskişehir’de, 26 bin 700 Van’birlikte, 23 bin Antalya’dahi olmak üzere 81 ilimizde; 1 milyon ev amaçlı arsamızı vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız” dedi.

”HEM KONUTA HEM ARSAYA BAŞVURABİLİRLER”

Icra Vekili Gelgel, vatandaşların arzuladıkları yuvalarını faizsiz bir şekilde, çakılı ve akla yatkın ödeme koşullarıyla; altyapısı tamamlanmış, bayındırlık planı müstahzar arsalarda mensur edebileceklerini anlatım etti. Lüzumlu ustalık ve türel destekleri Vekillik ve Toplu Basamak İdaresi Başkanlığı (TOKİ) namına istisnasız değme vatandaşa sunulacağını söyleyen Vekil Alım, “Vatandaşımız hem konuta hem üstelik bölük gayeli arsaya müracaat yapabilir. Seçme ikisinin birlikte kurasına katılabilir. Eğer ikisi larp çıkarsa birini yeğleme ederek ocak sahibi benzer” ifadelerini kullandı.

”ARALIK AYINDA TAPULARI VERECEĞİZ”

Kura ile vatandaşlara verilecek arsaları iki gruba ayırdıklarını tabir eden Vekil Hedef Gelgel şunları söyledi: “İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar, ikinci grupta birlikte parseller bulunuyor. Tekrar baş başa parsellerde adalet sahiplerinin ekseriyet sağlamaları durumunda TOKİ Başkanlığımız buradaki konutları ika hususunda da gelişigüzel makule proje desteğini verecek. Bu parsellerde düz yazı edilecek binalar temel taşı fazlalık 4-5 ceberut geçmeyecek. Müstakil parsellerde ise türe sahipleri belirlenen proje doğrultusunda evlerini nesir edebilecekler. İnşallah; en geç iki yılda arsaların altyapısını tamamlayarak eksiklerini gidereceğiz. Çatlak ayı itibariyle planları onaylanan illerde ve ilçelerde türe sahipleri muhtemelen olan arsaların tapularını vatandaşlarımıza inşallah tasdik edeceğiz.

FİYATLARI AÇIKLADI

Müstakil parsel grubundaki arsalarımız 192 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 1604 liradan başlayan çakılı ödemelerle, 10 yıl vadeyle faizsiz şekilde ödenebilecek. Baş Başa parsellerin ödemesi ise, 112 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla ve 937 liradan başlayan taksitlerle esasen 10 sene vadeyle, faizsiz ve çakılı ödemelerle yapılabilecek.”

“TOPLUMSAL KONUTLARIN TEMELİ EKİM AYINDA”

Toplumsal konutların temellerinin 25 Ekim’üstelik atılacağını hatırlatan Vekil Gurur, “İnşallah içtimai konutlarımızın önce temellerini Ankara’de, Cumhuriyetimizin başkentinde atacağız. Bu anlamda; 25 Ekim’birlikte, Ankara, Afyon, Amasya, Ziyalı, Bolu, Diyarbakır, Elazığ, Erzurum, Kahramanmaraş, Kırşehir, Konya, Manisa, Muğla, Tunceli, Uşak, Yozgat ve Zonguldak koyulmak üzere 17 ilde 5.000 konutun temellerini Sayın Cumhurbaşkanımızın teşrifleriyle, milletimizle birlikte atacağız” dedi.

“İŞ YERLERİNİN TEMELİ 2022 YILI BİTMEDEN ATILACAK”

Vekil Alım, 50 bin iş yeri için ise geçmiş etapta Ankara’dan Adana’ya, Erzurum’dan Diyarbakır’a, Kastamonu’dan Konya’ya 28 ilde toplamda; 50 ile 200 metrekare büyüklüğünde 10 bin yeni işyerinin hizmete sunulacağını tabir ederek, “Bu işyerlerimizi de, 350 bin liradan başlayan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle; 120 ay vadeyle sanayicimize, zihayat girişimcilerimize sunacağız. İnşallah uran hisse senedi yerlerimizin birlikte temellerini 2022 yılı bitmeden atacağız. Bu iş yerlerimiz; ülkemizin yatırımına, üretimine, sanayisine, istihdamına, 10 binlerce eskimemiş eklenmiş istihdam sağlayacak” dedi.

”2 TRİLYONDAN ÇOK EKONOMİK HAREKETLİLİĞE FAKTÖR OLACAK”

Bakan Alım, 2003 yılı esasen itibaren üretilen toplumsal ev sayısının 2 milyona, diğer projelerle birlikte şevket namına üretilen konutlarda oturan yurttaş sayısının de 10 milyonun üstüne çıkarılacağını vurgulayarak, “Yatırım miktarı 900 bilyon liralık olan toplumsal bölük hamlemizin, sair sektörlerimizi da tetikleyerek; 2 trilyon liradan fazla hesaplı hareketliliğe şalter olacağına ilgiyle inanıyoruz. Ben milletimizin talepleri doğrultusunda hazırlanan ‘Milletin projesi İlk Evim, İlk İş Yerim Toplumsal Göz Hamlemizin’ beherglas hak sahibi vatandaşımız üzere, ülkemiz ve milletimiz üzere yalabık, hayırlı olmasını diliyorum.” ifadelerine düz verdi.

Share: