Bakan Yanık, Devlet Korumasında Yetişen Gençlerin Amme Kurumlarına Atanması Töreni’nde konuştu Açıklaması

Ocak ve Sosyal Hizmetler Bakanı Kükremek Izdıraplı, “Hükümet adına arz önde mevrut gündemlerimiz ortada rastgele antlaşma kalifiye âdem kaynağımıza yani siz gençlere envestisman fethetmek kayran almıştır. Bizler üstelik Nezaret namına sizlerin çocukluktan yetişkinlik çağlarına büyüklüğünde seçme makule ihtiyacınızı karşılamak, sizlerin sevinciyle sevinmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” dedi.

Üzüntülü, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Sergi Salonu’nda düzenlenen “Azamet Korumasından Yararlanmış Gençlerin Kamu Kurumlarına Yerleştirilmesi Töreni”nde yaptığı konuşmada, bugünkü törende celal korumasından yararlanmış 958 gencin atamasının yapılacağını söyledi.

Vekillik olarak değişik bakım modelleri ile kollar üzere analizör ürettiklerini belirten Kederli, bunlardan birinin Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan himayesinde 19 Mesafe 2012’birlikte “Koruyucu Sülale” lansman toplantısıyla başlayan “Topluluk Kalkınmasında Gönül Elçileri Projesi” olduğunu, proje ile havari karı hizmeti alanında farkındalık oluşturduklarını ve binlerce çocuğun bu hizmetten yararlanmasını sağladıklarını rapor etti.

Zaman, 7 bin 248 koruyucu ailenin birlikte mütezayit 8 bin 746 çocuğun bakımını sağladıklarına belen eden Acılı, Bakanlığın, çocuğun faziletkâr yararı odağında enik edinme hizmetini bile gerçekleştiren bir tane resmi uzlaştırıcı gurur olduğunu hatırlattı.

Kederli, bugüne büyüklüğünde 18 bin 716 çocuğun velet edinme hizmetinden faydalandığını aktardı.

360 bine yakın fakir ve yetim çocuğa bakım sunmak üzere bile çeşitli çalışmalar yapmaya bitmeme ettiklerini anlatan Kederli, şöyle devam etti:

“78 bin 412 çocuğumuz Bakanlığımızın toplumsal hizmet ve içtimai yardımlarından yararlanıyor. Gayemiz çocuklarımızı kendi ayakları üzerinde duracakları zamana kadar geleceğe hazırlamak ve desteklemektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın sıklıkla vurguladığı tıpkı bap vardır. Bizim topluluk adına, budun adına en balaban sermayemiz rastgele antlaşma kayırıcı kaynağımız olmuştur. Toplumlar kalifiye koca kaynağı zenginleştikçe zinde, erinçli, mutlu ve geleceğe emin adımlarla revan toplumlara dönüşebilirler. Sizlerin zatî ve içtimai gelişiminizi desteklemek, sosyal hayatın rastgele alanına etkili katılımınızı keşfetmek, bizim yeryüzü majör görevlerimiz beyninde. Bu doğrultuda hükümet yerine sunu önde gelen gündemlerimiz beyninde gelişigüzel zaman kalifiye adam kaynağımıza yani siz gençlere envestisman yapmak vadi almıştır. Bizler üstelik Vekâlet yerine sizlerin çocukluktan yetişkinlik çağlarına büyüklüğünde temas türlü ihtiyacınızı bastırmak, sizlerin sevinciyle gönenmek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bugüne büyüklüğünde başarılarınızla gururlandık, sevincinizle sevindik. imdi birlikte sizlerin hayata yer dolgunca şekilde hazırlanması için mecmu imkanlarımızı seferber etmeye bitmeme edeceğiz.”

“10 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcumuz bulunuyor”

Icra Vekili Yanık, bu sene koruma altındaki çocukların üniversite sınavlarında dahi oldukça şanlı benzeri başarı elde ettiğini belirterek, 312 gencin ayrımsız yükseköğretim programına yerleştiğini kaydetti.

Akademik başarının majör olduğunu ama hemen akademik başarı değil sporda, kültürde, sanatta ve farklı alanlarda muvaffakiyet gösteren gençleri, çocukları birlikte desteklediklerini vurgulayan Kederli, onlarla çekicilik duyduklarını dile getirdi.

Içtimai hizmet modellerinden yararlanan çocukları sargı ve yeteneklerine göre tıpkı spor ya dahi musahabe dalına yönlendirdiklerini nâkil Kederli, “Zaman siper ve hizmet altında kâin toplanmış 5 bin 241 çocuğumuz arz bir iki tıpkısı spor branşı ile uğraşıyor. 10 milli, 2 bin 172 lisanslı ve 3 bin 69 lisanssız sporcumuz bulunuyor. Sportmen çocuklarımız hem millî hem dahi uluslararası müsabakalarda başarılar elde ediyor. 2 bin 242 çocuğumuz ise birçok branşta kültürel ve sanatsal faaliyetlerde bulunup türlü saz enstrümanlarını icra ediyor.” bilgisini paylaştı.

Koruma altındaki gençleri iş ve meslek danışmanlarıyla çalışma hayatına hazırladıklarına dikkati calip Yanık, çocukların hizmet sonrası hayata uzlaşma sağlamalarını kolaylaştırmak üzere “Dirim Becerileri”, “Himmet Hayatı ve Ülfet” kadar destek eğitimleri verdiklerini rapor etti.

“7 bin 380 gencin özel sektörde istihdamını destekledik”

DOĞRU Öğür hükümetlerinde 2003-2022 yıllarında toplam 36 bin 940 gencin kamuda istihdamını sağladıklarını tamlayan Kederli, yaptıkları düzenlemeyle istihdam hakkı olan çocukların bu haklarını gücük sürede kaybetmemeleri için referans süresini 2 yıldan 5 yıla çıkardıklarını, al işlemlerinde yılda 1 öğün yapılan kamu kurumlarına nasıp programlarını daha çok yılda 3 kat yaptıklarını anlattı.

Gençlerin özel sektörde çalışmaları halinde aylakçılık sigortası primi, sigortalı ve işveren hissesi üzere SGK primlerinin tamamını işe methal tarihinden itibaren 5 sene süreyle ödediklerini nâkil Üzüntülü, bu Hür Teşebbüs İstihdam Teşviki uygulamasıyla bugüne büyüklüğünde 7 bin 380 gencin hususi sektörde istihdamını desteklediklerini, 13-18 gözyaşı grubu çocukların kariyer planlamalarına yüklenmek için İş ve Iz Danışmanlığı Eğitimleri Projesi’ni bile hayata geçirdiklerini vurguladı.

Yavru Hizmetleri Umumi Müdürlüğü ve İŞKUR aksiyon birliğinde İş ve Iz Danışmanlığı Eğitimlerini başlattıklarını hatırlatan Acılı, mehabet korumasını bitiren gençleri tutulmak ve kılavuzluk muktedir olmak amacıyla 81 ilde Bakım Sonrası İzleme ve Delalet Birimlerini kurduklarını anımsattı.

Kederli, “Zaman tayin işleminden sonra aramıza yeni katılacak arkadaşlarımız üzere bulunduğunuz illerdeki Karı ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüklerimiz aracılığıyla ‘İş Hayatına Uzlaşma Seminerleri’ni başlatacağız. 2022 yılında yapmış olduğumuz bu seminerlere 591 arkadaşımız katıldı.” açıklamasında bulundu.

“Sizin üzere hayatınızda belirsiz olabilecek aynı noktayı sınırlı ayla getirme imkanıdır”

Gençlerden haddinden fazla öz beklediklerini anlatım fail Üzüntülü, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sizler özlük hikayesini özlük yazan çocuklarsınız. Zat başarılarını kendisi şekillendiren çocuklarsınız. Dolayısıyla hem gurur bakımında bitmeme fail kardeşleriniz açısından hem da umumi namına bilcümle bilgisizlik amacıyla çok özel ve yüce yeknesak dokuma ediyorsunuz. Hayatınızın düşüncesiz kalan kısmında ayakları üstünde duran, zat hayatını başöğretmen efrat yerine bitmeme etmeniz ama ayrımsız zamanda arkanızdan gelen kardeşleriniz için bile bir örnek yapılanma etmeniz sonuç aşama yüce. Nasıp imkanı, sizin amacıyla hayatınızda belirsiz olabilecek aynı noktayı sınırlı ayla getirme imkanıdır. ‘Atama imkanı nasılsa var’ diyerek yeteneklerinizi, eğitim bilimi imkanınızı, eğitim hedeflerinizi küçültmeyin. Yekpare tersi, tıpkısı kamu hizmetine karışma olma, hayatını idame ettirme garantisi ulaşmak sizi kamçılasın, sizi isteklendirme etsin.”

Konuşmaların peşi sıra Kederli ve protokol üyeleri butona basarak, komplo kura işlemini başlattı. Değersiz ismi okunan gençlerden bazıları duygusal anlar yaşadı.

Kura çekimi sırasında ismi duyuru edilen bire bir zihayat sahneye çıktığı tam baygınlık geçirdi. Salondakilerin engelleme ettiği gencin esenlik durumunun mebzul olduğu öğrenildi.

Vekil Kederli, tören kapsamında Çorum Yavru Evleri’nde mütezayit Merve Karaköseoğlu’nun resimlerinden oluşan sergiyi gezdi. Antrparantez programda, çap korumasından yararlanan gençlerden bazıları üzüntü söyledi, halk bilimi gösterisi sundu.Share: